אלי ניסן
אלי ניסן צילום: חזקי ברוך

הפרשן ואיש הטלוויזיה אלי ניסן מגיב בערוץ 7 לביטול ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו באיחוד האמירויות, לאחר שירדן סירבה לאשר את נתיב הטיסה במרחב האווירי שלה.

"המלך הירדני פוגע בישראל", אומר ניסן, "החלטת ירדן לא לאשר למטוסו של ראש הממשלה לטוס מעל ירדן כדי לבקר באמירויות היא סטירת לחי ליחסי ישראל ירדן ופגיעה ביחסים האסטרטגיים של ישראל עם מדינות המפרץ".

ניסן מוסיף, "הצעד הירדני בא לאחר ביטול ביקורו של יורש העצר הירדני בהר הבית אחרי שיורש העצר הפר את ההסכמים על סידורי הביטחון. לאחר הצעד הירדני לאסור על מטוסו של ראש הממשלה לטוס מעל ירדן אם יש כבוד לישראל, ישראל צריכה לקבל החלטה לאסור על כל הטיסות האזרחיות הירדניות החולפות בשמי ישראל. ירדן התנגדה להסכמי השלום עם מדינות המפרץ והיא ממשיכה בקו האנטי ישראלי בכלי התקשורת הירדניים מה גם שהמלך הירדני מחרים את ראש הממשלה הגיעה העת לומר למלך עד כאן".

יחיא סינוואר נבחר שוב למנהיג חמאס ברצועה, זה טוב למדינת ישראל?

"סינוואר הוא הרע במיעוטו ונתמך על ידי מצרים. ניזאר עוודאללה שהתמודד מול סינוואר הוא איש שנתמך על ידי אירן ואם הוא היה נבחר לאירן הייתה דריסת רגל חופשית בעזה והיינו רואים הסלמה במצב הביטחוני. סינוואר אמר לאחר שנבחר כי הוא הולך לשפר את המצב הכלכלי של תושבי עזה ולכן לא נראה כי פניו של סינוואר להסלמה עם ישראל".

איך הבחירות בעזה וניצחון של סינוואר ישפיעו על הבחירות ברשות הפלסטית בעוד חודשיים?

"יש חשש מאוד גדול בישראל שהחמאס ינצח בבחירות כי החמאס הולך ברשימה אחת ובגלל שהעם הפלסטיני בגדה מאס באבו מאזן בגלל השחיתות שלטונית ובגלל הפילוגים בתוך הפתח".

האם נראה בקרוב שלום עם סעודיה?

"הסכם שלום עם סעודיה לא יהיה בזמן הקרוב למרות שיש יחסים בין ישראל לסעודיה מתחת לשולחן וששיתוף פעולה אסטרטגי".

ח"כ איוב קרא (הליכוד) אמר הבוקר לערוץ 7, "סערה בכוס מים, אין שום משבר עם ירדן. היו אי הבנות והכול חזר למסלול התקין לירדן וישראל יש אינטרסים משותפים וחשובים ממדרגה ראשונה במיוחד בתחום הביטחוני. שתי המדינות מבינות ששיתוף הפעולה ביניהם חייב להיות חזק והדוק למען ביטחונם".