סמוטריץ' וגפני. ארכיון
סמוטריץ' וגפני. ארכיון צילום: חזקי ברוך

דודי דרור, מנכ"ל מכון הסקרים 'אסקריא', אומר בראיון לערוץ 7 כי זליגת הקולות מהציבור החרדי למפלגת הציונות הדתית אינה משמעותית כפי שהיה נדמה בשבועות האחרונים.

"בסקרים שאנחנו מבצעים רואים חוסר שביעות רצון מתפקוד חברי הכנסת החרדים בתקופת הקורונה שבא בהלימה עם חוסר רצון להצביע עבורם. אפשר לקרוא לזה מכה קלה בכנף, אבל היא קיימת. מי שאינם מרוצים הולכים בחלקם למפלגת הציונות הדתית – אבל היא מקבלת מנדטים גם ממי שהצביעו בעבר לימינה ולליכוד – לא בהכרח מהמפלגות החרדיות. אז יש ירידה בתמיכה אבל היא אינה משמעותית", אומר דרור.

לדבריו, יש ציבורים חרדיים שמזוהים יותר עם מפלגתו של בצלאל סמוטריץ'. "בחב"ד אנחנו רואים אחוזי הצבעה גבוהים לציונות הדתית למרות שרבני חב"ד לא יצאו בהצהרה מפורשת. בקרב מצביעי יהדות התורה, יותר מאשר מצביעי ש"ס, רואים זליגה למפלגת הציונות הדתית. לפי הנתונים שלנו 5% אמרו שיצביעו למפלגת הציונות הדתית שזה שווה ערך ל-0.7 מנדטים. גם אצל המתלבטים מפלגת הציונות הדתית מקבלת 26%, מה שמראה על פוטנציאל גדול יותר".

לדעת דודי דרור, דווקא טעות הדגימה קריטית מאוד בבחירות הנוכחיות. "חשוב לי מאוד להדגיש את נושא טעות הדגימה של 4%. היא יכולה להזיז 5 מנדטים במפלגות הגדולות, 3 בבינוניות ולשנות מעבר אחוז חסימה בקטנות. אם יש מפלגה אחת שקרובה לאחוז החסימה מילא, אבל יש לנו ארבע כאלה והכל יכול להיות. לכן, שיעור ההצבעה יהיה מאוד משמעותי לאחוז החסימה. אנחנו זוכרים את הבחירות של שמעון פרס שהתמודד מול נתניהו ב-1996 והסקרים הורו על ניצחון פרס ב-51% ושם היתה טעות דגימה ונתניהו ניצח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו