שריון
שריוןצילום: דובר צה"ל

דובר צה"ל לשעבר תת-אלוף במיל' רונן מנליס בירך על התמיכה של ארגון תורת לחימה בהקמת פלוגות נפרדות של לוחמות במשמר הגבול.

''לקח לכם זמן אבל שמח ומברך על החלטתכם לתמוך סוף סוף בפיילוט הנשים בשריון. כי זה בדיוק הרעיון שנבחן שם ועוד בגבולות של שלום", כתב מנליס בטוויטר בתגובה למאמר שפורסם בערוץ 7 ותמך בהקמת המסגרות הנפרדות.

בארגון תורת לחימה שפעל בשנים האחרונות לסיכול שירות הנשים הלוחמות בצה''ל, הגיבו למנליס: ''פיילוט הטנקיסטיות הונדס מלכתחילה כדי לקדם אג'נדות טשטוש מגדרי. אחרת אין הסבר למה הוא נכשל ב2015 ושוב עשו ניסוי ב2018 ושוב נכשל ושוב עושים ניסוי. פיילוט עושים פעם אחת לא 3 פעמים. האם חלה אבולוציה מגדרית מאז?''.

''ההפרדה בתפקידי לחימה היא טובה משום שהיא מאפשרת לבחון האם באמת יש הבדל בין גברים לנשים, כי במסמך יועצת הרמטכ''ל לענייני טשטוש מגדרי כתוב שהכל תוצר של הבניות מגדריות. לאחר שתתבצע ההפרדה יהיה ניתן לבחון האם נשים מתאימות לתפקידים לחימה או לא. ולכן זו התקדמות''.

עוד טענו בתורת לחימה כי ''מה שקורה כיום שהורידו את קיר הטיפוס ללוחמי הגבולות כי לוחמות לא יכולות לעבור אותו. לא קוראים לזה התאמה כמו בדיווחי דו"צ אלא הורדת רף הלחימה. הרי אתה מנליס בעצמך ניסחת את פקודת השירות המשותף כעוזר הרמטכ''ל, שטענה שצריך לערבב כמה שיותר בין גברים לנשים,

''איזנקוט מפקדך אישר את מסמך יוהל"ם, אז מה פתאום החלטתם שזה טוב להפריד? ולמה מה שטוב לשריון לא טוב לקרקל? אגב, מה דעתך על בג"ץ המטכ''ליסטיות לא ראינו ציוץ שלך ושל אייזנקוט. יכול להיות שאתם פוחדים משדולת הנשים?'', הוסיפו בארגון.

רונן מנליס הגיב: ''כל כך הרבה 'אי דיוקים' ב-4 ציוצים זה מרשים. הפיילוט ב-18 לא נכשל, פקודת השרות המשותף נוסחה על ידי הרבצ״ר הרבה יותר מאשר על ידי מישהו אחר, ההפרדה בטנקים היתה מתוכננת מתחילת הפילוט ומי שהטעה ציבור שלם זה מי שכרגיל 'לא מדייק' בפרטים. שמחתי לעזור''.

דובר צה''ל לשעבר נשאל בטוויטר על ידי אנשי ''תורת לחימה'': ''והפיילוט ב2015? גם לא נכשל?''. מנליס השיב: ''זה בדיוק ה-'אי דיוקים'. לא היה פילוט. היה ניסוי פזיולוגי שבחן דברים שונים לגמרי ממה שהוחלט לבחון ב-18''.

בתורת לחימה לא הרפו ממנליס, ושאלו: ''כלומר הפעם בדקו דברים אחרים תוך ידיעה שיש פער פיזיולוגי בין גברים לנשים כמו שהוכח בניסוי. יודעים שהן לא תעמודנה בתפעול הטנק כמו גברים ובכל זאת משלבים. קוראים לזה הורדת רף לחימה, לא התאמה. לא אמרת מה דעתך על לוחמות בסיירת מטכ"ל, אולי גם שם יעשו התאמות? מה לגבי בית''ר ירושלים?''.