הרב ד"ר זאב קיציס
הרב ד"ר זאב קיציס צילום: מיכל ניזרי

מלבד מהבחירות לממשלת ישראל, תקופה זו משמשת עבור צעירים וצעירות רבים זמן לקבלת החלטות היכן ילכו ללמוד את לימודיהם האקדמיים בשנה הבאה.

בציבור הדתי לאומי הקונפליקט גדול עוד יותר. מצד אחד, צעירים וצעירות רבים הולכים למוסדות המגזריים התורניים, שהלומדים בהם מעוניינים בעולם הדתי לאומי 'הקלאסי', רבים הם מרגישים שאם ילכו למוסדות מעורבים הם יאבדו את עצמם ואת השפה התורנית שלהם.

אולם, מהצד השני, קיימים צעירים וצעירות רבים שמרגישים צורך לצאת אל 'העולם הגדול' וחושבים, שאם יישארו במוסדות המגזריים, עולמם הרוחני והדתי דווקא יצטמצם. הם מחפשים שפה וכלים לקראת שלב היציאה לשוק העבודה והחיים עצמם. כך למשל, הם רוצים דווקא להתערבב עם בני המין השני ולהיחשף לעולם הרחב תוך שמירה על ערכי הכבוד התורה והמצוות. אין כאן נכון או לא נכון. יש כאלו שצריכים דווקא מוסד נפרד ודתי כדי לבנות לעצמם עולם רוחני, ויש כאלו שמוסד מגזרי יזיק ויצמצם את עולמם הרוחני והדתי בשלב זה של חייהם.

לעיתים, המעבר בין העולמות מלווה קשיים ומשברים, ודברים קטנים שלאדם דתי היה ברור ומובן מאליו שיהיו כמו האם יש נטלה בשירותים? לא קיימים במודעות של מוסד חילוני. לכן פתחנו את בית המדרש במכללה, מתוך רצונה של המכללה ודרישה מהשטח כאחד, על מנת לסייע לסטודנט ולסטודנטית הדתיים לכל התנאים הדרושים להם וליצור להם קהילה, מקום וסביבה שיוצרת ומעניקה ביטחון ותחושה של בית.
כשנכנסתי לתפקידי, כרב במכללה חילונית, התלבטנו האם להקים בית מדרש נפרד או מעורב בקמפוס. להפתעתי הרבה דווקא הסטודנטים הדתיים הרציניים וה"דוסים" יחסית רצו תכנית מעורבת. וכך היה. באותו הרגע הבנתי את המטרה העליונה של בית המדרש במכללה – ליצור שפה חדשה.

לבית המדרש הרי, מגיעים סטודנטים וסטודנטיות דתיים על כל גווני הסקאלה הדתית וגם כאלו שכלל לא נכללים בה. בדרך כלל, הם מגיעים ממוסדות דתיים ועם ציפייה גדולה שמה שהכירו בישיבה או במדרשה בה למדו, יהיה גם במכללה בזעיר אנפין. אולם, בסתר ליבם הם מחפשים לפעמים משהו אחר. עצם העובדה שבחרו ללמוד במקום מעורב ומגיעים לבית המדרש מראה על רצון גדול שלהם "להתערבב" ולפגוש פנים אחרות בתורה. עבודתי היא לסייע להם למצוא שפה חדשה ומותאמת, שלא שוללת את הזהות שהם עיצבו בישיבה או במדרשה, אלא מסייעת להם ליצור התאמות לעולם שבחוץ ולאפשר מרחב מכבד למפגשים הללו.

אצלנו, בית המדרש הוא סוג של משכן שבא אחרי המשבר של שבירת הלוחות. כמו שמסביר ה"שפת אמת", המשכן הוא הבנה שאנחנו כבר לא ליד "הר סיני" של הישיבה והמדרשה, ועלינו ליצור מרחב ומסגרת בתוך חיי היום יום לתורה ולקדושה. אנו נותנים כלים לסטודנטים והסטודנטיות ומנחים אותם איך מכניסים את התורה והיהדות בחיי היום היום, נותנים תיווך לסגנון חיים המשלב תורה ועובדה, מרגילים אותם לנוף מעורב מכבד ויוצרים למעשה שפה דתית שמתאימה למצבם של הסטודנטים.

מלבד הליווי והמענה האישי לסטודנטים והסטודנטיות הדתיים, בית המדרש נותן מענה לכלל הציבור ופונה לסטודנטים ולסגל כאחד. אנו מביאים נקודה יהודית מסורתית המחברת את השורשים מהם הגענו ללימודים האקדמיים ולחיינו.

אז מתלבטים ומתלבטות יקרים, כשישאלו אתכם 'מה אתם עושים שנה הבאה?' חשבו טוב על עתידכם. אני בבית המדרש, מחכה לכם.

הרב ד"ר זאב קיציס הוא רב המכללה האקדמית כנרת

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו