ברביעי הקרוב בפרוייקט 252: אמנות ההקשבה בדייט

אליחן אמיתי יעביר ברביעי הקרוב שיעור שיתן כלים להקשבה אפקטיבית בדייטים. בינתיים, קבלו כמה כללי זהב בנושא.

אליחן אמיתי , ט' בניסן תשפ"א

ברביעי הקרוב בפרוייקט 252: אמנות ההקשבה בדייט -ערוץ 7
אליחן אמיתי עובד סוציאלי קליני, מטפל מיני ודוקטורנט לעבודה סוציאלית
צילום: ללא

לדבר כולנו יודעים, אך האם אנו מדברים באופן שמקרב אותנו לזולת? ניתן לשכלל את הדיבור שלנו באמצעות שיפור "מיומנויות שיחה", כך שמי שיושב/ת לידנו בפגישה, יחוש הרבה יותר טוב שאנו איתו.

ברצוני להציג כמה מיומנויות שמתרכזות ב"פלט", במה שיוצא לנו מהפה, אך מבטאות יכולות נפשיות ועולם פנימי שלם.

הקשבה

איך מקשיבים?

פשוט תקשיב! פשוט תקשיבי! תני לו לדבר ואל תקטעי אותו.

אתה רוצה להגיב לדבריה? אין בעיה. תן לה לסיים את דבריה ואז תגיב.

ועוד עצה. לאחר שנתת לה לסיים את דבריה, אל תעבור מיד לספר לה ש"כזה דבר קרה לך בדיוק". היא סיפרה לך עכשיו משהו משמעותי, אז תישאר איתה ועם החויה שלה. אחרי שתגיב לדבריה בהבנה, ותתייחס אליה באמפתיה, תוכל לספר לה שגם אתה היית בארוע דומה. מן הסתם תרצה אז שגם היא תקשיב לך ותתן לך תחושה שהבינה מה עבר עליך.

כשהיא תחוש שדבריה חשובים לך, וגם אתה תחוש כך, שניכם תחושו שיש לכם מקום בקשר הזה.

קבלת רגשות

עם רגשות לא ניתן להתווכח. יכול להיות שההרגשה שלו מוצדקת ומובנת ויכול להיות שלא, אבל אם נסתור אותו, זה לא יעזור לו. לדוגמה, הוא מספר לי שיש מישהו שהוא פשוט מאד לא סובל ואולי אפילו שונא. אבל הרי אסור לשנוא! נכון. אולי הוא אפילו יודע זאת, אבל זה מה שהוא מרגיש. מה אעשה אז?

אני מציע שגם אז תקשיבי לו. תני לו לבטא את הכעס שלו על אותו אדם, ובדרך כלל זה יעזור לו להשתחרר מזה. עצמת הכעס שלו תפחת כשהוא ירגיש שמישהי מבינה את הרגש שלו, ואולי הכעס גם יחלוף.

לשאול נכון

שאלה יכולה להיות אמצעי מצוין, שיעזור לה לחוש שאני באמת מתענין בה, אך היא יכולה גם להביא את ההיפך. כשהיא מספרת לי משהו רגשי, חשוב ועמוק יותר, ארצה להביע את ההתעניינות שלי בה על ידי שאילת שאלות.

כיצד?

יש שני סוגי שאלות, שאלות פתוחות ושאלות סגורות.

הנה הדגמה. נאמר שהיא מספרת לי שההורים חגגו לה יום הולדת. אוכל לשאול אותה שאלה סגורה – "האם היית שמחה?" ואוכל לשאול אותה שאלה פתוחה, שאין בה הנחת יסוד – "ומה הרגשת?"

אולי קשה לה שהיא בבית כל כך הרבה שנים והיא כלל אינה שמחה מכך שההורים עדיין חוגגים לה יום הולדת במקום בעלה? איך אני יודע שהיא התכוונה לומר לי בסיפור זה שטוב לה? אך אם אשאל אותה שאלה פתוחה, אתן לה לבטא מה שהיא מרגישה.

הצגתי פה כמה שימושים מקרבים בשפה, שיכולים לקדם שיחה מקרבת בין שניים שנפגשים זה עם זו למטרת היכרות. הכלל הוא, נסו לתת לשני/ה את התחושה כי אתם באמת מקשיבים לו. זה רק יקרב ביניכם!

שיעורו של אליחן אמיתי בנושא: 'מיומנויות שיחה בפגישה' ישודר בפרויקט 252 ברביעי הקרוב, בשעה 20:20. להצטרפות לפרויקט לחצו כאן >>