עיצוב בית מסגנון שונה
עיצוב בית מסגנון שונה צילום: shutterstock

מגמות שונות בעיצוב הבית ממשיכות להתרחב, סגנונות משתנים, האקלקטיות תופסת את מקומה ביותר ויותר בתים, ובסך הכל נראה שעיצוב הופך להיות יותר אינדיבידואלי ומותאם אישית מאשר מגמה או סגנון בולטים.

יחד עם זאת, יש כמה טרנדים שאינם בני חלוף: למי שלא בטוח איך יהיה נכון לעצב את המרחב שבו הוא גר, מומלץ לאמץ אותם – ולראות את ההשפעה המיטיבה שלהם על הבית. גם למי שכבר בטוח שהוא יודע באיזה סוג של מרחב הוא רוצה להיות, הצצה לסגנונות עיצוביים שהוכיחו את עצמם בבתים רבים יכולה לעשות רק טוב. אז בואו נתחיל:

צבעי עץ ואדמה

חומר העץ מכניס לבית אנרגיה רכה יחד עם צבע חום טבעי שמשדר חמימות וביתיות. כמעט כל צבעי העץ יכולים להוסיף נופך חדש לעיצוב: אגוז, אלון, אורך, סקנדינבי, וונגה ועוד. היתרון הגדול הוא שבכל חדר ניתן לשלב את העץ בחפצים או רהיטים שונים: שידה איכותית, שולחן קפה, מדפים, ארוך צד ועוד. הצבע הטבעי מקנה נינוחות ומהווה איזון מול צבעי הבית ה"קרירים" לרוב, בגווני אפור או לבן.

למי מכם שאוהבים לעשות את הדברים בעצמם ורוצים לבנות מדפים או חפץ מעץ – מומלץ לסיים את המלאכה בצביעת העץ בלכה. הלכה שומרת על העץ לאורך זמן ומונעת כניסה של לחות מרקיבה לתוך חומר העץ. חברת בי ג'י פיינט (BG Paint) מציעה לכה איכותית לעץ, בצבע שקוף עם גוון עדין. הלכה של בי ג'י מומלצת מאוד הודות לעמידותה גם במצבי לחות גבוהה והרכיבים נגד עובש שהיא מכילה. ניתן לבחור בין כמה גוונים שקופים, שמשדרגים את הצבע ומעניקים מראה איכותי לעץ, ביניהם: מהגוני, אורן, אגוז, טיק, ערמון, וונגה ועוד.

וינטאג' – תמיד רלוונטי

סגנון הוינטאז' הגיח אלינו בעשור האחרון ולא הולך לעזוב בקרוב. הפוזיציה שהוא תפס מול המודרני והקר מאפשר ליצור קשר סנטימנטלי לחפצים בסביבה שלנו, ולא רק ליהנות מהפונקציות שלהם. סגנון הוינטאז' גם מוסיף יצירתיות וצבעוניות עדינה לבית, לעיתים בצבעי שאבי שיק, והוא יכול לבוא לידי ביטוי בחידוש רהיטים ישנים, בסגנון "חצי" לצביעת קיר, בקרניזים, בפרטי טקסטיל ייחודיים ועוד.

אם רכשתם לאחרונה פריט עתיק או שיש ברשותכם רהיט כזה וחשקה נפשכם בחידושו - מומלץ לעשות זאת עם צבעים מסוג הידרו על בסיס מים, שמכילים רכיבים אקריליים בכמות גבוהה, מה שמאפשר איטום מירבי של הצבע. גם כאן מומלץ להשתמש בצבעי ההידרו של חברת בי ג'י, שבין שאר היתרונות שלהם הם גם נטולי רעלים ומגינים מפני ריקבון ועובש. לפני שאתם ניגשים למלאכה, אל תשכחו לנקות היטב את העץ ולהעביר שיוף קל נגד כיוון הסיבים.

מסיבת טבע

אל תשאירו את הטבע בחוץ: עציצים וצמחייה בבית מעניקים אווירה אוורירית ורגועה, ובין השאר גם מוסיפים לניקיון האוויר שאתם נושמים. גם אם סלדתם עד כה מערבוב בין הטבע לבית - ברגע שתכניסו לא תוכלו להיגמל. הסגנון השולט בתחום בימים אלו הוא עציצים תלויים, מהתקרה או בקו אנכי מהקיר. אלו בדרך כלל עציצים קטנים, שלא דורשים שמש ישירה – ויש מהם בשפע. אבל זה לא חובה – אפשר להכניס עציץ גדול בין הספות בסלון, עציצונים קטנים בשולחן הקפה או בפינת האוכל, או עציץ רחב במדפים או בספריה במעבר.

להשלמת הסגנון, אפשר למצוא מעמדים יפים לעציצים גם בחנויות הסטוק הפשוטות, או לחילופין כדים מעוצבים או ואזות צבעוניות לעציצים. אם אתם ממש נועזים, אפשר לגשת למשתלה הקרובה ולבחור עץ ננסי שמוצא חן בעיניכם – מתאים במיוחד לבתים גדולים ומרווחים.

להיגמל מהלבן

איך הפך הלבן לברירת המחדל של העיצוב? אז נכון, לבן משדר נקיות וסדר, אבל הוא ממש לא הצבע היחיד שיודע לעשות את זה. בשיקול נכון ושילוב מתאים של גוונים, גם חללים עמוסים בבית כמו מטבח או חדר אמבטיה יכולים להיפרד מגווני הלבן ולקבל צבע וחיות.

כחול נייבי, לדוגמא, יכול להיות מושלם במנות קטנות בחלל המטבח. גווני סגול עדינים (אבל לא מידי) יכולים לשמש רקע מושלם לארונות מטבח בגווני שמנת וגם ירקרק בהיר מוסיף עניין ורעננות מיוחדת בחלל. את כל הרעיונות האלו ניתן כמובן לשלב באריחי קרמיקה ייחודיים. מומלץ לעשות סיבוב קטן בחנות קרמיקה ולהתרשם, קיימות אינספור דוגמאות בסגנונות ורעיונות שונים. אם בחרתם לחפות את הקיר בעצמכם – כדאי לעשות זאת עם דבק ממבחר הדבקים האקריליים של בי ג'י בונד (BG Bond) שמומלץ לבחור בהתאם לסוג הקרמיקה שבחרתם.

לסיכום

יש טרנדים שעומדים במבחן הזמן הודות ליתרונות שלהם על פני האחרים. כדאי מאוד לשקול את השילוב שלהם במרחב לפני שמתחילים לרכוש את הצבעים או פרטי העיצוב וליהנות מסביבה נעימה יחד עם אפשרות לשילוב טאצ'ים בהעדפה אישית.