ד"ר דורי גולד
ד"ר דורי גולד צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ד"ר דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ושגריר ישראל באו"ם לשעבר, השתתף בוועידת "מקור ראשון" והתייחס לחקירת ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

"הדם שלי רותח כשאני רואה שמאשימים את ישראל שאנחנו מפרים את אמנת ז'נבה הרביעית בגלל ההתיישבות. אני יודע מה הם לא עושים כשיש הפרות אמיתיות", אמר גולד.

''לדוגמא – המלחמה בסוריה, אחד הדברים שעושים שם זה לגרש תושבים סונים מהבתים שלהם. זו הפרה של החוק הבינלאומי בצורה קלאסית, האם בית הדין הפלילי הבינלאומי פותח את הפה? זהו מאבק תודעתי ואנחנו חייבים הסברה. זה אומר לקחת את האנשים הנכונים ולשים אותם במקומות הנכונים".

על נשיא ארה"ב ביידן אמר גולד כי "הנשיא טראמפ היה הכי ידידותי כלפי נושאים שחשובים לנו - ההתיישבות, ירושלים ורמת הגולן, וגם התרחיש של הסיפוח של בקעת הירדן. ביידן בא מאווירה אחרת, למרות שהוא היה נץ דמוקרטי כשהיה סנטור, וגם היה איש עם חיבה לישראל. ההתנהגות שלהם בנושא בית הדין הפלילי הבינלאומי מצוינת".

גולד סיפר על תפקידו כשותף בדיונים על הריבונות ותוכנית המאה: "הייתה בקשה של האמריקאים שרצו להתייעץ איתי. אמרתי להם שאעשה את זה בשמחה, כל עוד אני יכול לעדכן את ראש הממשלה, למרות שבאתי כאדם פרטי''.

הוא תקף את ההתנגדות של מועצת יש"ע לתוכנית המאה: "חשבתי שזאת תהיה בכייה לדורות. היינו יכולים להשיג לדורות הבאים מפה מצוינת ולהגן על המדינה. אם מישהו נותן את האפשרות לספח את בקעת הירדן, לא לעקם את האף".

לדבריו, אם הנשיא טראמפ היה ממשיך בתפקידו ''היו לנו כבר יחסים דיפלומטיים עם סעודיה. בעבר בזמן האינתיפאדה השנייה סעודיה מימנה בין 50 ל-70 אחוז מהתקציב של חמאס. היום הם ממנים אפס אחוז. מי שמספק את הכסף לטילים שהחמאס יורה זה איראן. כלומר האויב המשותף שלנו הוא זה שעשה את ההבדל לטובה מבחינת היחסים האפשריים בין ישראל לסעודיה".

על גלעד ארדן המשמש גם כשגריר ישראל באו"ם וגם בוושינגטון אמר גולד כי "בהחלט אפשר לעשות את שני התפקידים. תפקיד של שגריר באו"ם זה תפקיד עונתי, רק פתיחת העצרת השנתית. גם אבא אבן עשה את שתיהם, אמנם זמנים אחרים אבל בהחלט אפשר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו