אורלי עדס
אורלי עדסצילום: Yonatan Sindel/Flash90

שישה ימים לפתיחת הקלפיות ונדמה כי ההיערכות של ועדת הבחירות המרכזית לאפשר הצבעה בטוחה מבחינה בריאותית הולכת ונשלמת.

בתדרוך לתא כתבי הכנסת החרדיים העריכה מנכ''לית ועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס כי לא תהיה ירידה באחוזי ההצבעה ביום הבחירות.

"אני לא מעריכה שתהיה ירידה באחוזי ההצבעה. אין חשש לבוא ולהצביע. הציבור יצביע ברגליים. כולנו רוצים יציבות. מאמינה שאחוזי ההצבעה יהיו סביב ה-70%. מקווה שלא אתבדה", אמרה והוסיפה כי במערכת הבחירות הנוכחית נוספו כ-124 אלף בעלי זכות בחירה.

בפתח דבריה אמרה כי הבחירות הקרובות מלאות באי ודאות בכל תחום. בעיקר, בהתמודדות מול נגיף הקורונה. "בוועדת הבחירות הקצנו משאבים אדירים על מנת לשמור על בריאות האזרחים בהליך ההצבעה והקמת מתחמי קלפיות יעודיות לחולי קורונה ומבודדים", אמרה.

בדבריה התייחסה למפקחי טוהר הבחירות. "בכל קלפי יהיה מפקח עם מצלמת גוף מטעם הוועדה על מנת לשמור על טוהר הבחירות. המצלמה תופעל רק במקרה של אירוע חריג המצריך תיעוד, מסגירת הקלפי הליך ספירת הקולות בכל קלפי וקלפי תצולם .

"בכל קלפי יוצבו 2 מזכירי קלפי בנוסף לחברי הוועדה והמשקיפים מטעם כלל המפלגות על מנת לשמור על טוהר הבחירות.

עדס התייחסה להיערכות סביב ההתמודדות עם הקורונה. "הגעה והצבעה של חולה קורונה או מבודד בקלפי שאיננה יעודית מהווה עבירה פלילית", הבהירה.

בדבריה סיפרה כי עקב הקורונה הוסיפה ועדת הבחירות המרכזית עוד כ-1000 קלפיות נוספות למנוע צפיפות במתחמי הקלפי. בעקבות הוספת הקלפיות על כל מצביע לבדוק ולברר את מקום הקלפי שלו בבחירות הקרובות.

כמו כן הציגה את נוהל הקורונה בקלפי. "לאורך כל תהליך ההצבעה חובה לעטות מסכה ולשמור על מרחק, לצורך זיהוי מול חברי ועדת הקלפי יש להוריד את המסכה ולהחזירה מייד. כמו כן בכל קלפי תוצב עמדה לחיטוי ידיים בכניסה ולאחר ההצבעה.

על מנת למנוע עומס במתחמי הקלפי בסיום ההצבעה לא להתעכב במתחם הקלפי ולהגיע ללא מלווים.

קלפיות הקורונה מיועדות לחולים ולמבודדים שרשומים במשרד הבריאות. ועדת הבחירות ניתן לכל חולה מאומת הרשום במשרד הבריאות יכול להזמין הסעה לקלפי יעודית לחולה קורונה. באמצעות אתר ההזמנות של חברת 'בון תור' או בטלפון 077601713.

עדס הבהירה כי מבודד שאינו יכול להגיע אל הקלפי היעודית בכוחות עצמו ועדת הבחירות תעמיד מערך היסעים לציבור המבודדים. עוד אמרה כי ההצבעה בקלפיות היעודיות ובבתי האבות יהיו במעטפות כפולות.

אשר להליך ספירת הקולות, אמרה מנכ"לית ועדת הבחירות כי הצפי של מספר המעטפות הכפולות בבחירות הקרובות הוא בין 500,000-600,000 מעטפות כפולות (בבחירות הקודמות המספר עמד על כ- 330,000).

"וועדת הבחירות המרכזית עושה הכל על מנת לסיים את הליך הספירה עד ליום שישי. ולהיכנס לחג הפסח לאחר סיום ספירת הקולות וחלוקת המנדטים. ככל שהדבר לא יתאפשר, הליך הספירה יעצר מכניסת השבת עד לצאת החג והספירה תמשך בחול המועד הפסח".

עוד הוסיפה כי "בחול המועד פסח יתקיים הליך של בדיקת אלפי קלפיות (מדגמיות) לבדיקת 'טוהר הבחירות' הכוללת ספירה חוזרת ובדיקת הפרוטוקלים של וועדות הקלפי. לצורך המבצע ועדת הבחירות גייסה מאות עורכי דין".

"ועדת הבחירות המרכזית תגיש את התוצאות הרשמיות של הבחירות עד ליום רביעי – שבוע ויום לאחר הבחירות".