נשות רבני ברקאי
נשות רבני ברקאי צילום: דוברות ברקאי

רבני קהילה רבים נתקלים במהלך עבודתם בסוגיות ודילמות שונות שלא קשורות אך ורק לנושאים הלכתיים אלא גם לנושאים אחרים כגון זוגיות, הורות, התמכרויות ועוד. העיסוק בנושאים אלו לא שייך לרב הקהילה בלבד אלא לעיתים רבות גם לנשותיהן, הרבניות, שעוסקות בצרכי הקהילה השונים.

לשם כך, נפגשו אתמול (שלישי) נשות רבני ארגון ברקאי למפגש יחד עם הרבנית נעמי שפירא, העומדת בראש מדרשת אבקשך לנשים ומרצה במדרשה לנשים באוניברסיטת בר-אילן, רעייתו של ראש ישיבת ההסדר ברמת גן הרב יהושע שפירא. במהלך המפגש עסקו הנשים ביצירת כלים לשיח על זוגיות עם נשות הקהילה וכן בדילמות בהן נפגשות נשות הרבנים במהלך התפקיד שלהן.

בשיחה עלו מספר רב של דילמות כגון, איך לפעול במצב בו אשת הרב נחשפת לשיח מילולי אלים בין בני זוג בקהילה, איך לפעול אם במהלך הדרכת כלות עולה מידע בעייתי על הארוס, כיצד לפעול במידה ובמהלך שיחת חולין מתגלה קרע בין בני זוג בקהילה ועוד נושאים רבים. אחת התובנות החזקות שעלו בשיחה היא שהן כבר לא לבד עם הדילמות אלא יש להן את הפלטפורמה של קבוצת נשות הרבנים של ברקאי כדי להתייעץ אחת עם השנייה.

מכיוון ונשות הרבנים אינן בהכרח מוכשרות במקצועות הטיפול, אחד הכלים החשובים ביותר שעלה במהלך השיחה הוא מאור הפנים, במקביל וביחד עם ההפניה לאיש מקצוע. העצה ניתנה מתוך הבנה שהעזרה המרכזית והיקרה שרעיית הרב יכולה להעניק היא אוזן קשבת ולב מכיל, כשבמקרים תכופים זהו הדבר שנשות הקהילה זקוקות לו יותר מכל. הרבנית סיפרה כי "פעמים רבות היכולת להיות אוזן קשב ולהעניק את ליבך מאפשרות לצד השני לאסוף כוחות כדי להתמודד עם האתגר, ובוודאי שאין להקל ראש בחשיבות הדבר".

עמית בראון, מנהלת הפעילות של מרכז ברקאי שעומדת מאחורי מפגשי נשות רבני ברקאי, עודדה את הנשים להשתמש בקבוצות הדיון של נשות רבני ברקאי על מנת להיוועץ אחת עם השנייה. מעבר לכך, בכוונת מרכז ברקאי לשלב בקבוצת הדיון אשת מקצוע שתייעץ לנשים כיצד לפעול במקרים הדורשים מעורבות מקצועית.

בארגון רבני ברקאי מברכים על המפגש ואומרים "אנו מאמינים שבשביל ליצור קהילה חזקה וטובה, צריך ששני בני הזוג, הרב והרבנית, ינהלו את הדברים יחדיו. נשות הרבנים צריכות לקחת חלק פעיל בחיי הקהילה, להיות מעורבות וקשובות לצרכים שעולים ממנה. אנחנו מקווים שהמפגש הזה, כמו יתר המפגשים שאנו עורכים לנשות הרבנים, יחזק את הקהילות השונות ויוביל אותן למקומות טובים יותר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו