יוסי דגן עם המתיישבים בשאנור
יוסי דגן עם המתיישבים בשאנור צילום: רועי חדי

גרעין שא-נור מחדש את ההתיישבות היהודית ביישוב המפונה בצפון השומרון. במהלך הלילה (שלישי) שבו ליישוב המפונה משפחות הגרעין החדש, גברים, נשים וילדים. חברי הגרעין החלו בהכשרת המצודה במקום למגורים ולנו בה.

יחד עם המשפחות הגיעה ליישוב חברת הכנסת לשעבר, ומועמדת מפלגת הציונות הדתית אורית סטרוק. בנוסף למשפחות הגרעין המתחדש, ולמשפחות מפוני חומש-שאנור, הגיעו ליישוב עשרות רבות של בני נוער אשר מסייעים לאנשי הגרעין בהקמת היישוב ובחידוש ההתיישבות היהודית בצפון השומרון.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, קרא הבוקר (שלישי) לממשלת ישראל לענות לבקשת אנשי הגרעין ולאפשר את הקמת היישוב מחדש. דגן הגיע למקום ואמר "אני קורא מכאן, משא-נור, לכל מפלגות הימין, ימין אמיתי, ימין על מלא, זה ימין שמתקן את האיוולת של הגירוש, את הפשע של עקירת יהודים מביתם ומחזיר את התושבים של גנים, כדים, חומש ושא-נור הביתה''.

אנשי גרעין שאנור
אנשי גרעין שאנור צילום: ללא

לדברי דגן: ''הישוב הזה שא-נור, יחד עם הישובים חומש, גנים וכדים, נשארו שטח C בשליטה מלאה של מדינת ישראל. יש כאן משפחות צעירות, מדהימות' אנשים שהשתחררו מהצבא, סטודנטים וסטודנטיות, שהחליטו לקשור את גורלם למקום ולחדש את ההתיישבות. וגם אנחנו המגורשים מצטרפים אליהם.

''אני כראש המועצה האזורית שומרון מצפה לקבל אישור מהממשלה ולהוציא להם היתרי בניה כבר היום. אנחנו מצפים מהממשלה שתרשה להם להישאר כאן ולחדש את הישוב עוד היום. עם ישראל מצפה לכך, התושבים מצפים לכך, ועדת הבחירות צריכה לפתוח כאן קלפי ולתת לתושבים לבחור כאן. המקום הזה צריך להתחדש כישוב במדינת ישראל'', הוסיף דגן.

יצחק צוקרמן מראשי הגרעין מסר, "חזרנו לשאנור, משפחות, ילדים ונוער. הגיע הזמן לחזור לבית, לחזור לשאנור, לחזור לצפון השומרון ולשים סוף להתנתקות המרושעת. אנו קוראים לרה"מ נתניהו לקיים את הצהרתו על 'ימין מלא מלא' כבר היום ולא לחכות לאחרי הבחירות. אנו קוראים לו לאשר לנו להישאר כאן לפחות עד אחרי הבחירות, עד להקמת ממשלת ימין שתאשר את הקמת היישוב מחדש".

חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק הוסיפה, "הדבר הכי חמור, העוול הכי כואב שיכול להיות זו העקירה של היישוב כאן, ואתם באתם לתקן. כיף לראות שיש משפחות צעירות כאלו ונוער כזה, גרעין שאנור אני מצדיעה לכם".