תנובה נקנסה ב-8 מיליון שקלים על ידי הרשות להגנת הצרכן

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מטילה קנס גבוה על חברת תנובה בגין הטעיה צרכנים במכירת מוצרי עוף.

ערוץ 7 , ד' בניסן תשפ"א

תנובה נקנסה ב-8 מיליון שקלים על ידי הרשות להגנת הצרכן-ערוץ 7
עופות לאחר שחיטה
צילום: istock

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברת אגודה שיתופית תנובה מרכז שיתופי לשיווק תוצרת חקלאית בע"מ על הטלת עיצום כספי בסך 8,640,000 ₪. ההודעה נשלחה למנכ"ל.

מהרשות נמסר כי "מדובר בעיצום גבוה שמדגיש את חומרת ההפרות שנעשו על ידי החברה".

לחברה אין הפרות קודמות ולכן העיצום הכספי הופחת ב 20% בהתאם לתקנות הגנת הצרכן (במקור הסכום היה 10,800,000 ₪ ופחת ל 8,640,000 ₪).

החקירה החלה בעקבות מידע שהגיע לרשות ועלה בה כי "חברת תנובה שיווקה עשרות סוגי מוצרי עוף וחלקי עוף באריזות הנושאות את השם 'תנובה'. על גבי האריזות נכתב (אחד מהשניים): 'לקוח נכבד! תנובה עושה הכל כדי להבטיח את איכות המוצר, להנאתך המלאה. אם בכל זאת נפגם המוצר, אנא פנה אלינו בכתב בצירוף האריזה' או 'לקוח יקר, אנו עושים הכל כדי להבטיח את איכות המוצר, להנאתך המלאה. אם בכל זאת נפגם המוצר אנא פנה אלינו בצירוף האריזה'. לוגו תנובה הוצג באופן בולט על גבי המוצרים".

עוד צויין כי "המוצרים האמורים יוצרו על ידי חברת קורניש חן (1987) בע"מ ולא על ידי תנובה ומעורבותה של תנובה באה לידי ביטוי רק במתן שירותי הפצה למוצרים אלה. במקרה זה, תנובה היא גורם ותיק ומרכזי מאוד בתחום מוצרי העוף, ונהנית ממוניטין רב. המסרים שנשאו המוצרים כללו הן את לוגו תנובה והן אמירות מפורשות לגבי אחריותה של תנובה לטיב המוצרים".

"מסרים אלה עלולים להטעות את הצרכן באשר לקשר בין מוצרים אלה לבין תנובה, בכך שהם מציגים את המוצרים כמוצרים של תנובה, ומותירים את הרושם כי לתנובה מעורבות מלאה בכל, על כל המשתמע מכך", קבעו ברשות.

עוד אמרו כי "בפועל, הקשר של תנובה למוצרים אלה בא לידי ביטוי בהפצתם לקמעונאים, ולא בייצור המוצרים, המתבצע כולו על ידי קורניש חן. דבר זה מהווה מעשה העלול להטעות צרכן בעניין מהותי בעסקה".

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי "מדובר בעשרות מוצרים שבכולם תנובה הטעתה את הצרכנים כאשר הציגה לגביהם מצג שווא לפיו היא מעורבת בייצורם ואבטחת איכותם. יש כאן ניסיון לנצל את המוניטין שיש לחברה בקרב ציבור הצרכנים ובאמצעותו לשווק לציבור מוצרים שלא יוצרו על ידה והיא כלל לא הייתה מעורבת ביצורם. זהו ניצול בוטה של האמון שציבור נתן לחברה. הרשות ממשיכה בפעילותה נגד חברות המטעות את הצרכנים ותביא לדין כל עוסק אשר פועל תוך פגיעה וניצול של ציבור הצרכנים".

תגובת תנובה: "זהו מקרה מובהק שבו לא היה כל מקום להטלת עיצום כספי. לא בוצעה כל הטעיה. בחזית אריזת מוצרי העוף צוין בבירור שמה של היצרנית, חברת קורניש חן, אשר תנובה, החזיקה בה 50% באותה עת. תנובה סיפקה לה בשנים 2015-2017, לגביהן מתייחס הקנס, שירותי הפצה ולוגיסטיקה, שהיה להם קשר הדוק וישיר לאיכות המוצר. תנובה סבורה, כי במקרה זה כשלה הרשות לחלוטין להבין את טיבה של הטעיה ואת טובת הציבור, וכי העיצום הוטל מטעמים בלתי עניינים.
עניינים אלו יתבררו במסגרת הערעור שהגישה תנובה על העיצום".