צבי הנדל: הפקרנו את הזהות היהודית לטובת השמאל הרדיקאלי

צבי הנדל, מראשי המפד"ל וסגן שר החינוך לשעבר תוקף בחריפות את דברי שר החקלאות שוסטר על הצורך בהגבלת הילודה ומוסיף: "השנים הארוכות בהן שלטנו במפתחות משרד הדתות נשמעות כמו חלום רחוק"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז באדר תשפ"א

צבי הנדל: הפקרנו את הזהות היהודית לטובת השמאל הרדיקאלי-ערוץ 7
צבי הנדל
צילום: Yossi Zeliger/Flash90

צבי הנדל, מראשי המפד"ל וסגן שר החינוך לשעבר תוקף בחריפות בראיון לערוץ 7 את התבטאויותיו האחרונות של שר החקלאות אלון שוסטר (כחול לבן) על הצורך להגביל ילודה בישראל.

"לאורך כל הממשלות עברנו מאבקים קשים ביותר בנושא מדיניות, דת ומדינה מול השמאל ולא התנצלנו על כך", אומר הנדל.

בדבריו מציין הנדל, "דמויות שמאל דוגמת שולמית אלוני, אורי אבנרי, רן כהן ויוסי שריד ז"ל החזיקו באג'נדות שמאל רדיקליות אולי אף יותר מהיום, שכן אנחנו מדברים על התקופות של טרום אסון אוסלו, הגירוש ואף האינתיפאדה הראשונה. עם זה, בשנים האחרונות השיח מצד השמאל שנמצא במגמת התכווצות מתמדת מתנהל כאחרון החיילים במאחז, כשאנו עדים לאמירות אנטי ציוניות ואנטי יהודיות מצד מפלגות יהודיות, וזאת במטרה להנשים בכל מחיר את השמאל ההולך ומצטמק".

"זה גורם להם להקצין עוד ועוד עד שכיום ניטשת מלחמה על כל הערכים שפעם היו מובנים מאליהם. מצטרפת לזה התנתקות הולכת וגוברת מכל ערך ציוני, כמו שראינו את ההתבטאויות האומללות של אנשי שמאל בעד חקירה פלילית של מדינאים ואנשי צבא בבית הדין הבין לאומי", טוען הנדל.

ובכל זאת אתה חש שקיים הבדל בין שנות ה-90 וה-2000 בהן כיהנת כחבר לכנסת למה שקורה היום?

"בתקופתנו כל נושא ההתערבות האגרסיבית של ממשלות אירופאיות וקרנות נוצריות ופרוגרסיביות בחברה הישראלית לא היה קיים, וגם אם היו אז בוודאי שלא בעוצמות האימתניות שאנו חווים היום. טביעת האצבעות של אותה מעורבות הזו מורגשת היטב בכל אספקט בחברה הישראלית ומטרתה לשנות מבלי שנבין ובלי שנשים לב", הוא מציין.

"האם מתקבל על הדעת שממשלת ישראל הייתה מתערבת בסכסוך המתמשך בחבל קטלוניה או בחינוך מחדש של הסינים? אנו עדים למלחמת תודעה שבאה לערער את יסודותיה היהודיים דמוקרטיים של מדינת ישראל על מנת שתהפוך לעם ככל העמים. ישנם כיום כוחות שמאל רדיקליים פרוגרסיביים שפועלים באגרסיביות והפחדה, בלי שום הלימה לכוחם המספרי שהולך וקטן באופן משמעותי", קובע הנדל.

לדבריו, "רובו המוחלט של העולם מבין באופן אינטואיטיבי שלכל עם יש זכות קיום בפני עצמו, מבין מהי משפחה ולא מתחבר לפוליטיקה הזהויות, אבל אם תאמר זאת היום בקול תיהפך לחשוך. אני חושב שלשמור על המסורת שלנו זה לא חושך, זה אור. חשוך זה מי שעוסק כל הזמן בצביעת אנשים שמבקשים לשמור על ערכי המסורת והמשפחה היהודים".

