"אשתו של שומר גן החיות" - הסרט לזכרם
"אשתו של שומר גן החיות" - הסרט לזכרם צילום: יחצ יונייטד קינג

אנטונינה ז'בינסקה, שיחד עם בעלה יאן ניהלו את גן החיות בורשה וניצלו זאת על מנת להסתיר יהודים רבים ולהציל את חייהם, נפטרה ב-19 במרץ 1971 והיום מציינים בפולין 50 שנים למותה.

ז'בינסקה, שנולדה בעיר סנט פטרסבורג ברוסיה, הצילה יחד עם בעלה מאות יהודים שהוברחו או הצליחו להימלט מגטו ורשה, לאחר שבני הזוג העניקו להם מסתור בכלובים ריקים של בעלי החיים וכן במרתף ביתם.

הם גם דאגו לספק ליהודים שהוסתרו מסמכים מזוייפים, מזון ותרופות, ועל מנת להזהיר אותם מהנאצים המתקרבים היא נהגה לנגן בפסנתר כך שהיהודים ידעו כי עליהם להתחבא.

על פעילותם וגבורתם זכו בני הזוג ז'בינסקי בשנת 1965 בתואר "חסידי אומות העולם" ממוזיאון יד ושם בירושלים וכן ניטע בגינת המוזיאון עץ לזכרם.

לאחר המלחמה כתבה ז'בינסקה מספר ספרים בהם תיעדה את זיכרונותיה ממלחמת העולם השנייה, ופעילותה יחד עם בעלה יאן להצלת היהודים הפכה בשנת 2017 לסרט מצליח בשם "אשתו של שומר גן החיות".

נכדתה של אנטוניה, אנה ז'בינסקה, פירסמה פוסט בדף הפייסבוק שלה לציון 50 שנים למותה של סבתה, בו כתבה כי "היום מלאו 50 שנה למותה של אנטונינה ז'בינסקה, אישה יוצאת דופן ואמיצה, שבמהלך מלחמת העולם השנייה יחד עם בעלה יאן ז'בינסקי, בביתם בגן החיות של ורשה, הצילו חיי יהודים רבים והעניק מחסה לחברי המחתרת לאחר פעילותם הצבאית. היא היתה אישה בעלת כשרונות רבים. היא ניגנה היטב בפסנתר, ציירה היטב, ניחנה במתנה טבעית להעיר הערות חדות ומדויקות ולהסיק את המסקנות הנכונות, וכן התצפיות הנכונות הקשורות לאילוף חיות הבר".

אנה גם הוסיפה את הציטוט של יאן ז'בינסקי, בעלה של אנטונינה, שאמר כי "תצפיותיה על בעלי חיים נתנו לה אינסטינקט שהפך אותה לחסרת פחד בהגנה על בני המין שלה. הביטחון שלה פרק מנשקם אפילו את האנשים העוינים ביותר. לא אני הייתי גיבור. זו היתה היא".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו