מוסי רז: בכל תרחיש לא פורשים

מוסי רז, מס' 6 במרצ: דבריו של ניצן הורוביץ על בית הדין בהאג הוסיפו לנו תמיכה. אין סיכוי שנפרוש. מרצ דרושה כדי לחולל את המהפך.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו באדר תשפ"א

מוסי רז: בכל תרחיש לא פורשים-ערוץ 7
מוסי רז
צילום: מאיר אליפור/TPS

חבר הכנסת לשעבר וכיום מועמד מספר 6 ברשימת מרצ לכנסת, מוסי רז, מתייחס בראיון לערוץ 7 למצבה של מפלגתו בסקרים, לאמירותיו של יו"ר המפלגה שלו על בית הדין בהאג ועל השלכות האמירה הזו על התמיכה הציבורית במפלגה.

על מצבה של מרצ בסקרים אומר רז כי הסיבות לכך הן בין השאר "העובדה שאנחנו מדשדשים כבר כמה מערכות בחירות סביב הארבעה מנדטים וזה מה שקורה גם כעת. יש גם את התקומה של מפלגת העבודה והתחושה שיש כאן משהו אחר, למרות שאמנם מירב מיכאלי היא אישה טובה אבל המפלגה נשארה אותה מפלגה, המרכז אותו מרכז וגם הרשימה השתנתה רק במעט. בנוסף יש את הנטייה של חלק מאנשינו להצביע ליש עתיד כי רוצים מפלגה גדולה. כל אלה הן טעויות גדולות כי חובה שתהיה מרצ כדי שיהיה מהפך".

לדבריו לא מופעל על מפלגתו לחץ לפרישה ואין כלל סיכוי שפרישה כזו תתרחש. "זה פשוט לא בא בחשבון", הוא אומר ושולל גם את האפשרות שמומחים וסטטיסטיקאים יוכיחו לאנשי המפלגה שהיא אינה עוברת את אחוז החסימה. "אף מומחה לא מבטיח דבר כזה. מעבר לכך שבשני הסקרים האחרונים אנחנו עוברים ולכן גם אם יוכיחו לנו באותות ובמופתים אנחנו לא פורשים".

על דבריו של יו"ר מפלגתו, חבר הכנסת ניצן הורוביץ, המברך על פתיחת החקירה בבית הדין בהאג נגד ישראל, אומר מוסי רז: "מה הוא אמר? אנחנו צריכים להבהיר את הדבר הזה. הימין אשם בכך שמדיניות ההתנחלות הביאה אותנו להאג. זו מדיניות שעולה לנו הון והיא שהביאה אותנו להאג. זה היה צפוי וזה יילך ויחמיר אם נמשיך במדיניות הנוכחית".

כשאנחנו מזכירים שהדיון נסוב על פעילות צה"ל ב'צוק איתן' וטענתו של הורוביץ שנעשו במבצע מעשים שאינם ראויים, אומר רז כי הוא "לא חושב שיש שאלה על כך שהיו דברים לא ראויים. גם צה"ל אומר את זה". לזאת הוא מוסיף ומדגיש כי בכל מקום שישראל תשכנע שהיא חקרה את החשדות בית הדין בהאג לא ייכנס שכן סמכותו היא רק סמכות משלימה למקומות שלא נחקרו.

אשר על כן סבור מוסי רז כי "צריך לשתף פעולה עם בית הדין ולחקור אם נעשו דברים לא ראויים". עוד הוא מציין כי מקריאת החלטת בית הדין עולה שבית הדין אינו מקבל גם את ירי החמאס על אוכלוסיה אזרחית.

"אני לא רוצה לראות אף ישראלי נשפט או נחקר בהאג. לכן כיוון שיש להאג רק סמכות משלימה צריכה להיות חקירה רצינית של הדברים כדי שלא נגיע לכך", אומר רז ומוסיף: "הפלשתינים אומרים שפנו להאג כי אין מו"מ וישראל מסרבת לכל הסדר. לכן צריך להסכים להצעות של הפלשתינים והליגה הערבית, שהן הצעות הגיוניות מאוד, גם אם לא לקבל את הכול במאה אחוז".

בחזרה לטענתו לפיה ההתנחלויות הן שהובילו את ישראל להאג, קובע רז כי "ההתנחלות אינה חוקית. באמנת ז'נבה הרביעית, כלקח ממלחמת העולם השנייה, נקבע שאסור להעביר אוכלוסיה משטח המדינה הכובשת לשטח הכבוש". כשאנחנו מזכירים את עמדתם של משפטנים הסבורים שמדובר בפרשנות מוטעית של אמנת ז'נבה הרביעית, ולמעשה האיסור חל על העברת אוכלוסיה כבושה ממקום למקום, אומר רז כי אם יש פרשנים שכאלה ואנו מעוניינים שמשפטנים יפרשו את החוק הבינלאומי בצורה כזו או אחרת נעביר את הדיון להאג ושם הוא יוכרע, אם כי הוא עצמו מעדיף שהחקירה המלאה והרחבה תתבצע כאן.

שאלנו את מוסי רז אם יתכן והתבטאותו של הורביץ על בית הדין בהאג היא מהגורמים למצבה של מרצ בסקרים והוא משיב בחיוב, אך אולי ההיפך ממה שניתן היה לצפות. לטעמו המפלגה התחזקה קלות בעקבות הדברים הללו של הורוביץ: "ניתן לראות שמאז ההתבטאות של ניצן יש עליה בתמיכה במפלגה. אמנם קשה לקבוע כי יש מעט סקרים מאז, אבל מסתמנת עליה קטנה למרצ השבוע".