שביל הגולן
שביל הגולן צילום: ג'וניא סייד אחמד

שביל הגולן מתרענן ומתחדש. לראשונה, מקטע משביל הגולן סומן השבוע כך שיעבור דרך רחובות העיירה ומטעי הפירות שבבקעת יעפורי.

אחרי שנתיים של עבודה ולאחר יוזמה של מנהלת התיירות בכפר,השביל עובר דרך מג'דל שמס, חוצה את בקעת יעפורי, עוקף את ברכת רם ממזרח ומתחבר לתוואי הקיים מדרום לברכת רם. לדברי איציק בן דב, רכז סימון שבילים בחברה להגנת הטבע, השביל סומן לאורך כ-10 ק"מ, 1.5 ק"מ ארוך יותר מהתוואי הישן.

תיאור הסימון המחודש: לאחר שהשביל יוצא מקופות החרמון הוא יורד עם היובלים של נחל גובתא דרומה. בסמוך לכניסה ל'מעלה גולני', מתחיל השינוי בתוואי. התוואי הישן המשיך דרומה ואילו התוואי החדש פונה מזרחה. השביל חוצה את כביש העליה לאתר החרמון, נכנס עם דרכי עפר אל העירה מג'דל שמס, ויורד בין הבתים באזור מתפתח אל הרחוב התיירותי וה'מדרחוב', מסעדות, בתי קפה וחנויות מכולת. השביל חוצה את מג'דל שמס מזרחה אל אזור 'גבעת הצעקות' בסמוך לגדר הגבול עם סוריה.

בפאתי היישוב עוזב השביל את השטח הבנוי ונכנס אל האזור חקלאי של מטעי נשירים בבקעת יעפורי הפוריה - בעיקר מטעי תפוחים ודובדבנים. השביל חוצה את ערוץ נחל סער בחלקו העליון, עובר ליד טחנת קמח היסטורית שפעלה בכוח מי הפשרת השלגים שזורמים בנחל. אפשר להבחין בטחנה דומה מעבר לגדר במעלה הנחל, בשטח סוריה.

השביל ממשיך על דרכים חקלאיות בין המטעים, ממערב נראית בתוך העמק כיפה לבנה מעל מבנה גבוה – קבר הקדוש יעפורי – אתר עליה לרגל של העדה הדרוזית. השביל מטפס על הגבעות שממזרח לברכת רם, והמטיילים נהנים מתצפיות יפות על מורדות החרמון, הכפר מגדל שמס ש'מונח' על ההר, עמק יעפורי הפורה, והמראה היפה של ברכת רם כמעט ממעוף הציפור. לאחר שהשביל מסיים את ההקפה של ברכת רם הוא נפגש עם המשכו של תוואי שביל הגולן דרומה לכיוון יער אודם. כמו כן, התוואי החדש לא עובר בישוב נמרוד ובעיירה מסעדה, בהן עבר לפני כן, והוא גם פותר בעיה שנוצרה בסמיכות לצומת הכניסה למג'דל שמס מכיוון נווה אטיב, שם נפגע התוואי הישן על ידי עבודות פיתוח.

בן דב, שעומד בראש צוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע שמסמן כבר שנים רבות את שבילי הטיולים ברחבי ישראל, כדי לאפשר למטיילים את מלוא החוויה של היכרות עם המסלול ועם אוצרות הטבע שלו, תוך שמירה מקסימלית עליהם, מסכם ואומר: "בתהליך שארך שנתיים למדתי והכרתי את הסיפור של הדרוזים בגולן ובמגדל שמס בפרט. התרשמתי שזו חברה בשינוי - בהיבט הפוליטי, בהיבט הדתי והמסורתי ובהיבט הכלכלי. נדמה לי שכיום, הצעירים שנותנים את הטון בעיירה מכוונים בעיקר כלכלית, וזה גם מה שאיפשר את הפרויקט.

אני בטוח שגם למטיילים שיעברו ביישוב יהיה מעניין לפגוש את התופעה והתהליך הזה, והם גם יהנו מהישיבה והבילוי במסעדות ובבתי הקפה. מנגד, זו גם הזדמנות כלכלית-תיירותית לאנשי הכפר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו