גבו תשלום לביצוע בדיקת קורונה - ושלשלו לכיס

כתבי אישום הוגשו נגד מרדכי אפללו מירושלים ואריה כץ ממודיעין בגין עבירות של קבלת דבר במרמה, גנבה, מעשה העלול להפיץ מחלה בנסיבות מחמירות ועוד.

ערוץ 7 , כ"ז באדר תשפ"א

גבו תשלום לביצוע בדיקת קורונה - ושלשלו לכיס-ערוץ 7
בדיקת קורונה
צילום: istock

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט השלום בעיר כתבי אישום נגד מרדכי (מוטי) אפללו (27) מירושלים ואריה כץ (25) תושב מודיעין, בגין עבירות של קבלת דבר במרמה, גנבה, מעשה העלול להפיץ מחלה בנסיבות מחמירות ועוד.

במסגרת תפקידו כמתנדב מד"א עבר הנאשם מרדכי אפללו הכשרה לביצוע דגימות לנגיף הקורונה. הנאשם אריה כץ עשה שירות אזרחי במד"א ושימש כרכז השירות האזרחי בי-ם, במסגרת תפקידו היה אחראי לביצוע בדיקות קורונה.

על פי כתבי האישום, בהזדמנויות שונות דגמו הנאשמים אנשים לקורונה תמורת קבלת תשלום מן הנדגמים. הבדיקות נעשו בתקופה שבה זכאות לבדיקת קורונה ניתנה רק לאחר קבלת הפנייה על ידי רופא.

לצורך ביצוע הדגימות הפרטיות עשו אפללו וכץ שימוש בערכות דגימה שנגנבו ממד"א לצורך ביצוע הדגימות כאשר הם מציגים מצג שווא בפני הנדגמים לפיו הבדיקות נעשות כחלק ממערך הבדיקות של מד"א.

באחד המקרים פנה אפללו אל כץ וביקש ממנו לדגום בנתב"ג שני אנשים שעתידים היו לחזור מחו"ל, זאת תמורת תשלום. כץ פנה למתנדב נוסף וביקש ממנו לבצע את הדגימה, כאשר הוא יודע כי אותו מתנדב לא מורשה לבצע דגימות קורונה מאחר ולא עבר הכשרה מתאימה לכך.

עוד עולה מכתבי האישום כי כץ הנחה את אותו המתנדב לא להכניס את מטוש הבדיקה עד לריריות וכך לגרום לתוצאת בדיקת שלילית על מנת למנוע סיטואציה במסגרתה יאלצו הנדגמים להיכנס לבידוד.

לאחר ביצוע הדגימה מסר המתנדב את הדגימות לכץ מחוץ לביה"ח שערי צדק והנאשם הטמיען במנגנון הבדיקות של מד"א ומסר אותן למעבדה תוך שהוא מציג כלפי מד"א ומשרד הבריאות מצג שווא כפול לפיו מדובר בבדיקות תקינות ומהימנות הנעשות בהתאם להנחיות המשרד. בתמורה לכך קיבל המתנדב סכום כולל של 600 דולר ומסר אותם לכץ, בהמשך קיבל מתוכם 200 ש"ח.

עוד עולה מכתבי האישום שאפללו נהג לשבש תוצאות של דגימות אותן ביצע, ולעיתים כלל לא שלח את הדגימות לבדיקה במעבדה או ששלח למעבדה שאינה מוכרת ומורשית. בנוסף, במהלך החודשים יולי-ספטמבר פנה אפללו אל מתנדבים נוספים והנחה אותם לבצע דגימות פרטיות תמורת תשלום. אפללו הרוויח מהבדיקות הפרטיות סכום של כ- 120,000 ₪.

על פי כתבי האישום בסוף חודש ספטמבר התפרסם תחקיר באתר YNET על כך שמבוצעות בדיקות קורונה פיראטיות על ידי מתנדבי מד"א. בעקבות פרסום התחקיר, אפללו ביקש מכץ וממתנדבים אחרים למחוק ממכשיר הנייד שלהם את כל ההתכתבויות ביניהם לבינו.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להטיל על השניים תנאים מגבילים עד תום ההליכים המשפטיים.