מוזיאון "אנו"
מוזיאון "אנו" צילום: קובי פינקלר

לאחר 10 שנות תכנון נפתח הבוקר (רביעי) מוזיאון העם היהודי תחת השם 'אנו' (לשעבר בית התפוצות).

במוזיאון מוצגים סרטים מרהיבים של יוצרים מכל קשת התרבות והאמנות בישראל, אסופה של מוצגי מקור יהודיים ונדירים ובהם מדליון מקורי שענדו אנוסי ספרד, כתב הזכויות של בן טולילה ועוד.

מיצגי ותערוכות המוזיאון, משקפים בין השאר את התבלטות העשייה היהודית, אשר השפיעה בצורה אדירה על האנושות בתחומים כה רבים – אמנות, משפט, פוליטיקה, אופנה, ספרות, מדעים מדויקים, ערכים ומוסר ועוד- וסיפורים אלו יוצרים תמונה צבעונית ומרגשת, מעוררת השראה וגאווה. רוחב היריעה של המוזיאון מציע לכולנו מסע מרתק אשר דרכו אנו מגלים וחוקרים את סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי, בדרך שהופך אותו לרלוונטי ואקטואלי לכל אחת ואחד מאתנו.

"כל אומה ראויה למקום אשר מספר את סיפורה, ומעניק לאנשיה גאווה במי שהם, במורשתם ובשורשיהם", אומרת אירינה נבזלין, יו"ר דירקטוריון אנו-מוזיאון העם היהודי ונשיאת קרן נדב. "זוהי זכות גדולה לקחת חלק בטרנספורמציה של המוסד הזה, המהווה כעת את המוזיאון היהודי הגדול ביותר בעולם, שמספר את סיפורו של העם כולו. המוזיאון ישמש אותנו כמגדלור לזהות ולתרבות היהודית, ולחגיגת ההיסטוריה והעתיד הייחודים שלנו. אנו אסירי תודה על התמיכה העצומה שאפשרה לנו את לידתו מחדש של המוזיאון."

בשנה האחרונה, הוחלט על תהליך של מיתוג מחדש למוזיאון, שהיה מוכר בעבר כ"בית התפוצות". השם אנו נבחר כדי לתת ביטוי למגוון הצבעוני של האמונות והדעות של כולנו, המגיעות מספקטרום רחב של רקעים ושורשים, ומהוות יחדיו את הסיפור של העם היהודי, שכולנו חלק ממנו. חזון המותג אנו הוא להפוך את הזהות היהודית למושא לגאווה ומקור לעוצמה פנימית בקרב כל חלקי העם היהודי ברחבי העולם, ולחזק את תחושת השייכות, מתוך עיסוק בזהות יהודית.

"מעולם לא היה חשוב יותר להבליט את מה שקושר אותנו יחד כעם: ההיסטוריה שלנו, התרבות, הערכים ותחושת השייכות", אמר דן תדמור, מנכ"ל המוזיאון,"המוזיאון החדש שלנו מייצג את מה שניתן להשיג דרך סבלנות, התמדה ותשוקה. מהיסטוריה עשירה הטמונה במיצגים ייחודיים, לחוויות אינטראקטיביות, 'אנו' הוא פסיפס של הזהות היהודית המגוונת. אנו נרגשים לפתוח את דלתותינו לביקור חוויתי של גילוי והשראה".

במוזיאון יוצגו סרטים מרהיבים של יוצרים מכל קשת התרבות והאמנות בישראל, אסופה של מוצגי מקור נדירים המייצרת רצף של דיאלוג אמנותי ותרבותי בין עבר להווה בהם ניתן למצוא את הצווארון הרקום מגלימת שופטת בית המשפט העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג, מדליון עם דמותה של פאטמה, בתו של מוחמד, שענדו נשות משהאד באיראן, התסריט המקורי של אודיסאה בחלל של סטנלי קובריק, כתב הזכויות שניתן על ידי נפוליאון השלישי לאברהם בן טולילה, ממנהיגי הקהילה היהודית באלג'יר, הגיטרות של לאונרד כהן וג'ין סימונס, הג'וזה של סלאח אל כווייתי ועוד;

מיצגי אינטראקטיב חדשניים בהם יוכלו המבקרים "לבשל" ולגלות מסורות והמצאות במטבח היהודי עם שפים מפורסמים, ליצור שירים חדשים בעזרת מיקס של קטעים של מוזיקאים יהודים מכל הז'אנרים ולגלות לאילו מפורסמים יהודים הם קשורים ועוד; אוסף עבודות האמנות של המוזיאון כולל יצירות של דיאן ארבוס, אלפרד שטיגליץ, אנדרה קרטס, כריסטיאן בולטנסקי, דור גז, יוסי ברגר ועוד. מאחורי מיצגי האינטראקטיב החדשניים, רצועות המוזיקה המקוריות והסרטים המרהיבים, עומדים יוצרים ויוצרות מכל קשת התרבות והאמנות בישראל, כמו: רן טל, דוד אופק, אבידע לבני, דפנה לוין, אדם סנדרסון, קובי פרג', קרן מור, דינה סנדרסון, יפתח קליין, שאנן סטריט, שי צברי, תומר יוסף, לנה רבנקו, ירמי פינקוס, אסף חנוכה, ועוד.

"ציפינו ליום הזה במשך עשר שנים", אמרה ד"ר אורית שחם-גובר, האוצרת הראשית של המוזיאון,"זה היה מסע אינטלקטואלי ורגשי, שהקיף כמעט כל דיסציפלינה תרבותית, אמנותית וטכנולוגית, ואנו נרגשים להציג את הסיפור של העם היהודי בשלמותו, מהעבר ועד היום".

בהמשך למחויבותו של המוזיאון לעמוד בקדמת החדשנות בתצוגותיו, נעשה שימוש בטכנולוגית RFID המאפשרת למבקרים לתייג את החוויות המעניינות אותם ולקבל מייל עם בחירותיהם לאחר ביקורם. כמו כן, נעשה שיתוף פעולה עם Geni.Com בדמות אפליקציה המאפשרת למבקרים לראות אם הם קשורים משפחתית ליהודים מפורסמים והאם הם נמצאים בתערוכה, כדי שיוכלו ללמוד עליהם יותר, ושימוש בטכנולוגיה של מציאות מדומה (VR) במסע בין שירי ערש ממגוון תרבויות יהודיות לאורך השנים.

מדי שביד, מנהלת הפרויקט: "לאורך עשר שנות העבודה עמדו בפניי אתגרים רבים, אך הפתיחה בשנת קורונה, אחת השנים הקשות ביותר שידע עולם התרבות הוא ללא ספק האתגר הגדול מכולם. לצד הזכות בהקמת וניהול המוזיאון היהודי הגדול והמקיף בעולם, הייתה לנו גם הזכות, דווקא בתקופה זו, להמשיך ולהעסיק מאות אמנים ויוצרים".

המוזיאון מתפרס על פני שלוש קומות ו-7,000 מטר כשבכל אחת מהן נושא ייחודי. בקומה השלישית מוצג הפסיפס בחגיגה של אורות וצבעים. בקומה השנייה מוצג המסע ובו סיפורו של העם היהודי ובקומה הראשונה היסודות והאדנים עליהם בנויה היהדות.

בעלות של 100 מיליון דולר יציגו מעכשיו את העם היהודי תחת השם אנו כמוזיאון היהודי הגדול בעולם.

אתר המוזיאון: Anumuseum.Org.Il/He