לא חייבים להגיע לקליניקה כדי להשתתף לטיפול קבוצתי

עידית דהן ועידית הירש ממכבי שירותי בריאות התארחו במשדר המיוחד של ערוץ 7 שעסק בהתפתחות הילד וסיפרו על טיפולים קבוצתיים מרחוק

בשיתוף מכבי שירותי בריאות , י"ח בניסן תשפ"א | עודכן: 07:47

עידית דהאן, מנהלת מחוזית התפתחות הילד ירושלים והשפלה, ועידית הירש, מרפאה בעיסוק ואחראית טיפול מרחוק במחוז ירושלים והשפלה במכבי שירותי בריאות, מספרות על טיפולים קבוצתיים מרחוק.

טיפול קבוצתי התפתחותי הינו טיפול שבו עובדים עם ילדים בגן חובה, ילדים עם חשד להפרעת קשב או ילדים עם קשיי קשב וילדים עם קשיים בתפקודי ידיים, גרפיים מוטוריים, כהכנה לכיתה א'.

לדבריהן העבודה בקבוצה נועדה לדמות מציאות, "כל שעות היום של חיינו אנחנו חיים בקבוצה. במשפחה, בגן, בלמידה, בעבודה, גם מכבי זה סוג של משפחה. אז אנחנו מנסים לייצר את זה".

הן מסבירות כי הקבוצה היא סוג של קבוצת תמיכה מכיוון שכל ההורים מגיעים עם קושי מסוים של הילדים. הקבוצה גם מאפשרת תרגול של התמודדות עם קשיים מסויימים ב'תנאי מעבדה', "אם אני עובדת על קשיים מסוימים, למשל תפקודים ניהוליים, אני יכולה ממש לתרגל את זה. אם אני רוצה שילד ילמד לדחות סיפוקים ולהתאפק, , שהוא יתגבר או יחכה לתורו, אני ממש מתרגלת את זה אונליין בקבוצת השווים , ילדים בני גילו".

לדברי הירש, "הטיפול הקבוצתי הוא טיפול שאנחנו עושים אותו שנים רבות והחידוש הגדול במכבי בשנה האחרונה, שנכנסנו לטיפול קבוצתי מרחוק. אנחנו לוקחים את אותם כלים שיש לנו מהטיפול בקליניקה, עושים כל מיני שינויים והתאמות ומעבירים אותם לטיפול דרך המסך, כשהילדים וההורים יושבים בבית בחדר שלהם ומקבלים להתמודד עם הקשיים בבית ביום-יום לפי הצרכים שלהם".

הירש סיפרה כי בעזרת שימוש בכלים הנכונים תחושת הקבוצתיות עוברת גם דרך המסך, "משחקים שמותאמים למסך, יש תורות במסך, יש להקשיב למה שהאמא או האבא מספרים על איך עבר השבוע מבחינת המטרות".

דהאן הוסיפה, "כולנו 'חיינו' בזום בשנה האחרונה. טיפול זה לא שיעור בבית הספר, זה טיפול. זו חוויה אחרת. אז הרבה פעמים הורים 'לא, לא, לא. אנחנו מיצינו את העניין הזה של הזום'. ואנחנו צריכים להסביר להם שזה אחרת. צריך להרגיש את זה כי באמת זה עם הרבה הנאה וצחוק ומשחק. זה משהו חי".

הירש ציינה כי למרות השימוש באמצעים המקוונים, "הילד מקבל את אותם כלים רק האמצעי שונה. אמצעי אחר להשיג את אותן מטרות - לעזור להורים ולילדים להתמודד עם הקשיים. אם קשה לי להתרכז במשחק או לצייר. לא משנה מה הקושי, אנחנו נותנים להורים ולילדים כלים. הרעיון של הריפוי בעיסוק זה לעזור עם קשיי התפקוד, כדי שהילדים יוכלו בבית, בסביבה הכי טבעית שלהם עם הציוד הכי אישי שלהם מרחוק ומקרוב להתמודד בצורה מיטבית"

"ההורים מקבלים הדרכה ושיחה בה הם מגדירים את המטרות. לכל הורה יש מטרות אישיות שהוא רוצה לקדם עם הילד שלו. בנוסף כל שבוע אנחנו אומרים להורים ולילדים מה יהיה בשבוע הבא, מה התכנית, איזה ציוד הם צריכים, ובאיזה כלים לעבוד על המטרה שהם הציבו לעצמם, ואנחנו ביחד הולכים ומתקדמים איתם בהשגת המטרות שלהם".

דהאן הדגישה כי יש מטרות אישיות ומטרות קבוצתיות, "אנחנו כל הזמן בין זה לזה".

בסיום השיחה סיפרה דהאן כי יש געגוע למפגש הפרונטלי עם הילדים אך הכלי של מפגשים מרחוק מאפשר להמשיך בטיפולים ומפגשים במקרים בהם היו מתבטלים כמו שלג למשל.

הירש סיפרה על טיפול היברידי המשלב בין טיפול בקליניקה לטיפול מרחוק, "מצאנו שהשילוב הזה הוא מאוד מוצלח. מצד אחד אתה יכול לגור בחיפה או באילת או בירושלים ולהיות בקבוצה עם ילד שגר במקום אחר, ולהתאים את המקום והזמן שאתה נכנס לטיפול, ומצד שני אתה יכול גם להפגיש את הילדים כשצריך ביחד, או את ההורים ביחד".

הטיפולים מרחוק ניתנים בכל רחבי הארץ. פרטים נוספים באתר מכבי או פנו לצוות מכון התפתחות הילד הקרוב לאזור מגוריכם