הפרעת קשב, קורונה, הורים וילדים

הפרעת קשב היא אתגר לא מבוטל ובקורונה האתגר מתעצם. ד"ר עינת יערי נותנת להורים טיפים והכוונות ומספרת על ליווי מרחוק.

בשיתוף 'מכבי שירותי בריאות' , י"א בניסן תשפ"א | עודכן: 16:03

ההתמודדות הפנים משפחתית בעידן הקורונה ובתקופת החגים גוררת אחריה לא מעט מפגשים שיתכן ובשנים קודמות לא היו מתרחשים. בין השאר הורים מתוודעים להתנהגויות שמעוררות חשש להפרעת קשב כזו או אחרת.

אז איך יודעים מתי אכן מדובר בהפרעת קשב ומתי מדובר במשהו אחר לחלוטין? ד"ר עינת יערי, אחראית תחום הפרעת קשב במכבי שירותי בריאות,

"קושי להתרכז ולהקשיב הוא דבר מאוד נפוץ. יש הרבה דברים שמפריעים לקשב, בין אם אנחנו לא ישנים טוב ובין אם אנחנו נמצאים בבית עם אחים קטנים שמציקים, ובוודאי כשהזום נמצא. לרוב הילדים שקשה להקשיב אין הפרעת קשב. קשה להם כי התנאים שלהם לא טובים".

"הפרעת קשב היא הפרעה שהיא הפרעה נוירו-התפתחותית, משהו שמשפיע על תחומי חיים רבים מעבר ללימודים. זה משפיע על קשב, התארגנות והתנהלות בחיים. אם מישהו חושב שלילד שלו יש הפרעת קשב מובן שחשוב לאבחן את זה, אבל רוב הילדים שבבית הם ללא הפרעת קשב

על ההבדלים בין איבחון מרחוק בתקופה זו לאיבחון רגיל, מסבירה ד"ר יערי בהתייחס לאיבחון הראשוני של ההורים ומציינת כי הורה בדרך כלל מזהה קושי ואינו חושב שקיימת בעיית קשב אצל הילד. קשיים אלה באים לידי ביטוי בקושי להתרכז, לשבת וכו'. הצעד הראשון הוא היוועצות ברופא הילדים שיידע להפנות את ההורים להמשך טיפול וסיוע בהתאם לנתונים שאובחנו. לדבריה לאחר איבחון ניתן לבצע את המעקב גם מרחוק לאותם ילדים שאובחנו.

על האופן בו ניתן להקל על ילד שאובחן, אומרת ד"ר יערי: "גבולות טובים לילדים בעלי הפרעת קשב מעבר לכך שזה נכון לכל הילדים. סדר יום מסודר ומובנה חשוב, ולפעמים אנחנו אומרים להורים, תשבו יחד עם הילדים ותערכו לוח זמנים, כי כשהם בימים רגילים עם הסעה, בית ספר וחוג היה ליום שלהם סדר ומבנה. היום הם קמים בכל יום בשעה אחרת ולא תמיד יש זום, דברים מתבטלים, ולא יכולים לצאת החוצה. חשוב לתלות על המקרר לוח זמנים שכולל גם את הזמנים החופשיים. המסגרת מקלה על ילדים שלפעמים יש להם בעיה בתפיסת הזמן וכשמניחים להם טיימר מבחוץ לפעמים זה עוזר".

"בנוסף, הורים לילדים עם הפרעת קשב שמטופלים תרופתית מקשרים את ההפרעה ללימודים וזהו, אבל עכשיו אלו החיים של הילד, הוא נמצא בבית וההמלצה היא שבמידה והטיפול התרופתי מקל עליו ועושה לו את החיים פחות מורכבים להתמודדות, ההמלצה שלנו היא לא להפסיק את הטיפול התרופתי בזמן שנמצאים בבית", אומרת דר' יערי ומציינת כי הריכוז בזום קשה לכלל הילדים ועבור בעלי הפרעות קשב הדבר משמעותי הרבה יותר. הדברים מתחדדים לנוכח מטלות נוספות שיש לילדים לבצע בשהותם בבית.

על האופן הנכון לשבת מול המחשב אומרת ד"ר יערי כי הדברים אינדיבידואליים ועל ההורים והילד לעשות ניסויים ולהגיע למסקנות אישיות, "אצל חלק מהילדים זה שלא יושבים במקום אחד זה יתרון ענק. אם ילד מצליח להישאר קשוב ומה שעוזר לו זו הפסקה קטנה, תזוזה או עיסוק במשהו בידיים, יש ילדים שזה מקל עליהם להתרכז. בכיתה זה מפריע ובבית אין את זה ולכן ההמלצה שלנו להורים היא לצפות בילד ולראות מה עוזר לו ומה לא, כדי שהאווירה בחדר תסייע לו".

על האופן בו מתבצע ליווי מרחוק על ידי מומחי 'מכבי' אומרת יערי כי מדובר בפגישה שיכולה להתבצע מרחוק, בזום או בטלפון, כאשר ההעדפה היא בזום, ולמעשה מדובר בביקור לכל דבר. לזאת היא מוסיפה ומציינת כי יש להיערך לפגישה הזו שלא כפי שקורה אצל הרופא, כאשר הדלת נסגרת וניתן לבצע את הבדיקה. במקרה זה נדרשים מסמכים מסוימים, יש להכין שאלות לבירור, יש להציב את המחשב במקום שמאפשר תקשורת טובה, שהילד יישב עם ההורה, כך "שההיערכות טיפה שונה, אבל זה בהחלט עובד".

הטיפולים מרחוק ניתנים בכל רחבי הארץ. פרטים נוספים באתר מכבי או פנו לצוות מכון התפתחות הילד הקרוב לאזור מגוריכם