משה ליאון
משה ליאוןצילום: ערוץ 7

אם למישהו נדרשה הוכחה נוספת לגיוון הרב שמאפיין את ירושלים ותושביה, ועוד יותר מכך לעוצמתה של ירושלים וללכידות הרבה המאפיינת אותה, נדמה כי השנה האחרונה היא ראיה מצוינת לכך.

המציאות המורכבת אשר זימנה לנו מגפת הקורונה אִתגרה ועודנה מאתגרת את העיר ותושביה במישור האישי, המקצועי, העירוני והלאומי. חוסננו כחברה וכקהילה עמד למבחן, ועוד מצפים לנו אתגרים לא מעטים במאבק עם הנגיף גם בעירנו האהובה.

דתיים, חרדים, ערבים, חילוניים – באה מגפה והכתה בכל המגזרים והוכיחה שוב לכולנו שהמשותף בינינו, בין כלל העדות והמגזרים, עולה בהרבה על המפריד. ואכן, הימים הללו מיטיבים לשקף את פניה היפים של הערבות ההדדית, ההתגייסות של רבים כל כך, בהקרבה, בנכונות, במסירות למאבק במגפה – היא מקור של גאווה לכולנו.

מגזר שהוא גשר

ירושלים היא אחת ויחידה במינה. עיר אשר כמעט לכל אחד ואחת מסמלת דבר חשוב בחייו. בתוך הפסיפס האנושי המרהיב הזה בולטת גם שותפותו ופריחתו של הציבור הדתי־לאומי בעיר. אני רואה מקרוב כמה גדולה המעורבות של ציבור זה. כמה משמעותית התרומה של ציבור זה - ובעצם שלכם - לצמיחה של העיר ולהתחדשות שלה.

אני פוגש את בנות ובני הציונות הדתית כעובדים וכמנהלים בחברות ההייטק המובילות ביותר, כאנשי מערכת החינוך, כבעלי בתי עסק בעיר, ובעצם בכל מקום. נוכחותו של ציבור זה ניכרת במידה רבה גם בהיותו גשר בין קהילות ובין תושבים. בין הציבור החרדי ובין אלו החילוניים, בין מסורתיים ובין אחרים.

על קדושתה של ירושלים אין איש חולק והיא נצורה בלב כולנו, אך לצידה מוטלת על כולנו החובה, שהיא גם זכות גדולה, לפעול להתחדשותה.

אנחנו עושים הכול כדי לשמור על יופייה הייחודי של ירושלים ולשלב בחוכמה ובראייה רחבה חדש וישן, היסטורי ועדכני, וזאת במטרה להבטיח כי ירושלים תהיה לא רק הגדולה בערי ישראל אלא גם הטובה שבהן.

מתוך אהבה גדולה לעיר הזאת, ובהוקרת תודה על הזכות שניתנה בידינו, אנו מובילים מהפכה אמיתית בעיר ירושלים. אחת התמורות החשובות קורמת עור וגידים במערכת החינוך. החינוך הוא נשמת אפה של עירנו. מערכת החינוך בירושלים היא לא רק הגדולה בערי ישראל, היא גם הרב־גונית שבהן. היא מהווה בית לתלמידים יהודים ושאינם יהודים, חרדים ומי שאינם דתיים, מחוננים ובעלי צרכים מיוחדים. כל אחד ואחת מהם הוא עולם ומלואו. כל אחד ואחת מהם הוא אתגר בפני עצמו.

אנחנו רואים בגן הילדים ובכיתת הלימוד, בראש ובראשונה, מקום של הזדמנות. הזדמנות לכל ילד ולכל נערה לבטא את כישוריו, להעשיר את עולמו, לשפר את ידיעותיו ולא פחות חשוב: לרכוש ערכים שיהוו לו צידה לדרך כאזרח בוגר. את ההזדמנות הזאת אנחנו נותנים לכל תלמיד ותלמידה על בסיס ההכרה החשובה כל כך בייחודיות של כל אדם במערכת החינוך.

יותר משני מיליארד שקל אנחנו משקיעים בשנה במערכת החינוך העירונית – במטרה להתחדש, להתעדכן, לשפר את תשתיותיה ולהבטיח חינוך טוב יותר לילדי ירושלים. בזכות תקציבים אלו, שהם חסרי תקדים בהיקפם, נבנו בשנים האחרונות מאות כיתות חדשות, נפתחו בתי ספר, הורחבו ושופצו מאות מוסדות, גני ילדים ומגרשי ספורט.

אפיק פעולה מרכזי נוסף נוגע לפניה של העיר. תוצאותיה של העשייה הנרחבת שאנחנו מובילים בתחום זה ניכרות בכל רחבי העיר. הבא בשערי העיר, ובוודאי תושביה, יכולים להבחין כי רחובותיה נקיים יותר, הגנים הציבוריים, הגינות והכיכרות מטופחים יותר ופרחוניים יותר.

מעל ומתחת לפני הקרקע ירושלים פועלת להתחדשות ולשיפור פניה – עיר שעתידה ירוק יותר, ידידותי יותר לסביבה, נגיש יותר תחבורתית. המהפכה הפוקדת את העיר בשנתיים האחרונות לא פוסחת גם על תחום ההתחדשות העירונית. אנחנו מקדמים היכן שניתן תוכניות של פינוי-בינוי, וזאת כחלק משאיפתנו לצמצום פערי הבינוי בעיר. רק לשם המחשה, יותר מ־30 אלף יחידות דיור בעיר נמצאות בהליכי פינוי-בינוי, 17 אחוזים יותר מבשנה שעברה, ואני מאמין שמגמת עלייה זאת תימשך.

גם בכל הנוגע לעשייה התרבותית והאומנותית בכל רחבי העיר איננו שוקטים על שמרינו. מדובר בעשייה שמגיעה לקהלים רחבים יותר ונוטלים בה חלק – עוד טרם ימי הקורונה ומגבלותיה - תושבות ותושבים מכל קצוות העיר. לפני כשנה הגדלנו את תקציב התרבות העירוני בשלושה מיליוני שקלים, וזאת כדי לאפשר הרחבה נוספת של פעולות התרבות והאומנות בכל רחבי העיר. טרם פרוץ הקורונה קיימה ירושלים לא פחות מאלפיים אירועי תרבות בשנה, בהם נוטלים חלק כשני מיליון איש ואישה. אני בטוח כי נשוב להיקפים הללו ונשאף גם להרחיבם.

המהפכה המשמעותית שעוברת העיר בשנים האחרונות, לרבות בעולמות ההייטק, המדע והתעסוקה בכלל ואשר את עיקריה בלבד פירטתי כאן בפניכם, מציבה את ירושלים כעיר מובילה בתחומים רבים.

עם מערכת חינוך חזקה, מהפכת תשתיות בכל פינה, שירות מתחדש ומונגש מתמיד לתושב ויותר אפשרויות תעסוקה ובילוי - אין פלא שיותר ויותר משפחות צעירות בוחרות לקבוע בירושלים את ביתן.

הרב הראשי לישראל הרב שלמה גורן, שהיה מראשוני הבאים לכותל המערבי ביום שחרור ירושלים, אמר על ירושלים: "עיר כלילת יופי, משוש כל הארץ". אני בטוח כי הציבור הדתי־לאומי ימשיך להוות חלק בלתי נפרד מהמאמץ שאנו מובילים לשמירת יופייה של ירושלים, עיר שהיא אכן משוש כל תקוותינו.