מירוץ 'רצים לזכרם' חוזר

לאחר הפסקה כפויה עקב הקורונה יחזור ביום הזיכרון הקרוב מירוץ 'רצים לזכרם' המזמין אזרחים בכל הארץ לצאת לריצה או הליכה לזכר הנופלים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשפ"א

מירוץ 'רצים לזכרם' חוזר-ערוץ 7
בועז יעקב (מימין) במרוץ האחרון
צילום: רצים לזכרם

לאחר השבתה שנכפתה על ידי הקורונה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יחזור השנה המירוץ 'רצים לזכרם' אותו יזם והוביל בועז יעקב, לוחם השייטת לשעבר, לזכר חבריו שנפלו בפעולות היחידה.

"אנחנו רצים לטווחים ארוכים. זו הייתה הפסקה שנכפתה עלינו. בהסתכלות הגלובאלית זה דבר קטן", הוא אומר כשהוא מתייחס לכלל פגיעותיה של הקורונה ומוסיף: "אבל עכשיו במלוא המרץ נחזור למודעות. סימנתי לעצמי כיעד שהאירוע יהפוך לחלק מה-DNA של היום הזה".

"לפני שנה היינו בעיצומה של הקורונה והסגר היה הדוק. אנשים הבינו", אומר יעקב המספר על חזרת ההתעניינות לקראת האירוע בשנה הנוכחית: "אנשים ראו במיזם מכבד ויוצר חוויה ייחודית מאוד, אנשים מחכים ויוצרים קשר ברשתות החברתיות. זה מוכיח שהדבר נכנס למודעות".

על לידת הרעיון מספר יעקב: "המיזם נולד דרך הרגליים וכך גם נקראת העמותה, הוא היה מאוד אינטימי ושייך לי כחוויה שעברתי בכל יום זיכרון מאז שחוויתי אבדנים, וככל שהתגבשה ההחלטה הבנתי שזה יכול להתאים להרבה אנשים, גם לכאלה שאינם ספורטאים וגם לכאלה שמשתתפים לא בריצה אלא בהליכה או ברכיבה".

אז איך זה עובד? "אנחנו מזמינים אנשים להירשם, ותמורת תשלום סמלי של 10 שקלים מתחברים למיזם, מקבלים שם של נופל אקראי ולזכרו מבצעים את הפעילות. בנוסף, כדי לענות לצורך האנושי להקדיש את הריצה לזכר נופל קרוב אפשר לבחור שם נוסף. מקבלים מייל עם קובץ של שם הנופל בדומה למספר חזה של אצנים ואותו עונדים בזמן הפעילות".

השנה, מספר יעקב, מתווסף חידוש ובו משפחות חללים יוכלו להקליד את שם הנופל הקרוב אליהם על מנת לראות את הפעילות שמתבצעת לזכרו. "הרבה פעמים פנו אלי הורים ואחים שכולים שביקשו שגם אם אין להם אפשרות לצאת החוצה, בגלל עניין פיזי או רגשי, לדעת מי מבצע עבורם את זה", הוא אומר ומספר כי היעד הוא לכסות באירועי ריצה את כלל הנופלים.

עוד התייחסנו בשיחה עם יעקב לכך שאת המיזם לא מוביל פרזנטור ידוען כלשהו, אלא מדובר במיזם שמתחיל מהשטח, מהעם. "בשנה הראשונה ניסיתי לחבר פרזנטור ללא הצלחה כי זו הייתה ההתחלה, אבל לשמחתי זה התפתח מלמטה", ומסתבר שדווקא העובדה הזו מייחדת את המיזם המשתדרג משנה לשנה ללא סיוע של גורמים עסקיים המבקשים לתת לו חסות.