קרא "יהודון" - והושעה מה-NBA

מאיירס לאונרד, שחקנה של מיאמי צולם כשהוא משמיע קריאה גזענית והושעה עד להודעה חדשה. בארה"ב תקפו: "לא קראו לי ככה מעולם. זה דוקר"

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ו באדר תשפ"א

קרא "יהודון" - והושעה מה-NBA-ערוץ 7
לאונרד. בורות או אנטישמיות?
צילום: רויטרס

בעונה שעברה סערה ליגת הכדורסל הטובה בעולם, ליגת ה-NBA בעקבות התנהגות ברוטלית ואלימה של שוטרים כלפי שחורים. כחלק מהמחאה החליטו שחקני הכדורסל הרבים לכרוע ברך בזמן נגינת ההמנון האמריקאי. שחקן אחד סירב לכרוע ברך - מאיירס לאונרד, שחקנה של מיאמי היט שעורר סערה גדולה.

פחות משנה עברה ושוב מאיירס מעורר סערה בליגת הכדורסל הטובה בעולם, הפעם בשל אמירה גזענית ומבחילה.

היה זה בכלל מחוץ למגרש, כאשר לאונרד צולם ותועד מקלל קללות אנטישמיות במהלך משחק וידאו בו לקח חלק. בין היתר נשמע לאונרד צועק לעבר משתתף אחר "Kyke" שפירושו "יהודון" וכן קללות נוספות. התנהגות זו עוררה סערה גדולה בליגה ובארצות הברית כולה והסרטון בו נשמע מקלל לאונרד הפך ויראלי.

בתגובה הודיעה קבוצתו של לאונרד, מיאמי היט שבראשה עומד המיליארדר היהודי מיקי אריסון באופן מיידי כי לאונרד מושעה עד להודעה חדשה.

"אני מתנצל עמוקות על השימוש בקללה אנטישמית. לא הבנתי מה המשמעות האמיתית של המילה בזמן אמת, אבל הבורות שלי בנוגע לקהילה היהודית לא מהווה תירוץ בשום אופן", כתב בחשבון האינסטגרם שלו לאונרד והוסיף "עכשיו אני מודע יותר למשמעות של המילים שלי ומחויב לסייע לאנשים אחרים לדעת יותר בנוגע לסוג השנאה שהביטוי הזה מייצג".

מלבד הבעלים של מיאמי היט, גם הקומישינר של ה-NBA אדם סילבר הוא יהודי ונראה כי האירוע לא ייגמר בהשעיית השחקן מקבוצתו בלבד. "המקרה הזה לא מייצג אותי ולא משקף את דעותיי בשום צורה", טען לאונרד. "אני מתנצל בפני משפחת אריסון, בפני חבריי לקבוצה, בפני המאמנים וההנהלה, ומבקש סליחה מהקהילה היהודית שפגעתי בה. אני מבטיח להיות טוב יותר בעתיד ולברור את מילותיי בזהירות".

כאמור, המקרה עורר סערה גדולה בארצות הברית, כאשר מי שבין היתר התייחס לקריאות האנטישמיות היה לא אחר מאשר מאמנו של דני אבדיה הישראלי, מאמן וושינגטון סקוט ברוקס. "זה לחלוטין לא מקובל. אני משוכנע שהליגה תדע להעניש אותו בהתאם, כי האמירות הללו לא תואמות את הערכים של הליגה. בקבוצה שלי לא הייתי סובל התנהגות כזאת בשום אופן".

הפרשן ושחקן העבר, קנדריק פרקינס, צייץ בטוויטר: "כשאנשים מראים לך מי הם באמת, תאמין להם. מההמנון, לאמירת דברי שנאה ברשת, זה האיש".

שחקן הקולנוע היהודי, מייקל רפפורט כתב: "מעולם לא שמעתי מישהו אומר את המילה הזו, בניו יורק לא קראו לי כך אף פעם. זה דוקר בלב. אני לא רוצה התנצלות בכתב, אני רוצה שתצלם סרטון ותתנצל. אני רוצה שתסביר את עצמך כפי שהסברת כשלא לא כרעת ברך בהמנון. אדם סילבר צריך להשעות אותך, הוא יהודי, אתה חיה".

שחקן הפוטבול היהודי, ג'וליאן אדלמן ניסה ללמד זכות והזמין את לאונרד לעשות איתו שבת. "אני בטוח שספגת הרבה ביקורת על מה שאמרת, אני לא מנסה להוסיף, אני רק רוצה להציע קצת פרספקטיבה. אני מקבל את הרושם שלא אמרת זאת מתוך שנאה, אלא יותר מבורות - אבל שנאה היא כמו וירוס. אפילו אם היא נאמרה בטעות, היא יכולה להתפשט. אני נמצא במיאמי לעיתים קרובות, בוא נעשה שבת ביחד ואראה לך מה זה זמן איכות".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il