ברל'ה קרומבי באולפן ערוץ 7

האסטרטג ברל'ה קרומבי מתארח באולפן ערוץ 7 יממה וחצי לפני הבחירות, ומסביר מדוע ישנם קרבות קשים מימין לליכוד.

"הסיפור המרכזי הוא מה שקורה מימין לליכוד. נתניהו חשב מה הוא יכול לעשות כדי לשבור את התיקו הפוליטי. המסקנה שלו הייתה שהסיכוי הכי טוב שלו זה לפצל את בנט וסמוטריץ' כדי למקסם את הכוח. כך שסמוטריץ' רץ עם בן-גביר ומונע שריפת קולות ובנט מעביר קולות מהשמאל לימין".

מה קרה ביום שישי כשנתניהו היה אמור לנסוע לבית של בנט?

"יש לבנט שכן שהיה תומך עוצמה יהודית בעבר, הוא לא השכן הכי סימפטי של בנט. מתנהלים שם כמה משפטים ביניהם. נתניהו חשב ללכת אליו הביתה ולהזמין את נפתלי. בסוף הוא נסוג אחורה. נתניהו מרוויח פעמיים מבנט, כל קול שהוא יכול להעביר מסמוטריץ' לבנט הוא יעביר, וגם בקמפיין שהוא עושה ש'נפתלי בנט ילך עם לפיד' מביא לבנט כמה מנדטים של מרכז רך שלא רוצים להמליך את ביבי ומקבלים אישרור מכך מנתניהו עצמו שאומר שבנט לא ישב איתו".

אולי באמת המסקנה המתבקשת היא שהציונות הדתית תתפצל ל-2?

"השאלה הזאת לא נוגעת רק לציונות הדתית. בישראל תמיד כשהתחברו שתי מפלגות אידיאלוגיות סך הקולות היה פחות מריצה נפרדת של כל מפלגה. עוד ב-99' כשבני בגין אמר 'אני איש ציבור בלי ציבור'. גם בצד השמאלי של המפה עם המחנה הדמוקרטי קיבלו פחות מאשר פיצול ביניהם בגלל הבעיה של הטהרנות. ולכן בימין בטח שזה נכון".

אז מה היתה הסיבה בסבב א לכישלון של בנט?

"בנט עשה מהלך נכון רק לא בדרך הנכונה, הכעס שהיה על בנט על כך שהוא נטש את הציונות הדתית. עכשיו הוא לא באמת נטש את הציונות הדתית - הוא רצה מפלגה לייטית יותר. ברגע שהוא עזב חודש וחצי לפניי הבחירות הוא קיבע את עצמו כמי שנטש ולכן הכעס עליו גרם לזה שהוא לא עבר את אחוז החסימה. אבל מבחינה אסטרטגית זה מהלך נכון שטוב לגוש הימין".