הרב ד"ר יואל בן נון
הרב ד"ר יואל בן נון צילום: חזקי ברוך

בתחילת השבוע הקרוב, ייכנס כדור הארץ לשוויון היום והלילה של 'תקופת האביב', וממילא גם לימי השוויון בין אור לחושך – במונחים של 'לוח שמש' מדויק, תחילת השנה חלה בימי השוויון האלה, או בראשית 'תקופת האביב' או בראשית 'תקופת הסתיו'; במונחים של לוח 'ירחי-שמשי', השנה מתחילה בראש החודש הירחי הקרוב לימי השוויון, כלומר, בניסן או בתשרי.

מנקודה זו, מעניין להתבונן על הבחירות הרביעיות במדינת ישראל, בתוך משבר הקורונה יחד עם המשבר הכלכלי, החברתי והפוליטי, כאשר מתמודדים בתוכנו שני מחנות שווים, וכל אחד מהם מסתכל במחנה השני ואומר: 'אלה אנשי חושך', 'אלה מנהיגי חושך' – אפשר למחוק את השמות ואת הפרצופים, ולשים לב לדמיון העצוב שכבר לא מפתיע איש, בין התחושות והאמירות של שני המחנות ביחס ל'מחנה האחר' – 'לפיד האור' ו'התקווה החדשה', ב'מרץ' וב'עבודה' מאומצת מציגים את ראש הממשלה כהתגלמות החושך, והוא 'מלכד' את מחנהו 'הציוני', 'הדתי' ו'החרדי' נגדם וגומל להם כדרכו בהפחדת הציבור מ'החושך' של אנשי 'השמאל', וגם של שותפיהם הפוטנציאליים מ'ימינה'.

לקיטוב הקשה הזה בין 'אור' ל'חושך' בחברה הישראלית אחראים שני הצדדים המאשימים זה את זה בלי הרף, אבל אחריות יתר יש לראש ממשלת ישראל, מעצם היותו ראש ממשלת ישראל!

כאשר השמיע יצחק רבין ז"ל ביטוי חריף ומסוכן פניתי אליו בביקורת ישירה, והוא ענה לי וציין את הדברים החמורים שאומרים נגדו ואת הקריקטורות – אז אמרתי לו: "אבל אתה ראש ממשלה"! – אחרי שתיקה של רגע אמר לי רבין: "אני לא אגיד את זה יותר" – יצאתי עצוב ומודאג.

מאמצים של שנים רבות לבנות גשרים ולהעמיק שיח מחבר בין המחנות ירדו לטמיון ב-4 מערכות הבחירות, וכישלון ממשלת הרוטציה הוא כישלון ממשלת האחדות – גם כאן אשמים כולם, אבל אחריות יתר רובצת על ראש הממשלה, מעצם תפקידו.

אי אפשר לקחת מראש הממשלה בנימין נתניהו את הישגיו הגדולים במיוחד בתמרון המדיני הגאוני בין רוסיה של פוטין לבין איראן, ובין הכוחות השונים במערב וגם במרחבי המזרח התיכון, ומעל לכל בניהול מערכה מדינית וצבאית חריפה וממושכת נגד האויב האיראני מבלי לגלוש למלחמה כוללת – פעם אחר פעם נתניהו מנע מלחמה חזיתית באמצעות פעולות צבאיות ממוקדות (בעיקר בסוריה), ותמרון מדיני יוצא דופן.

