השגרירים והדיפלומטים בגבול הצפון
השגרירים והדיפלומטים בגבול הצפוןצילום: ELNET / דניאל ינקוביץ'

שגרירים ודיפלומטים ממדינות אירופה המובילות סיירו אתמול (שני) בגבול הצפון וראו בעיניהם את האיומים איתם ישראל מתמודדת.

בהובלת ארגון 'ELNET אירופה-ישראל'; ארגון א-פוליטי הפועל לחזק את יחסיה של ישראל עם אירופה ובשיתוף צה"ל, יצאו השגרירים ממרכז הארץ והגיעו בעזרת מסוקים לגבול הצפון. השגרירים מייצגים בים השאר את מדינות בריטניה, ספרד, צרפת, בלגיה והאיחוד האירופי.

הסיור התקיים על רקע טיסתם הבוקר לאירופה של נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל אביב כוכבי לצד בכירים בצבא - במטרה להיפגש עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון וקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ.

השגרירים, המבקרים בפעם הראשונה בתוך מנהרה בגבול הצפוני, נחתו בבסיס בירנית שבגבול לבנון-ישראל ועברו תדרוך ביטחוני אסטרטגי על האתגרים העומדים כיום בפני צה''ל מפי ראש החטיבה האסטרטגית בצה''ל, תא"ל אורן סתר, בנקודת התצפית על הגבול במחנה בירנית.

תא"ל סתר: "אחד האתגרים המשמעותיים של מדינת ישראל כיום, הוא הצורך בבלימת התעצמות חזבאללה והחלשתו מחד גיסא, למול הרצון לחתור למדינת לבנון ריבונית בשטחה, יציבה ומשגשגת מאידך גיסא".

השגרירים והדיפלומטים מסיירים בצפון
השגרירים והדיפלומטים מסיירים בצפוןצילום: ELNET / דניאל ינקוביץ'

לאחר מכן, המשיכו השגרירים ושמעו סקירה בטחונית ממפקד אוגדה 91, תא"ל שלומי בינדר, בפתח המנהרה חוצת הגדר בזרעית. מדובר במנהרה הגדולה והעמוקה ביותר שנחשפה ונוטרלה במבצע "מגן צפוני". תא"ל בינדר נתן סקירה על אודות תמונת המצב המבצעית בגבול לבנון לאור האירועים בשנה האחרונה, האתגרים המאפיינים את התקופה ופעילות צה״ל בגזרה.

הוא הדגיש את הקשר ההדוק והמסוכן בין צבא הטרור חיזבאללה לאיראן וכיצד הלוחמים והבכירים בחיזבאללה עוברים הכשרה איראנית במטרה לפגוע באזרחי ישראל וביציבות הביטחונית באזור. לדבריו, "חיזבאללה מסכן לא רק את מדינת ישראל, הוא מסכן בראש ובראשונה את מדינת לבנון. מטרתו היא לערער את היציבות האזורית. מטרתנו היא להגן על תושבי הצפון. להקדים את האויב, לפעול כל הזמן ובמגוון דרכים ולהיות מוכנים להכריע כשנצטרך".

במהלך הסיור, התרשמו השגרירים עמוקות מעומק המורכבות המדינית באזור ולמדו על אופי הגזרה מקרוב. "הופתעתי מאוד מה שראיתי, כמה אנרגיה וזמן חיזבאללה הוציאו על דבר שכזה. צריך לראות את זה כדי להאמין", אמר שגריר בלגיה בישראל, ז'אן לוק בודסון. "בכל מה שנוגע לאיראן אנחנו בלגיה מאוד חוששים שאיראן תגיע ליכולות גרעינית ואנחנו מקווים שבשיתוף ממשל ביידן נצליח להגיע לפתרון הטוב ביותר".

שי בזק, מנכ"ל ELNET אירופה-ישראל, אמר במהלך הסיור: "הסיור היום משקף את השותפות המתהדקת בין אירופה לישראל ופתח לנו צוהר להכיר לאירופה את האיום הממשי של חיזבאללה. אנו ממשיכים במאמצינו אל מול מדינות אירופה, להביאן להבנה שיש חשיבות רבה להגדרת חיזבאללה כארגון טרור, ולנקיטת פעולה דיפלומטית כנגד איראן".

השגרירים והדיפלומטים מסיירים בצפון
השגרירים והדיפלומטים מסיירים בצפוןצילום: ELNET / דניאל ינקוביץ'

לדבריו, "ההיענות הגדולה של נציגי אירופה לבוא ולראות באופן אישי את המתרחש בשטח היא מעודדת, ואנו ממשיכים לרתום את מדינות אירופה כבעלות ברית של ישראל ביתר שאת, על רקע המפה הגאופוליטית המשתנה בעקבות האירועים העולמיים הרבים. הידוק הקשרים והעמקת הדיאלוג בין אירופה לישראל הם בבסיס המשימה של ELNET".

השגרירים והדיפלומטים שהשתתפו בסיור: ניל וויגאן, שגריר בריטניה. מנואל גומז-אסבו, שגריר ספרד. ז'אן לוק בודסון, שגריר בלגיה. פנאיוטיס סאריס, שגריר יוון. רומיאנה בכווארובה, שגרירת בולגריה; סגן ראש ממשלת בולגריה לשעבר. וסלה קוראץ', שגרירת קרואטיה. חורחה קברל, שגריר פורטוגל. איגור מאוקש, שגריר סלובקיה. אנדרייה פורקרט מרטינז, שגרירת סלובניה. בנואה שאפה, סגן שגריר (ראש המשלחת) של האיחוד האירופי. מריה פארט, יועצת מדיניות, שגרירות צרפת. אונה טודואז, יועץ ביטחון, שגרירות רומניה. קטז'ינה רבקה־איוונסקה, דוברת שגרירות פולין.