הרב דרוקמן וסמוטריץ'
הרב דרוקמן וסמוטריץ'ללא קרדיט צילום

הנה לכם תופעה מעניינת, על פניו חסרת פשר, במסדרון הפוליטי. כמעט מידי ערב הכתבים הפוליטיים משרטטים את תרשימי הסקרים על המסך ומתעכבים לא מעט על מפלגות הקרקעית המתנדנדות על קו אחוז החסימה.

מדובר בארבע מפלגות שעתידן כנראה יכתיב את הרכבה של הממשלה הבאה או לחילופין ינציח את הפלונטר הפוליטי לסבב בחירות נוסף.

צפוף שם למדי. אבל הפרצופים לא משתנים: כחול-לבן, מרצ, רע"מ והציונות הדתית. כשידה של זו עולה, ידה של עמיתתה יורדת. לעיתים אחת מהן זוכה ל'סקר חסד' ומטפסת במנדט נוסף. להישג הזה יש מחיר: היא מפילה לאבדון את עמיתתה.

לאחר פרסום הסקר התורן, יו"ר המפלגה שהוקרב על מזבח המנדטים ושילם את המחיר, מוזמן אחר כבוד לאולפן הבית ופוצח במונולוג מכמיר אל עבר ציבור בוחריו, מפציר בהם 'להחזיק אותו' ולא לדרדרו לאבדון. בעבר היה זה בני גנץ, לאחרונה ניצן הורביץ הפך לאורח די קבוע.

אבל יש אחד שמשום מה נדמה שהסקרים העגמומיים אינם משחקים אצלו תפקיד. למרות שמפלגתו מתנדנדת על קו אחוז החסימה מזה חודשיים, הוא מעדיף להישאר בבית ולא 'לטרחן' את בוחריו הפוטנציאליים. קוראים לו בצלאל סמוטריץ'.

אפשר לומר הרבה דברים על סמוטריץ', רק לא שהוא טיפש. כשהוא יצא למהלך העצמאות לפני כחודשיים רבים הרימו גבה על התעוזה. מנין הביטחון שיעבור את אחוז החסימה. מהיכן ישאב את בסיס המנדטים. נפילי המפלגה הרי למדונו שאיתמר בן גביר מבריח מנדטים. אז היכן בדיוק ההיגיון?

קבלו את תוכנית הישורת האחרונה של סמוטריץ'. נקודת המוצא הנשקפת בסקרים פנימיים מלמדת שגרעין התמיכה שלו נמצא באיזור אחוז החסימה. אולם זהו רק הבסיס.

סמוטריץ' בונה על לא פחות ממנדט וחצי מהחרדים המאוכזבים בציבור החרדי-אשכנזי. הוא מנסה לרקום קשרים בתנועת חב"ד שחלקים ממנה נלהבים מבן גביר, לטוות מהלכים בקהילות וחצרות נוספות ולנסות לקבל את העוגן שיבטיח לו צליחה רגועה את אחוז החסימה.

זו הסיבה שהוא רגוע. זו הסיבה שכשעמית סגל מציג סקריו באולפן הוא מנופף לעברו לשלום מהבית.

אבל זהו רק השלב הראשון. לקראת יום הבחירות צפוי סמוטריץ' לשנות את הטקטיקה ולהסתער על כל המיקרופונים המוצעים בדמעות תנין ובזעקות 'געוואלד' על כך שהוא אינו עובר את אחוז החסימה.

זעקות השבר הללו יהיו ממוענות למקום אחד בלבד: לאלפי מצביעי 'ימינה' הדתיים שכבר התמקמו בה אחר כבוד והרכיבו את סולם המנדטים שרק הולך וגובה. הם לא אוהדים בלשון המעטה את בן גביר. מצד שני הם יתקשו לנשוך שפתיים אם 'הציונות הדתית' תמוקם על מסלול ההידרדרות אל מתחת לאחוז החסימה.

זו בדיוק נקודת התורפה עליה ינגן סמוטריץ' לקראת יום הבחירות בתקווה לפרוץ את חומות 'ימינה', לחולל את ההגירה הגדולה לעברו ולסיים את הלילה הדרמטי עם השלל ביד שיתורגם ל-6-7 מנדטים.

בעוד שבוע וחצי נדע מי בסופו של לילה נפל בפח של מי.