מקדם ההצבעה

בסיכומו של העניין דבר אחד די ברור, המפלגות שמנהלות קמפיין שנאה והסתה - בעיקר מפסידות.

אחינעם סויסה , כ"ו באדר תשפ"א

מקדם ההצבעה-ערוץ 7
אחינעם סויסה
צילום: באדיבות המצולמת

כמה פעמים בשנה האחרונה שמעתם את המושג "מקדם ההדבקה"? יותר מדי. המושג הזה מתייחס לקצב ההדבקה של הנגיף. ככול שיש יותר נדבקים, כך "מקדם ההדבקה" עולה.

אלא שהקורונה אינה היחידה שמתפשטת בצורה כזו, גם ההצבעה לחלק מהמפלגות "מתפשטת" בצורה דומה.

זוכרים את הקמת ממשלת האחדות והפיצול בכחול לבן? זה היה לפני מעט יותר משנה אבל מאז הספיקו לקום לא מעט מפלגות שהציגו עצמם כחלופה שלטונית חלקן קרסו ועם סגירת הרשימות התבססו שלושה רשימות שכל אחת מהן מציגה מועמד חליפי לנתניהו.

שלוש המפלגות הללו מתחלקות ב-45 מנדטים כאשר לכל אחת מהן יש בסיס של 10 מנדטים ואילו 15 המנדטים הנותרים הם מנדטים "שמתנדנדים" בין המפלגות. בכל פעם שמפלגה מבססת את עצמה כמפלגה בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר להחליף את נתניהו היא גורפת את רוב המנדטים האלה. המשמע מכך, ככל שאחת מהמפלגות הללו גדולה יותר כך ציבור המצביעים שלה גדל בקצב גדול יותר. זה הוא מקדם ההצבעה.

על המשוואה הזו התבסס נפתלי בנט בסקרים של לפני ארבעה חודשים. הוא הצליח להביא הרבה מנדטים מימין אבל גם לא מעט לא מעט מאוכזבי כחול לבן מהמרכז שמאל. ברגע שביסס את עצמו כשווה ללפיד המוני מצביעים העדיפו אותו כאלטרנטיבה שלטונית והנסיקה החלה.

אבל אז הגיע גדעון סער. הקמתה של מפלגת "תקווה חדשה" שינתה לגמרי את מאזני הכוחות בין המפלגות. מצד אחד היא הביאה איתה לפחות 5 מנדטים מהליכוד ומהצד השני הורידה את כוחה של ימינה בחצי. הקולות הרבים שהביא גדעון סער ביססו את מפלגתו כמפלגה השנייה בגודלה ופתחו פער של 5-3 מנדטים ממפלגותיהם של בנט ולפיד.

לכאורה היה צפוי שהפער שצבר סער מול בנט ולפיד יגרום לו להמשיך לנסוק בסקרים ושמקדם ההצבעה שלו יעלה. הוא היה יכול לגרוף אליו עוד לא מעט מצביעים "מתנדנדים" שנמשכים למפלגה הגדולה ביותר מול נתניהו. הוא הרי כבר פתח את הפער הדרוש והכיר בחשיבותו. אלא שסער לא העריך עד כמה פריכים מצביעי השמאל מרכז ועד כמה קלה נדידתם למפלגות אחרות.

סער יצא מנקודת הנחה שעצם היות מפלגתו המפלגה השנייה בגודלה תשמור על מצביעיו ולכן העדיף להתמקד בקולות הליכוד המתנדנדים. לכן סער החליט לבנות רשימה לפי טעמם. עם רשימה ימנית מצביעי המרכז שמאל עוד היו מתמודדים, אבל לא עם רשימת ליכודניקית כמו זו של סער. סער בנה רשימה שכל כולה מורכבת מאנשי ליכוד לשעבר שערקו למפלגתו.

נכון, הם לא חסכו בלכלוך וביקורת על נתניהו בנאום העריקה שלהם אבל זה לא טשטש את המראה של החזות של המפלגה שנראה כמו חבורה של טרמפיסטים שעלו על האוטובוס, אבל לא לטווח הארוך.

מה עוד שבניגוד לבנט, שהשכיל לתת למפלגתו ערך נוסף כגון התמודדות עם משבר הקורונה - סער הציג קמפיין קלאסי של מפלגת ימין. בזמן שלפיד נאם על שחיתות ובנט הציג תוכניות כלכליות - סער פשוט אמר עד כמה נתניהו רע למדינת ישראל אבל לא הוכיח שהוא טוב יותר. ועם מפלגה כזו שנראית בסך הכל כמו הליכוד 2 ללפיד היה קל מאוד להתייצב שוב במקום הראשון.

אם נראה אז שסער הגיע לתחתית, הסתבר שלא. כי אז סער עשה את הטעות הכי גדולה שפוליטיקאי יכול לעשות והיא להתייחס ליריבים הקטנים ממנו. סער רצה לחזור לעמדה שווה מול לפיד ולכן החליט להתמקד בקולות של נפתלי בנט שכבר היה על גבול המס' החד ספרתי ולהשלים בעזרתם את הפער. אבל לא רק שהתקיפות של סער כלפי בנט לא הועילו לו הן החזירו את בנט למשחק והקטינו את סער משום שהתקיפות הללו הציבו את בנט כשווה לסער.

הטעויות הללו הן הסיבה המרכזית להתחזקותן של בנט ולפיד בשבועות האחרונים ולדחיקתו של סער לסוף הרשימה. אבל הן לבדן לא היו עומדות לולא הקמפיינר הטוב ביותר במדינת ישראל- בנימין נתניהו התגייס לעזרתו של לפיד.

במשך כל שנות כהונתו פעל נתניהו על פי מקדם הצבעה פשוט במיוחד. ככל שהמפלגה שמובילה את הגוש השמאלי גדולה יותר ומהווה סכנה גדולה יותר עבורו, כך כוחו האלקטורלי גדל. בדיוק בשביל זה בחר נתניהו להציג את לפיד כמועמד היחיד שיכול להחליפו. וזה באמת הצליח, חלקית. בשביל לפיד זה עבד מצויין. הוא נסק ואף הגיע ל-20 מנדטים בחלק מהסקרים.

הבעיה של נתניהו היא שהוא "שכח" את שני הנעלמים הנוספים במשוואה, סער ובנט. הם התעשתו ממש ברגע האחרון ממאבקי הכוח בניהם והודיעו במהלך משותף על כל שלא ישבו תחת לפיד בשום אופציה. לא רק שהמהלך הזה בלם את "משתה" המנדטים של נתניהו הוא אף הוריד מכוחו וגרף מנדטים של לא מעט ליכודניקים שסלדו ממשלה תחת לפיד.

בסיכומו של העניין דבר אחד די ברור, המפלגות שמנהלות קמפיין שנאה והסתה בעיקר מפסידות. ולא רק הן, כולנו. אולי נבחרי הציבור שלנו ילמדו מכך, ואפילו אם תהיה מערכת חמישית היא תהיה רגועה ומחברת יותר.

אחינעם סויסה היא תלמידת אולפנה המתגוררת בשובה שבעוטף עזה.