שליח ערוץ 7 מדווח מפמליית הנשיא והרמטכ"ל

נשיא המדינה ראובן ריבלין נועד בצהריים עם נשיא אוסטריה אלכסנדר ואן דר בלן.

בפתח הפגישה נשאו השניים הצהרות לתקשורת. הנשיא האוסטרי פתח במלים בעברית ואמר לריבלין 'ברוך הבא'.

"יש קשר עמוק בין המדינות שלנו. אנחנו חולקים את זכר השואה ואוסטריה לקחה אחריות על הפשעים של אזרחיה. תפקידנו הוא לשמור על הזיכרון ואני מחוייב לאפס סובלנות לאנטישמיות", אמר ואן דר בלן.

הוא התייחס לנגיף הקורונה ואמר, "יש חשיבות רבה בעבודה משותפת אל מול מגיפת הקורונה. כל העולם מתפעל ממבצע החיסונים בקורונה".

נשיא אוסטריה דיבר גם על הסוגיות הביטחוניות. "אנחנו חולקים עם ישראל דאגה משותפת מהתחזקות חיזבאללה והאיום האיראני ונפעל בתחום זה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בפתח דבריו, "אני מתרגש לעמוד כאן היום ומודה לנשיא על הזמנה. במשך מאות בשנים בעיר הזאת חיה קהילה יהודית משגשגת שהייתה שותפה מלאה לעיצוב של אירופה והעם היהודי. חיו אומנים ואנשי רוח כמו בנימין הרצל וסבי. מהעיר הזאת גורש ויקטור פרנקל לאוושוויץ כמו רבים מיהודי אוסטריה שניספו בשואה".

לדבריו, "היום, המנהיגות והממשלה האוסטרית מובילה קו ברור המתנגד לאנטישמיות, מקדם את זכרון וחקר השואה ומבקש להגן על הקהילות היהודיות באוסטריה. העמים שלנו, באוסטריה ובישראל, משתפים פעולה במגוון תחומים - במדע, בכלכלה, בתרבות, ובהגנת הסביבה".

"במישור המדיני, התקופה האחרונה בישרה תקווה של ממש ליחסים במזרח התיכון. הסכמי אברהם
בין ישראל, איחוד האמירויות ומדינות נוספות, פותחים פתח לשינוי אזורי של ממש שכולי תקווה שייתרגם
גם ביחסים ביננו לבין הפלסטינים", הוסיף ריבלין.

"אל מול המגמה המתונה והחיובית הזאת, ממשיכה להתקיים ולהתעצם המדינה האיראנית ושלוחותיה הקיצוניות. על הקהילה הבינלאומית להכיר באיום שאיראן מהווה, ולהחזיק בקו בלתי מתפשר ביחס להתעצמותה הגרעינית ותמיכתה בארגוני טרור", אמר.

הוא מתח ביקורת על ההתנהלות הבינלאומית כלפי ישראל. "זו הזירה שבה נדרשת התערבותה של הקהילה הבינלאומית; שם, ולא בשדה המשפט הבינלאומי שמנוצל באופן ציני ומתוך מניעים פוליטיים, כדי להחליש את מדינת ישראל".

"מדינת ישראל שומרת לעצמה את הזכות והחובה להגן על אזרחיה מכל איום שנשקף לה – הן מצד חמאס בדרום, הן מצד איראן, וארגון הטרור המסונף אליה, חיזבאללה מצפון וכן מפני הארגונים הקיצוניים שפועלים במרחב".