התחסנו, נדבקו - אך בלי שום תסמינים

ארבעה אנשי צוות בתל השומר נדבקו כחודש לאחר קבלת החיסון השני. כולם מרגישים טוב ולא חשים תסמינים.

ערוץ 7 , כ"ז באדר תשפ"א

התחסנו, נדבקו - אך בלי שום תסמינים-ערוץ 7
יולי אדלשטיין בשיבא
צילום: יעקב לויט, המרכז הרפואי שיבא

ארבעה אנשי צוות בבית החולים שיבא בתל השומר נדבקו בקורונה כחודש אחרי שקיבלו את מנת החיסון השנייה, אולם הם מרגישים טוב ולא חשים תסמינים כלשהם.

בשיבא אמרו כי אנשי הצוות עובדים באותה מחלקה ונדבקו לאחר שבאו במגע עם אדם לא מחוסן. המקרים דווחו למשרד הבריאות ונפתחה בדיקה.

אלברט בורלא, מנכ״ל חברת ''פייזר'' המייצרת חיסונים ותרופות סיפר הערב (חמישי) מדוע ישראל קיבלה ראשונה מלאי משמעותי של חיסונים נגד קורונה.

"ידענו שיהיה טוב עבור האנושות אם תיבחר מדינה אחת שבה נוכל להדגים מה חיסון האוכלוסייה יכול לתרום לבריאות האנשים בה, וגם לכלכלה – כי ניתן יהיה לפתוח מחדש את המשק", אמר בורלא בראיון לחדשות 12.

"כמובן ששוחחתי עם כמה ראשי מדינות, ביניהם גם עם נתניהו, והוא שכנע אותי שישראל היא מקום עם תנאים נכונים לניסוי. התרשמתי מהאובססיה של ראש הממשלה שלכם – הוא התקשר אליי 30 פעם".

בורלא הגיב לטענת ראש הממשלה נתניהו, לפיה הוא היחיד שיכול לרכוש את החיסונים מחברת פייזר: "כמו בכל החוזים שלנו ברחבי העולם, גם בישראל לא חתמנו על חוזה עם חברה עצמאית או ארגון, אנחנו חותמים על חוזה רק מול סוכנויות ממשלתיות. החיסונים יימכרו לכל מדינה שהיא ללא קשר לזהות המנהיג שלה".

מנכ''ל פייזר העריך כי בני נוער צעירים יוכלו להתחסן בסתיו, וניתן יהיה לחסן ילדי בית ספר יסודי עד סוף שנת 2021. נציין כי כבר כיום בישראל יכול להתחסן כל אדם מגיל 16 ומעלה.

מנתונים שנאספו בעקבות מבצע החיסונים בישראל, שנחשב למהיר והמוצלח ביותר בעולם, עולה כי החיסון לקורונה של חברת פייזר וביונטק יעיל אף יותר מכפי ששיערו תחילה, ויעילותו במניעת מחלה קשה או מחלה עם תסמינים עומדת על 97 אחוזים.

בהצהרה שפירסמו פייזר וביונטק נאמר כי הנתונים שנאספו ממבצע החיסונים בישראל קריטיים להמשך מבצע החיסונים העולמי, ומעניקים תקווה למדינות רבות כי יצליחו לצאת ממשבר מגיפת הקורונה בקרוב.

"הנתונים המקיפים האלו מזמן אמת יכולים להיות בעלי חשיבות רבה למדינות ברחבי העולם, כאשר הן מקדמות מסעות חיסון משלהן שנה לאחר שארגון הבריאות העולמי הכריז על הקורונה כמגיפה", נאמר בהצהרת פייזר וביונטק.

הנתונים נאספו בישראל בין ה-17 בינואר ועד ה-6 במרץ והם מוכיחים כי החיסון של פייזר יעיל בשיעור של 97 אחוזים במניעת מחלה ללא תסמינים. מדובר בנתונים טובים יותר מאשר נמצאו גם במחקרים קודמים שבוצעו עם תחילת מבצע החיסונים העולמי בחודש דצמבר.

לואיס ג'ודאר, סגן נשיא בכיר ומנהל רפואה ראשי בחברת פייזר, אמר כי "אנו מעודדים מאוד, מאחר ונתוני האפקטיביות בזמן אמת המגיעים מישראל מאשרים את היעילות הגבוהה שהוכחה בניסוי הקליני בשלב השלישי שלנו, ומראים את ההשפעה המשמעותית של החיסון במניעת מחלות קשות ומוות כתוצאה מנגיף הקורונה. בסך הכל, הנתונים האלו הם קריטיים להבנת תפקידו של החיסון במאבק במגיפה, ומעניקים תקווה למדינות אחרות המתמודדות עם מחלה הרסנית זו אשר פוקדת את העולם כבר יותר משנה".

גם מייסד חברת ביונטק, אוגור שאהין, התייחס לנתונים המעודדים שהגיעו מישראל, ואמר כי "הנתונים מזמן אמת שדווחו מישראל מוכיחים כי החיסון שלנו יעיל במיוחד במאבק בנגיף הקורונה. החיסון שלנו היה יעיל במניעת מקרי קורונה כמו גם בהפחתה עמוקה בשיעור המחלות הקשות, האשפוזים והמוות הקשורים לנגיף הקורונה".