ויילס
ויילס צילום: ISTOCK

מזה עשרים שנה שוכניו היחידים של בית הכנסת המרהיב בעיר מרת'יר טידפיל שבוויילס הם העטלפים. הבנין שהוזנח כבר החל להתפורר.

לפני מספר שנים רכשו פעילי שימור מלונדון את הבנין הייחודי במרת'יר טידפיל, שבעבר פעל בו בית כנסת תוסס, ועתה לאחר שנים של שיקום מתכננים לפתוח בו את המוזיאון המרכזי הראשון לתולדות יהודי וויילס.

יהודים החלו להתיישב בוויילס בעיקר מתחילת המאה ה־ 20 . בזמן מלחמת העולם השניה ברחו יהודים רבים מלונדון המופגזת לקארדיף בירת ויילס המוגנת יחסית. כיום קיימת בקארדיף קהילה בת כמה מאות נפשות.

בית הכנסת נבנה בשנת תרל"ב בסגנון נאו־גותי. הבנין תפקד כבית כנסת בפעם האחרונה בשנת תשמ"ג. הוא נחשב לאחד החשובים בבריטניה והוכרז כמבנה רשום בדרגה 2 מתוך שלוש דרגות המסודרות בסדר חשיבות עולה. הבנין הגבוה והצר עמד במחצית הראשונה של המאה העשרים בלב קהילה יהודית בת כ־ 400 חברים.

אולם, המבנה נעזב כאשר הקהילות היהודיות בבריטניה התגבשו בהדרגה מחדש בערים מרכזיות, סביב לונדון, מנצ'סטר וניוקאסל. קהילות קטנות יותר, דוגמת זו שהיתה במרת'יר טידפיל, התרוקנו מתושבים יהודים.

בשנת תשס"ו נמכר הבנין, אך מאז לא היה בשימוש. משהוצע לאחרונה למכירה בשנית, הזדרזה הקרן למורשת יהודית לקפוץ על המציאה ורכשה את המקום. קרן הפיס של בריטניה מימנה את השיקום בעלות של 1.2 מיליון ליש"ט.