גבי אשכנזי ושגריר האמירויות בישראל
גבי אשכנזי ושגריר האמירויות בישראל צילום: משרד החוץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו טרפד את נסיעתו של שר החוץ גבי אשכנזי לאיחוד האמירויות. כך דווח בחדשות 12.

שר החוץ אשכנזי אמור היה לטוס מחר (שני) לדובאי ולאבו-דאבי כדי לחנוך את הנציגויות הישראליות בשני המקומות, אך נתניהו טרפד את הטיסות.

גורמים במשרד החוץ טוענים שהסיבה היא שנתניהו לא רצה שאשכנזי יגיע לשם קודם: "הוא לא רצה ששר החוץ יטוס לשם לפניו".

לאחר הביקור באמירויות, שר החוץ אשכנזי אמור היה לטוס למוסקבה כדי לפגוש את שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב. למרות טרפוד הטיסה לאמירויות, ייתכן וטיסתו של אשכנזי למוסקבה תצא לפועל.

מוקדם יותר היום דיווח העיתונאי בן כספית (מעריב) כי נתניהו הורה בשבוע שעבר לסגור את המרחב האווירי בין ישראל לירדן. "ביום חמישי שעבר, כשטיסתו לאמירויות התעכבה, הורה ראש הממשלה נתניהו לסגור את המרחב האווירי בין ישראל לירדן ולא להתיר לטיסות שבאות מירדן או אליה לעבור במרחב האווירי של ישראל", ציין כספית בחשבון הטוויטר שלו והוסיף: "נתניהו עשה את זה בלי להתייעץ או להודיע למשרד הביטחון או החוץ, בלי להיוועץ בקבינט, במוסד או בשב"כ".

"הוא הנחית את ההוראה דרך משרד התחבורה ישירות לרשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית. הבכירים שם הזדעזעו. הם 'שיחקו על זמן', ביקשו לשקול שוב, ביקשו את ההוראה בכתב. בשלב מסוים, הודיע מזכיר הממשלה ברוורמן שההוראה בתוקף ויש לבצעה".

עוד טען כספית כי "לקח כשעתיים וחצי כדי 'להוריד' את לשכת ראש הממשלה מהסיפור הזה שמשמעותו המדינית עצומה: הפרה בוטה של הסכם השלום, פגיעה במספר רב של מדינות, קווי תעופה, מטוסים שכבר יצאו או שנמצאים באוויר וכו'. הירדנים מעולם לא התנגדו למסלול הטיסה של נתניהו לאמירויות. הם היו חכמים יותר ופשוט עיכבו את המטוס האמירתי שאמור היה להטיס את נתניהו לאבו-דאבי, כשנחת והמתין בעמאן".

לפי המידע שפירט כספית: "זה לא עזר לשכך את זעמו של ראש הממשלה ש'שלף' הוראה שמוגדרת בידי גורמי בטחון וגורמים מדיניים כ'מופקרת על סף הטירוף', עד שנרגע כעבור כשעתיים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו