מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית בדיון הועדה לביקורת המדינה
מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית בדיון הועדה לביקורת המדינה צילום: דוברות הכנסת

בתנועת 'אם תרצו' קוראים ליו"ר הועדה לביקורת המדינה, חבר הכנסת אלעזר שטרן, לפרסם את דו"ח מבקר מדינה על כשלי ועדת הבחירות המרכזית בבחירות הקודמות. אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות בתנועה, מסביר את החשש ממה שמסתתר בדו"ח.

"מדובר בגוף שאמון על אמון הציבור בכל הליך הבחירות מתחילתו. כשמוגש על הגוף הזה דו"ח ביקורת מטעם מבקר המדינה על מערכות מחשב וספירת קולות זכות הציבור לדעת מה הכשלים של ועדת הבחירות המרכזית. השקיפות כאן חשובה מאוד".

לדבריו "יש כאן ניסיון הסתרה מאוד מכוער. כך עולה מהפרסומים בתקשורת. אלעזר שטרן מרשה לעצמו לא לפרסם את הדו"ח הזה. הוא חושב שהפרסום עלול אולי להוביל לביקורת על הועדה, אבל זה להיפך, אי פרסום הדו"ח מעלה חשש ממה שמסתירים שם". עוד מעיר שוורצר כי "יכול להיות שמי שביקשו ממנו לא לפרסם את הדו"ח הם אותם אנשי ועדת בחירות", וזאת על פי פרסומים שונים.

"כנציג ציבור אלעזר שטרן היה צריך לקבל החלטה לפרסם את הדו"ח כי השקיפות היא שחשובה עבור האזרח שהולך לקלפי ורוצה לדעת שהקול שלו נספר באופן הגון, ושאם יש בעיות תיקנו אותן", הוא אומר ומזכיר את היוזמה שהובילה תנועתו לקידום טוהר הבחירות ומניעת זיופים, "כדי לחזק את אמון הציבור בהליך קראנו לאנשים לעבוד כמזכירי קלפי, מפקחים וסופרי קולות. התברר שזה חשוב ודברים השתנו".

כשאנחנו שואלים מה להערכתו מסתתר באותו דו"ח מועלם, משיב שוורצר: "קשה להגיד מה יש שם. מהפרסומים רואים שמדובר בתקלות במערכות המיחשוב של ספירת הקולות. השאלה הזו יכולה ליצור אי בהירות. אנחנו רוצים לדעת אם אנחנו חשופים או לא למתקפות סייבר ועוד. יש כאן דיסאינפורמציה ואפשר להעלות קונספירציות בעקבות חוסר השקיפות".

האם יתכן והליקויים שנימצאו אינם ניתנים לתיקון בפרק הזמן הקצר שעבר בין יום בחירות אחד למשנהו, ומשום כך עדיף להסתיר את הנתונים ולשמר את רמת האמון הציבורי במערכת? "יכול מאוד להיות שאי אפשר לפתור את כל הבעיות שצצות בדו"ח הזה", אומר שוורצר אך מיד מוסיף כי בכירים טענו שהעולה מהדו"ח אינו אמור לפגוע בספירת הקולות והוא אכן רוצה להאמין שזו המציאות. "אם הדו"ח קשה זכות הציבור לדעת מחייבת פרסום, ואם הוא לא ישפיע על ספירת הקולות ומדובר בכשלים נקודתיים ראוי שנראה אותם".

"ידוע שיש רמאויות וזיופים אבל פורסם שהרבה תלונות לא נחקרו עד הסוף, ואולי גם על זה מדבר הדו"ח", אומר שוורצר.

תגובתו של חבר הכנסת אלעזר שטרן טרם התקבלה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו