רחל וינינגר
רחל וינינגר צילום: באדיבות המרואיינת

פעם, לפני לא הרבה שנים, מכתבים היו דרך תקשורת מקובלת בין בני אדם, ומעטפות שהיום מכילות בעיקר חשבונות חשמל ופסים רשמיים למיניהם, הכילו עד לא מזמן גם רגשות וסיפורים משפחתיים נוגעים ללב.

בספר החדש שלה שנקרא 'רציתי לומר לך סבתא' אספה רחל וינינגר, אשת חינוך מקדומים, עשרות מכתבים שכאלו שמתארים את הקשר שבין שבתא לנכדותיה, וזאת בעקבות עבודת הדוקטורט שלה שעסקה בגיל השלישי.

"הספר מיועד לנכדות, סבתות וגם לכולם" היא מספרת לערוץ 7, "כל אחת יכולה למצוא ענין במכתבים השונים, ואולי גם למצוא את עצמה באחד מהם, ומתוך מבט על מכתבי נכדות או סבתות להבין טוב יותר מה קורה אצלה".

"המכתבים הם אמיתיים כפי שנכתבו על ידי עשרות נכדות וסבתות, ומשקפים יחסים שונים כפי שהם. באופן זה נכתבים גם דברים שלא נאמרו ישירות אף פעם הן מפני שלא היתה הזדמנות לכך כגון מכתבים מרגשים לסבתות שלא הכרנו, והן מפני שיש דברים שלא תמיד נעים לאומרם ישירות".

רציתי לומר לך סבתא
באיבות המרואיינת

"הספר אינו מבוסס על חיי האישיים" היא מבהירה, "בין היתר כיוון שכיום נכדות כותבות הודעות קצרות בווטסאפ. בספר בין עשרות המכתבים יש גם מכתב שלי לנכדתי וגם של נכדתי אלי, וכן מכתב של בתי לסבתא שכבר לא איתנו".

וינינגר מספרת כי בינתיים הספר מקבל תגובות חמות, שמתלהבות בעיקר מהקונספט של ספר המורכב מכתיבה אמיתית של מכתבים, דבר שמאפשר לרגשות ומחשבות רבות לבוא לידי ביטוי. "אישית" היא מסכמת, "אני סבורה יש מקום לחזור למכתבים אינטימיים בתוך המשפחה, אין לי ספק שזה יכול לתרום לחיזוק הקשרים הבין דוריים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו