רכבו השרוף של קאסם סולימאני
רכבו השרוף של קאסם סולימאני Reuters / Anadolu Agency

על פי שני מקורות בכירים במודיעין האמריקאי, ארה"ב הצליחה לחשוף תוכנית איראנית לפגוע בבסיס פורט מקנייר בוושינגטון ולהרוג את סגן מפקד צבא ארה"ב.

שני המקורות, שהתראיינו לסוכנות הידיעות AP בעילום שם, סיפרו כי המודיעין האמריקאי הצליח ליירט בחודש ינואר האחרון תכתובות שהראו כי משמרות המהפכה תיכננו לבצע פיגוע בבסיס האמריקאי בעיר הבירה, בדומה לפיגוע ההתאבדות שבוצע נגד המשחתת USS COLE בנמל עדן בתימן בשנת 2000 על ידי אל קאעידה. בפיגוע ההתאבדות נהרגו 17 מלחים של צבא ארה"ב ועוד 37 נפצעו.

היירוט של המודיעין האמריקאי גם חשף כי המטרה העיקרית של משמרות המהפכה האיראניים, שתיכננו את הפיגוע בבסיס פורט מקנייר בוושינגטון, היה הגנרל ג'וזף מרטין, סגן ראש מטה צבא ארה"ב.

הפיגוע שנמנע תוכנן כנקמה על חיסולו של הגנרל האיראני קאסם סולימאני בינואר 2020 על ידי ארה"ב בעזרת מזל"ט.

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות AP פיגוע ההתאבדות תוכנן בעזרת סירה שאמורה היתה לחדור לבסיס הימי בוושינגטון, אולם עדיין לא ברור כיצד והאם משמרות המהפכה תיכננו לבצע את הפיגוע בעצמם או בעזרת אחד מארגוני הטרור הנוספים איתם משתפת איראן פעולה.

הפיגוע תוכנן לאחר שהשלטונות בטהרן לא היו מרוצים מתוצאות ירי הטילים על בסיס צבא ארה"ב בעירק, שגרמו לעשרות פצועים אך ללא אבידות בנפש לחיילי צבא ארה"ב.

בפנטגון, הסוכנות לביטחון לאומי ובמועצה לביטחון לאומי בארה"ב סירבו להגיב על הידיעה ולאשר לסוכנות הידיעות AP כי איראן אכן תיכננה פיגוע בבסיס האמריקאי ולחסל את סגן ראש המטה של צבא ארה"ב.