"הערכתי את התנהלותו של דונלד טראמפ על כך שהוא בז לתפישת הפוליטיקלי קורקט שהיא הדרך האלגנטית לסתימת פיות כנגד בני אדם שמחזיקים לדעתם בתפישות עולם מסורתיות או שמרניות", סיפר הנדל, "לאורך ההיסטוריה כוחות גדולים ועוצמתיים מאותם גורמים כיום ניסו למחוק את זכותנו ההיסטורית וכשלו תחת עוצמתה הלאומית והיהודית של מדינת ישראל. וגם אותם ניסיונות לערער ערכים של מסורת ומשפחה והחדרת רעיונות אוניברסליים על מנת להחליש את עמידותה הלאומית והרוחנית של מדינת ישראל לא יצלחו".

כבעל ניסיון, חושב שנכון שמפלגות הציונות הדתית, נועם ועוצמה יהודית ידורו תחת בית אחד?

"לאורך כל השנים המפד"ל ייצגה את הפסיפס הרחב של המגזר הדתי לאומי מיוסף בורג ועד חנן פורת ז"ל. גם במפד"ל היו מחלוקות, כפי שאגב קיימות בין דגל התורה ליהדות התורה החרדיות שלמרות המחלוקות יודעות תמיד ללכת ביחד. אבל גם בתקופות בהן המפד"ל והאיחוד הלאומי רצו בנפרד השפה הציונית הדתית הייתה אותה שפה, עם ניואנסים שונים כפי שקיים גם כיום. צר לי מאוד שהחיבור עם הבית היהודי, לא יצא לפועל כי כל הסקרים העידו שהציבור מצפה לאיחוד ואף יודע לגמול על כך בקלפי, הרבה מעבר לכוחה הסגולי של כל מפלגה בנפרד, אבל כשאני מסתכל על המפלגות המתמודדות כיום, אני לא רואה שיש יותר מרשימה אחת שיכולה באמת לייצג את הערכים שחשובים לציונות הדתית. אני תומך ברשימה הציונות הדתית לכנסת".

במהלך הריאיון הנדל מבקש להוסיף כי "אסור לשכוח שאחד הדגלים המרכזיים ביותר של המפד"ל לאורך עשרות שנים היה שמירת צביונה היהודי שלמדינת ישראל ועל מחויבותה לערכי הציונות הדתית והיהדות. לצערי בעשור האחרון הפקרנו כמעט לחלוטין את סוגיית הזהות היהודית לטובת השמאל הרדיקאלי ואת שירותי הדת למפלגות החרדיות. חשוב לזכור שלאורך עשרות שנים היינו חלק מהשיח המרכזי בנושאי דת ומדינה, כשאנו מביאים לכנסת קול דתי ממלכתי חשוב. אולי כיום זה נשמע דבר מופרך, אך שנים ארוכות מפלגת הציונות הדתית החזיקה במפתחות משרד הדתות".

במהלך הריאיון הנדל מונה מספר דוגמאות לשרים מטעם המפד"ל שעמדו בראש המשרד, "יוסף בורג, זרח ורהפטיג, יגאל ביבי כסגן שר, הרב יצחק לוי, זבולון המר, אבנר שאקי, יצחק רפאל, ועוד".

"לעומת זאת, בשנים האחרונות, למעט אפיזודה קצרה של הרב בן דהן כסגן שר, משרד הדתות נמצא בשליטה מוחלטת של המפלגות החרדיות, כשמפלגות הציונות הדתית לא מעלות בכלל בדעתן לדרוש את המשרד שנמצא כדרך טבע בידיים חרדיות. ההיתכנות לשר דתות שיגיע מקרב הציונות הדתית לא נמצאת במכלל בלקסיקון של המפלגה, והדבר נשמע כמו חלום רחוק בלתי ניתן למימוש", מלין הנדל.