הרמטכ"ל אביב כוכבי: חיילי צה"ל - אני איתכם, לא תהיו לבד

הרמטכ"ל בטקס חילופי אלוף פיקוד הדרום: "אני אחראי להוראות הפתיחה באש ולאופן הפעלת הכוח. אני שלחתי אתכם ואישרתי את המבצעים. כל הפיקוד הבכיר לצידכם".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ח' בניסן תשפ"א

הרמטכ"ל אביב כוכבי: חיילי צה"ל - אני איתכם, לא תהיו לבד-ערוץ 7
אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ״ל רב-אלוף אביב כוכבי אמר הערב (א') בטקס חילופי מפקד פיקוד הדרום כי הוא מגבה את חיילי צה"ל ועומד לצידם מול כל טענה המופנית כלפי פעולותיהם.

״חיילי צה״ל ומפקדיו, בעבר ובהווה - אני מגבה את פעולתכם, ועומד איתכם בשורה אחת נוכח כל טענה. אני אחראי להוראות הפתיחה באש ולאופן הפעלת הכוח. אני שלחתי אתכם ואישרתי את המבצעים. אינכם לבד ולא תהיו לבד. המטה הכללי וכל הפיקוד הבכיר איתכם ולצידכם״, אמר כוכבי.

על רקע החלטת בית הדין בהאג לחקור את ישראל בגין פשעי מלחמה, הרמטכ''ל הדגיש כי ''ערכי צה"ל והדין הבינלאומי לא נועדו רק כדי למנוע פגיעה בבלתי מעורבים בצד השני, הם נועדו באותה מידה לאפשר לנו להגן על אזרחינו".

"מי שהחליט לפתוח בחקירה נגד חיילי צה"ל - מנותק ופוגע בעיקרון זכויות האדם שבשמו קיבל את ההחלטה. בהאג עולם ישן, במזרח התיכון שדה טרור חדש שמראה תהום בינינו לשופטי בית הדין", תקף הרמטכ''ל.

כוכבי פנה בנאומו אל מפקד פיקוד הדרום היוצא האלוף הרצי הלוי: "הרצי, פיקדת על זירת הדרום בתבונה רבה, ביסודיות ומנהיגות מרשימה תוך ניווט עדין בסבך המורכבויות של הזירה. אבל בעיניי, יותר מהכול, חשת, והרגשתי שחשת, אחריות גדולה לביטחונם של תושבי הדרום ורגישות רבה להם ולאתגרי האזור".

כאמור, האלוף אליעזר טולדנו נכנס היום (א') לתפקידו כמפקד פיקוד הדרום. האלוף טולדנו מחליף את האלוף הרצי הלוי, אשר חותם כשלוש שנים בתפקיד מפקד פיקוד הדרום וייכנס בקרוב לתפקידו כסגן הרמטכ"ל.

טקס החילופים נערך בבסיס מפקדת פיקוד הדרום בבאר שבע בנוכחות חברי פורום מטכ"ל, ראשי הרשויות המקומיות ומשפחות הלוי וטולדנו.