אריאלה סביר עם ספרה 'הטווה במילים'
אריאלה סביר עם ספרה 'הטווה במילים' צילום: קובי סביר

הזמרת והסופרת אריאלה סביר הוציאה ספר חדש בשם "הטווה במילים".

סביר, בת 60, אמא לשמונה ילדים ובשבוע הבא תחתן את בנה הקטן. היא איבדה את ראייתה בעקבות מחלת עיניים, אך בשיחה עמה מתגלה שהיא רואה בדרכה עולם שלם.

"בספר הזה יש בעצם 3 קטגוריות", סיפרה סביר בשיחה עם ערוץ 7. בחלק הראשון סביר מפרקת מילים ומרכיבה אותן מחדש עם משמעות עמוקה. בחלק השני היא מספרת נקודות מסיפור חייה בעזרת שירים שכתבה. בחלק השלישי בחרה סביר לחבר משחקי מילים לשנת תשפ"א.

"אני רואה בזה, בתור עיוורת, שזאת ראייה שקיבלתי במתנה", אמרה. "כך למשל, כשמפרקים את המילה 'איזון' מקבלים 'זו אני'. יש 'אין כניסה' - 'אני נסיכה'. טוויתי יצירה שיש בה מילים בכל האותיות. למשל, 'די לאגו' זה 'דיאלוג'. כשאתה עושה דיאלוג עם עצמיך, אתה אומר לעצמיך די לאגו, או יד לאגו במידה והאגו נמוך".

"אני נותנת מילים ומביאה סיפורים על הדרך, שמדגישים ומדגימים איך זה בא לידי ביטוי בחיים שלי", הוסיפה. "הסיפורים מהעבר, מהשורשים, מסבתא, בורקס, מחנה יהודה, תל אביב, שוק לוינסקי. יש בסיפורים המון צבע, המון קולות וזכרונות".

הטווה במילים
הטווה במילים צילום: אריאלה סביר

"ויש קטגוריה שנקראת 'הפסקת קפה' ששמה אני כותבת שירים", אמרה. "פעם ראיתי את הים כחול ורחב ונצחי, היום אני רואה אותו גם אבל רק בתוכי. כלומר, אני בעצם מראה לקוראים שלי, מספרת להם שנולדתי עם מחלת עיניים.

"ראיתי, יכולתי לומר מחווה לא מוצלחת לתת לי לראות ותיכף לקחת? אבל לא אמרתי ככה, אמרתי תודה. תודה שזכיתי והספקתי לראות מה זה ים כחול, מה זה חתול, מה זה יונה על הגג, מה זה שולחן עם נרות ומפה לכבוד החג. לקחתי במכחול שלי צבעים, לקחתי ריחות וטעמים", מספרת סביר את דרך השירים.

"בעצם טוויתי את הסיפור שלי, כאשר כל פעם במהלך החיים אני מאבדת עוד פיסת ראייה ועוד חתיכה של ראייה אבל אני שמרתי בזיכרון ובלב ובעצם אני אומרת תודה על הכל", הוסיפה.

"יש גם משחקי מילים על שנת תשפ"א", ציינה. "תזכרו שחיים פעם אחת. תעשו שינוי פצפון אחד. יש שמה איזה 50 אופציות".

"יש שמה המון מסר, המון טיפים, חוש הומור, ורגש", אמרה. "החומרים היו די הרבה שנים במגירה, אבל בחודשים האחרונים, כשאמא עזבה את הבית והיה לי עצוב, לקחתי את הכתיבה ככלי ריפוי וכל בוקר בשש בבוקר הערתי את הציפורים, ישבתי בחוץ וכתבתי וחיברתי וטוויתי".