חלק מיריביו-שונאיו של נתניהו טוענים, שכל התמרונים האלה לא עצרו את המרוץ האיראני לנשק גרעיני, ולכן מדיניותו נכשלה, והעימות המסוכן הכולל צפוי לפנינו, בעוד מכה צבאית מוחצת נגד הגרעין האיראני לפני כ-10 שנים הייתה יכולה לשנות את פני המרחב כולו; אבל אני זוכר, שגם תומכי המכה ההיא דיברו בפירוש על 'עיכוב של 5 שנים' ולא יותר; חלק אחר מיריביו-שונאיו של נתניהו טוענים, שהיה צריך לתמוך בהסכם הגרעין עם האירופים כי רק ההסכם עצר באמת את מרוץ הגרעין האיראני, אך הם מתעלמים ביודעין מטבעת החנק שהאיראנים מנסים לכרוך על גבולנו הצפוני מסוריה ומלבנון. נכון להיום, נתניהו ניהל מאבק עיקש ותקיף נגד איראן בלי להיגרר למלחמה.

גם במאבק הקשה מול מגפת הקורונה הציל נתניהו את מדינת ישראל באובססיביות בה לחץ על מנכ"ל 'פייזר', ובהסכמה המדהימה להפוך את ישראל למעבדת מחקר עבור העולם כולו – גם אם נאסר עליו להציג מודעה כזאת, אי אפשר לקחת ממנו את הצלחת מבצע החיסונים, שמדינות רבות בעולם מסתכלות עליו בהערצה, וייתכן מאד שהוא שקול כנגד הכישלונות האחרים במאבק הזה.

בבחירות אף פעם אין מנצחים, רק מפסידים יש – מי שלא הפסיד מקבל הזדמנות, ולפעמים הזדמנות נוספת –

באמריקה, לא ביידן ניצח אלא טראמפ הפסיד, והסיבות ברורות; אצלנו עד כה, שום צד עוד לא הפסיד, אף כי שני 'הגושים' הפסידו את השליטה הבלעדית; בבחירות האלה, אם נתניהו יפסיד, זה יהיה בהחלט בגללו.

כתופעת קבע אנו יכולים לסמן את האנשים שניסו לעבוד יחד עם בנימין נתניהו, והפכו להיות יריביו המרים, כי מה באמת משותף ל-נפתלי בנט, יאיר לפיד, אביגדור ליברמן, בני גנץ, גדעון סער, וגם משה (בוגי) יעלון, איילת שקד, זאב אלקין, ואפילו אביחי מנדלבליט, ניר חפץ, שלמה פילבר (ועוד רבים אחרים, שלא כולם ידועים)?

כולם ניסו לעבוד עם נתניהו, עברו כמה משברים וטלטלות של אובדן אמון, והפכו להיות מתנגדים חריפים ביותר לאישיותו ולדרך הנהגתו של בנימין נתניהו – מרשימה ארוכה זו מתברר, שנתניהו מתקשה מאד לעבוד יחד עם כל אדם שיש לו דעות עצמאיות וכושר מנהיגות; הוא חש בקביעות כאילו אנשים כאלה מאיימים עליו, ופועל נחרצות לפגוע בהם ולהרחיקם, גם אם הם קרובים לו מאד בדעותיהם.

אם נתניהו יפסיד בבחירות, כלומר, שוב לא יצליח להרכיב ממשלה מתפקדת, הוא יוכל לבוא בטענות של אמת בעיקר לעצמו, ולרשימה המתארכת של יריבים מרים, שניסו לעבוד אתו והורחקו בדרכים שאינן מעוררות כבוד.

אם יריבי נתניהו יפסידו בבחירות, הפירוש היחיד יהיה, שבעיני רבים בציבור הישראלי, רוב מתנגדי נתניהו אינם מתאימים להנהגת עם ומדינה, והישגיו הרבים והחשובים של נתניהו חשובים יותר מכישלונו הגדול לעבוד עם אנשים בעלי ערך.

בכל תוצאה, מעונת השוויון בין אור לחושך אל ימי הקיץ, האור (בחצי הכדור הצפוני) מתרבה והולך, וכל ישראלי וישראלית מתפלל/ת להרגעת השנאה בממשלה מתפקדת, ולחיזוק האחדות בחברה הישראלית המקוטבת – וכמובן לבריאות ולפריחה מחודשת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו