עסק משפחתי
עסק משפחתי צילום: ארגון חותם

בשנים האחרונות מתחזקת המגמה בעולם המערבי של פירוק התא המשפחתי. גם בישראל ישנם גופים הפועלים לפי המגמה הזו ומצליחים ליצור סדקים במוסד המשפחה.

אל מול דבריו של השר אלון שוסטר בנושא הגבלת הילודה ובמסגרת המיזם "מדברים על הנושאים החשובים באמת" של ארגון חותם, פורסם סרטון שמבקש להבהיר עד כמה התמורות הללו בנושא שיח הזכויות והמשפחה הרסני לחברה הישראלית.

בסרטון מוצגת שיחת וואטצאפ בין בני זוג כאשר כל אחד שולח לשני הסכמים משפטיים הנוגעים באחריות של כל אחד על המחויבויות המשפחתיות. כך למשל כאשר האב רוצה לצאת לבירה עם חברים, האם שולחת לו הסכם משפטי על כך שבתמורה ליציאה, יאלץ להחליף לילד טיטול שבועיים רצוף, בתגובה האב שולח הסכם משפטי שטוען כי בן הזוג שמשתכר יותר פטור לקום לילד במהלך הלילה כשהוא בוכה.

לדברי ארגון חותם: "הדברים של השר אלון שוסטר בנושא הגבלת הילודה, מבטאים יותר מכל את החלשות האידאל של המשפחה. המשפחה מבטאת אחריות על קשר בין דורי, על מקום שבו אדם יכול להביא לידי ביטוי גם את עצמו וגם לתת לאחרים. זהו המעגל הראשון של נתינה שאדם נותן וממנו הוא מתרחב, מהמשפחה לקהילה ולעם. המשפחה היא אבן הייסוד של חברה בריאה ואומה בריאה היא תוביל את כולנו, אישית ולאומית, למקום טוב יותר".

עוד מוסיפים בחותם: "לעומת זאת, כאשר שיח הזכויות מחלחל, וכשהנישואין נתפסים כחוזה בעסקה, התוצאה היא שכאשר צד אחד מרגיש שהוא איננו מפיק תועלת מהחוזה – הוא מפרק את השותפות. כך נוצר ריבוי הגירושין".

לסיכום אומרים בחותם: "נישואין הנכרתים כברית משמעותם היא התחייבות עתידית לאחריות משותפת, טוטאלית ונצחית. זו אינה עסקה שמודדים כל הזמן את רווחיה והפסדיה, אלא המשפחה היא ייעוד והמשמעות של החיים, ולכן משקיעים בה בלי חשבון וגבול, לעומת שיח הזכויות הפוגע במשפחה ובחברה".