פני השטח
פני השטח צילום: ידיעות ספרים

אביו של אוהד חמו, מחבר הספר פני השטח, היה איש שטח. האנושיות היה טבעו הנוסף. עצם ההקדשה של הספר לדמות של אביו עם שני פניו השטח והאנושיות,היא מרכיב חשוב להבנת כל הסיפור של 'הפלסטנאים מבט מבפנים' כפי שקרא להם מחבר הספר. הספר בא להציג את נקודת מבטם. לא מתוך אהדה, לא מתוך הערכה. מתוך הבנה.

כך למשל, הפרק העוסק בחמאס מתחיל בתובנה . כדי להבין את חמאס צריך להבין את מקומה של האמונה. המסג הוא המפתח. מכאן הכל מתגלגל. להכיר את האויב זו הכרה בסיסית. יודע זאת כל חייל ביו"ש ובוודאי כל לוחם מודיעין.

הספר מרתק בהגעה לנבכי האנשים ולמיקומם. כך הם המבוקשים ממחנה בלאטה שמתכנסים בבית קברות נטוש, תחת מטחי אש בלתי פוסקים, כך הם פעילי חמאס המאמינים בנבואה כי ישראל תימחק בשנת 2022.

בדרום אלו הם צעירים עזתיים המשתמשים ברשתות החברתיות כדי לחלוק את הטראומות שלהם עם בני גילם, תושבי עוטף עזה. בבתי הכלא אלו הם האסירים הביטחוניים אשר נחשפו לסדיזם הרצחני של מנהיג חמאס יחיא סינוואר, האיש שבנערותו יצא לעבר מחסום ישראלי כשהוא עוטה חגורת נפץ ונבלם ברגע האחרון. ואלו דוגמאות.

ראוי אוהד לשבח. אנו כתבי הצבא ויו"ש לא מגיעים בדרך כלל או כמעט ולא מגיעים למקומות שבהם רגלו העיתונאי אוהד חמו דרכה בהם. באמצעות שיחות ומפגשים הוא משרטט תמונת מצב של החברה הפלסטינית כיום, על המתחים הפנימיים המתקיימים בה, על הזעם והשנאה, על הייאוש והתקווה, על העבר ובעיקר על העתיד.

פני השטח הוא מורה נבוכים לעולם המקביל המתקיים לצד ישראל, קרוב אך רחוק ובלתי מושג. המחבר, אוהד חמו הוא כתב חברת החדשות של ערוץ 12 לענייני פלסטינים ופני השטח הוא ספרו הראשון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו