ירוץ לוץ
ירוץ לוץצילום: ירון מולדובן

מנכ''ל האגודה להתנדבות ירוץ לוץ השתתף היום (שני) בכנס ירושלים של העיתון "בשבע" כדי לסכם את פעילות האגודה להתנדבות לאחר שנה בחזית המאבק בקורונה, עם 10 מיליון שעות התנדבות בשנה ורגע לפני שנת היובל של האגודה והשירות הלאומי בישראל.

"השנה הזו גילתה לכלל הציבור את החשיבות המכרעת של מתנדבי השירות הלאומי", אמר לוץ. ''הקורונה האירה כמו זרקור את העשייה המשמעותית שלהם בחזית האזרחית. פרופ' גמזו אמר לי בעצמו שבלי מתנדבי השירות הלאומי בתי החולים היו בבעיה קשה. המתנדבים עושים את ההבדל עם סיוע חיוני לצוותים הרפואיים ולחולים.

''וזה לא רק בבתי חולים ובמד״א", ציין. ''גם עם קשישים עריריים שהמתנדבים ביקרו, סלי מזון שחילקו למשפחות נזקקות ועוד פעילויות חשובות רבות שלא היו קורות בלעדיהם".

לוץ התייחס לירידה באחוז הגיוס לצבא והתפקיד של השירות הלאומי כחלופה חשובה לו בקרב בעלי פטור: "צה''ל נחשב לצבא העם, אך מעל לחמישים אחוז מקרב בני גיל הגיוס כלל לא מתגייסים לצבא, וזו מגמה שתלך ותגדל. יש כאן מציאות שצריך להתמודד איתה. עשרות אלפים משוחררים מסיבות שונות, והשאלה מה קורה איתם, האם הם חלק מהמדינה או לא. השירות הלאומי הוא הפיתרון עבורם. התפקיד שלנו, ואנחנו עושים את זה באגודה להתנדבות, זה לייצר להם מקום בו יוכלו להשתלב ולתרום לבניית החוסן החברתי אזרחי במדינה. מדינה עם צבא חזק וחברה חלשה היא מדינה חלשה".

בנוסף התייחס לוץ לתוכניות שונות שקוראות להפוך את השירות הלאומי לחובה עבור מי שלא מתגייס ובהם גם במגזר הערבי והחרדי: "אנחנו לא חושבים שזו הדרך הנכונה. הצבא צריך להמשיך לבחור את מי שמתאים לו, ולאלו שהצבא פוטר מגיוס אנחנו קוראים להגיע אלינו לעשות שירות לאומי בהתנדבות. רוח ההתנדבות היא הכוח של השירות שעושה אותו כל כך משמעותי וחיוני. אם זה יהפוך לשירות לאומי חובה זה יהרוס את הרוח הזו. צריך לשמר את הרוח ולא להרוס אותה".