הפלסטינים: נתניהו "פרץ" לישוב סוסיא

סוכנות הידיעות הרשמית של הרשות הפלסטינית מתארת את ביקור ראש הממשלה בסוסיא כ"פריצה" לישוב פלסטיני.

דלית הלוי - ערוץ 7 , א' בניסן תשפ"א

הפלסטינים: נתניהו "פרץ" לישוב סוסיא-ערוץ 7
נתניהו בסוסיא
צילום: דודי אביטן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (ראשון) לביקור בבית הכנסת העתיק בסוסיא הקדומה שבמועצה האזורית הר חברון, חנך את שדרוג בית הכנסת העתיק, נטע עץ והניח אבן פינה להקמת מרכז המבקרים "ארץ תהילים" שיספר את סיפור תחילתה של מנהיגותו של דוד המלך.

הרשות הפלסטינית אינה רואה בעין יפה את ביקורו של נתניהו בסוסיא. סוכנות הידיעות הרשמית של הרשות הפלסטינית "וופא" תיארה את הביקור כ"פלישה" של ראש ממשלת ישראל לכפר סוסיא תחת אבטחה צבאית כבדה, הכרזת אזור צבאי סגור והצבת מחסומים צבאיים שנועדו למנוע הגעת מפגינים ועיתונאים לאזור.

כתב "וופא" טען, כי "כוחות הכיבוש" תקפו ברימוני הלם וגז מדמיע מאות תושבים פלסטינים ופעילי שלום שהשתתפו בהפגנה ביוזמת תנועת 'פתח' וועדות המאבק העממי נגד הגדר וההתנחלות.

המפגינים הפלסטינים נשאו את דגלי הרשות הפלסטינית והשמיעו קריאות בגנות "הכיבוש ומדיניות הטיהור האתני" הישראלית וההתנחלויות.

במהלך ביקורו נפגש ראש הממשלה עם ראש המועצה יוחאי דמרי. השניים שוחחו ביחידות ולאחר מכן אמר ראש הממשלה כי היהודים נאחזו באזור הזה במשך מאות שנים. "אנחנו חזרנו לארצנו ולמולדתנו וגם משקמים את עברנו. אני מתרגש מזה".

נתניהו דיבר עם ראשי הנהגות היישובים באזור, אמר כי הוא מייחל להקמת ממשלת ימין והבטיח כי ימשיך להשקיע בהתיישבות. בין היתר אמר כי היה רוצה שחלק מההשקעות שיגיעו מאיחוד האמירויות יגיעו להר חברון.

ראש המועצה יוחאי דמרי בירך את נתניהו ואמר כי זו זכות לארח את ראש הממשלה, את השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, את שר ההתיישבות צחי הנגבי את שר המורשת וירושלים הרב רפי פרץ באתר קדוש וחשוב לעם היהודי. "בית הכנסת העתיק בסוסיא הוא עוד הוכחה לאחיזה היהודית שהייתה באזור לפני שעם ישראל הוגלה מארצו. ביקור ראש הממשלה והשרים פה חשובים להטמעת הנרטיב שלנו כאן וחלק מחיזוק המורשת בקרב הדורות הבאים", דברי דמרי.

ראש הממשלה קיבל לידיו טלית הנושאת כיתוב של ברכת הכהנים שכן סוסיא על פי המידע הארכיאולוגי הייתה ככל הנראה עיר כהנים.

לקראת חג הפסח קיבל ראש הממשלה מצות עבודת יד ויין תוצרת יקב יתיר המיוצר באזור. בנוסף ניתן צמיד מזכרת לגברת שרה נתניהו הכולל חריטות המנורה המצויירת על פסיפס בית הכנסת.

בית הכנסת העתיק בסוסיא נחפר על ידי שמריה גוטמן, זאב ייבין ואהוד נצר במסגרת החפירה הארכאולוגית הראשונה שנעשתה בתחומי יהודה ושומרון לאחר מלחמת ששת הימים. בית הכנסת בסוסיא הקדומה הוא מהגדולים והמפוארים מבתי הכנסת שהתגלו בארץ.

רצפתו מעוטרת בפסיפסים מרהיבים ובצבעי המדבר. בין היתר נמצאו במקום כתובות עבריות וארמיות. בתוך אולם התפילה נמצאו חלקים של במת התפילה העשויה שיש.