מהמקרה ועד לקבלת הפיצויים: תביעת רשלנות רפואית בישראל

מדי שנה מוגשות אלפי תביעות בגין רשלנות רפואית. המודעות הציבורית בנושא עולה, מה חשוב לדעת לפני שמתחילים?

תוכן שיווקי , ג' בניסן תשפ"א

מהמקרה ועד לקבלת הפיצויים: תביעת רשלנות רפואית בישראל-ערוץ 7
רשלנות רפואית
צילום: Pixbaby

תופעות רשלנות רפואית מצד הרופא או צוותים רפואיים הפכו לצערנו למוכרות, וזאת בעקבות שורה של מקרים שהגיעו לאמצעי התקשורת וזכו לחשיפה נרחבת.

חשוב להבין כי רשלנות רפואית כשלעצמה היא חוויה טראומתית שמשפיעה על היכולת של המטופל להגיש תביעה, הן בשל הקושי הרגשי, והן בשל החשש מפני הליך אל מול גורמים חזקים כמו רופאים, קופות חולים או בתי החולים.

המחוקק התייחס לנושא ובהתאם לכך ניתן להגיש תביעת רשלנות (במרבית המקרים) עד 7 שנים מהיום שבו נגרם לכאורה הנזק, אולם מרכיב הזמן הינו קריטי. למעשה, ככל שתקדימו להגיש את התביעה כך תוכלו לקבל את הפיצוי הכספי, בשל העובדה כי מדובר בהליך משפטי ארוך שעלול לקחת לא מעט שנים.

אנשים רבים חווים קושי רגשי בהתמודדות עם מקרה הרשלנות שבוצע בהם ונמנעים בשל כך מהגשת התביעה, אך רצוי לגשת בהקדם לעורך דין המתמחה בתחום (ואם אפשר גם מיד לאחר האירוע), לטובת בדיקת החומר והראיות. בהתאם לכך תתקבל החלטה לגבי גובה הפיצוי אותו אתם דורשים לקבל, בעקבות הרשלנות והנזק שנגרם. שימו לב כי אם מדובר בנזק שנגרם לילד, ההורים רשאים בתור אפוטרופסיים להגיש את התביעה בשמו.

כיצד מגישים תביעה בתחום רשלנות רפואית?

הגשת תביעה מבוססת בראש ובראשונה על מתן חוות דעת מצד עורך דין מומחה תחום. עורך הדין ייבחן את התיעוד הרפואי שלכם, ולאחר קבלת הפרטים יפנה מטעמו לרופא מומחה באותו תחום. חלק מהותי מתביעת רשלנות רפואית כולל חוות דעת של רופא מומחה, שבוחן את פרטי המקרה ומספק דו"ח שעליו מתבסס בית המשפט בעת קבלת ההחלטה.

הרופא יידרש לבוא ולהעיד בבית המשפט, וחשוב לדעת כי לא פעם קיים קשר של שתיקה בין רופאים שאינם רוצים להעמיד את העמיתים שלהם בסיטואציה קשה כמו זו, ולכן זה עשוי להתגלות כקושי בהכנת התביעה. לתביעה בתחום של רשלנות רפואית יש משמעות עצומה מבחינת המוניטין של הרופא והצוות הרפואי, ולכן מדובר בתביעות מורכבות ורגישות.

בהתאם לכך, חשוב לקחת בחשבון כי איתור רופא מומחה וקבלת חוות הדעת עלולים לקחת זמן, ולאחר קבלת הדו"ח ואיסוף של תיעוד רפואי, כולל קביעת אחוזי נכות אם נקבעו, ניתן יהיה להגיש את התביעה. על פי התביעה והחומרים הקיימים, ייקבע גובה הפיצוי בהתאם לנזק.

לאיזה בית משפט מגישים את התביעה?

הגשת התביעה תלויה בסכום הפיצוי אותו אתם דורשים לקבל. אם אתם דורשים סכום פיצוי בגובה של עד 2.5 מיליון ₪, התביעה תוגש לבית המשפט השלום. אם מדובר בסכום גבוה יותר, התביעה תוגש לבית המשפט המחוזי.

חשוב לציין כי בשנים האחרונות בתי המשפט מפנים את הצדדים להליך גישור, וזאת מתוך מטרה להגיע להסכמות מחוץ לכותלי בית המשפט. מדובר בפרוצדורה מקובלת שיכולה לחסוך לא מעט זמן, ולכן יש לקחת גם את הנושא של גישור בחשבון מתוך מטרה להגיע להסדר פשרה.

נקיטת הליכים נוספים נגד הגורמים הרפואיים

מעבר להגשת תביעה, רצוי בהחלט לבחון אופציה של הגשת תלונה בגין התנהלות הצוות הרפואי למשרד הבריאות, קופת החולים או בית החולים. לא מדובר בתלונה שתניב בעבורכם פיצוי, אך ייתכן כי הגופים הללו ינקטו בצעדים משמעתיים כנגד הרופא או הצוות הרפואי.

לסיכום, הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית היא תביעה מורכבת שבמסגרתה תידרשו להוכיח כי נגרם נזק בשל טיפול רשלני, כולל נזק ממון כמו אובדן כושר עבודה. זכרו כי לאחר שבע שנים תחול התיישנות, ולכן רצוי להגיש את התביעה בהקדם האפשרי, תוך קבלת סיוע מעורך דין המתמחה בתחום של רשלנות רפואית.