חיסון לקורונה
חיסון לקורונהצילום: רויטרס

ממצאים מעודדים מנתוני האמת של קופת החולים מכבי: גם בקרב נשים הרות יעילות החיסון מרשימה מאוד ולא נופלת מזו שבקרב האוכלוסייה הכללית.

מסיכום נתוני ההתחסנות של כשני שלישים מהנשים ההרות בקופה, עולה כי יעילות החיסון עומדת בשלב זה על 97%, כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

שיעור החולות בקורונה בקרב נשים שלא חוסנו גבוה משמעותית: 8.1% מהנשים בהיריון שלא חוסנו חלו בקורונה (914), לעומת 0.05% בלבד בקרב הנשים בהיריון שחוסנו (שלוש נשים הרות).

כל הנשים בהיריון שנדבקו ונזקקו לאשפוז בבית חולים היו לא מחוסנות - 62 נשים שמהוות 7.5% מקרב אלו שנדבקו. מתוכן, שבע הוגדרו במצב קשה. עוד עולה מנתוני מכבי כי נשים בשליש הראשון של ההיריון, נשים צעירות ונשים ממעמד חברתי-כלכלי נמוך נוטות פחות להתחסן.

ד"ר ענת עקה-זהר, מנהלת אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי אומרת כי "נתוני הנשים ההרות מראים תמונה ברורה: אישה בהיריון שמתחסנת מגינה על עצמה. ההשוואה מציגה את ההבדלים הגדולים בתחלואה בכלל ובתחלואה הקשה בפרט, בין נשים מחוסנות ללא מחוסנות. בימים האחרונים נוכחנו לדעת עד כמה מסוכן לנשים הרות לא להתחסן. המחלה מופצת ופוגעת בכולם, והסיכון של נשים הרות גבוה מאוד וניתן למניעה. אני קוראת לנשים ההרות להתחסן כדי להגן על עצמן ועל העובר שלהן".

עד כה, שיעור הנשים ההרות המחוסנות עדיין נמוך יותר משיעור ההתחסנות בקרב כלל בני 40-20 שנע בין 70% ל-82%. בכללית חוסנו כבר קרוב ל-33 אלף נשים הרות - 55% מכלל הנשים ההרות.

במכבי ובמאוחדת חוסנו 63% מהנשים ההרות בכל אחת מהקופות, ובלאומית 45% מהנשים ההרות כבר קיבלו מנת חיסון ראשונה.

בבתי החולים מאושפזות 24 נשים הרות עם קורונה ועוד 17 יולדות מאומתות. ארבע מהן מונשמות ואחת מחוברת לאקמו. מבין הנשים ההרות והיולדות, אף אחת לא היתה מחוסנת באופן מלא. שתיים קיבלו מנת חיסון אחת, אחת קיבלה מנה שנייה אך טרם חלף שבוע ו-39 לא היו מחוסנות כלל.