בישראל מודאגים מהתחזקות חמאס ביו"ש

הפרשן לענייני ערבים יוני בן מנחם מנתח בערוץ 7 את החששות בישראל וברשות הפלסטינית לקראת הבחירות לפרלמנט

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה באדר תשפ"א

בישראל מודאגים מהתחזקות חמאס ביו"ש-ערוץ 7
אבו מאזן
צילום: רויטרס

הפרשן לענייני ערבים יוני בן מנחם, חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מעריך שבישראל מודאגים מתרחיש בו ארגון חמאס מתחזק בבחירות ברשות הפלסטינית.

"יש לנו ניסיון עם חמאס שבבחירות לפרלמנט ב-2006 הביס את הפתח'. הדבר הביא להתחזקות הארגון בשטחי יו"ש וישראל לא רוצה שידור חוזר של המצב הזה. כי כל התחזקות פוליטית של חמאס באזור הזה תביא בהמשך למעבר לטרור וניסיונות השתלטות. בדומה למה שעשה חמאס בשנת 2007 כשמינף את כוחו כדי להשתלט על רצועת עזה", מסביר בן מנחם בראיון לערוץ 7.

לדבריו אבו מאזן מודאג עוד יותר מישראל. "ברשות זוכרים היטב כיצד חמאס זרק אותם בכוח מרצועת עזה. אם הוא יזכה בבחירות לפרלמנט הארגון עלול לעשות משהו דומה גם בשטחי יו"ש. אבו מאזן מודאג מדריסת רגל 'לגיטימית' של חמאס בשטחי יו"ש והוא לא מעוניין לאפשר מצב כזה".

לאבו מאזן, הוא אומר, יש גם דאגות מבית. "הבעיה העיקרית של אבו מאזן כרגע היא הפיצול בתוך הפתח'. ברגע שהם לא רצים ברשימה אחת לפרלמנט ויש פיצול לרשימות עצמאיות, הדבר מחליש את הפתח' ומחזק את החמאס".

"כרגע מנסה אבו מאזן לעשות מהלך איחוד אבל יש לו הרבה מתנגדים. מוחמד דחלאן, שאותו גירש מהפתח' ב-2011, מתנגד. גם מרואן ברגותי, נאסר אל-קידווה וסלאם פיאד, שמושכים ברשימות עצמאיות קולות. גם נאביל עאמר שהיה שגריר במוסקבה שוקל לפתוח רשימה עצמאית נוספת. כל זה מחליש את כוחו של הפתח'", מסכם בן מנחם.

האם יש סיכוי להפסד של אבו מאזן בבחירות? "ב-2006 הפתח' הפסיד לחמאס בדיוק בתרחיש דומה: פיצול בתנועת הפתח' וזעם ברחוב הפלסטיני על השחיתות של הרשות. היום גם הפיצול וגם הזעם גדולים יותר. התמונה תתבהר ב-20 למרץ יום סגירת הרשימות. אם הוא יבין שהרשימה של פתח' חלשה ויש רשימות נוספות שעלולות להחליש את הכוח מול חמאס, ימצא אבו מאזן סיבה לדחות את הבחירות".