השתלות שיניים
השתלות שינייםצילום: FREEPIK

השתלות שיניים

השתלת שיניים היא הפתרון הקרוב ביותר לשיניים אמיתיות, ומחזירה לכם את היכולת ללעוס וליהנות מהאוכל וגם שומרת על חיוך נפלא. כיצד זה בעצם עובד? שן אמיתית נתפסת באמצעות שורש השן שמעוגן בעצם הלסת.

כשמדובר בהשתלת שיניים – השתל, שהוא בורג טיטניום, מחליף את שורש השן כנקודת עיגון בעצם ועליו מולבש הכתר – שהוא השן החדשה. כיום ניתן לבצע טיפולי השתלת שיניים ללסת שלמה, לכל הפה ואפילו לשן בודדת אחת.

למי מתאים לבצע טיפול השתלת שיניים?

השתלת שיניים ניתן לבצע בגיל 18 ועד 120, בקרב מי שאיבד את שיניו האמיתיות או שהן חולות ולא ניתנות לטיפול – כולן או חלקן. מחלות כמו סוכרת לא מאוזנת ואוסטיאופורוזיס עלולות לגרום לסיבוך בטיפול, ולכן מומלץ שלא לבצע טיפול השתלת שיניים בקרב החולים בהן. במידה ואתם מעשנים כבדים – כדאי לדעת שסיכויי ההצלחה בטיפול נמוכים יותר. בהשתלת שיניים, כל מקרה נבחן לגופו על מנת לוודא שהתוצאה תהיה מיטבית.

האם מדובר בטיפול כואב?

חרדה מטיפולי שיניים היא דבר נפוץ למדי, ואנשים רבים בוחרים להימנע מביקור תקופתי אצל רופא השיניים ואף מוכנים לסבול כאבי שיניים – העיקר שלא לפגוש את המקדחה הקטנה והרעשנית. למרבה הפלא – טיפול השתלת שיניים הוא לא טיפול כואב, לא במהלכו ולא עם סיומו - למעט זריקת ההרדמה המקומית שהיא כמעט בלתי מורגשת. ביום הניתוח ולאחר התפוגגות ההרדמה עלולה להתעורר תחושת כאב אותה ניתן להרגיע באמצעות משככי כאבים סטנדרטיים.

השתלת שיניים – כיצד זה מבוצע?

טיפול השתלת שיניים נחשב למורכב יחסית וכרוך בכירורגיה עדינה. הוא לא כואב ומבוצע תחת הרדמה מקומית. השלב הראשון שיש לבצע הוא צילומי רנטגן ואבחנה קלינית של האזור החסר. לאחר אישור ביצוע הפעולה וקביעת לוח הזמנים – עוקרים את השיניים החולות ואז נדרשת תקופת המתנה של חודשיים להחלמה מלאה של אזור העקירה. בשלב השני, מחדירים לחניכיים את השתל באמצעות חתך קטן וסוגרים באמצעות תפרים. לאחר מספר חודשים נוספים, בהם עצם הלסת גדלה אל תוך השתל ועטפה אותו, מבצעים שוב חתך עדין בחניכיים לצורך החשיפה של השתל כדי לחבר אליו את הכתר. אמנם מדובר בפרוצדורה המחייבת זמן המתנה בין טיפול לטיפול, אך זהו זמן הכרחי לטובת ריפוי של המקום והצלחת הטיפול.

כיצד ניתן לשמור על תחזוקת השתלים?

שתלים איכותיים, שבוצעו בעבודה מקצועית, מחזיקים בפה למשך עשרות שנים. כדי לשמור עליהם, חשוב להקפיד על היגיינה מלאה ומחמירה: טיפול הסרת אבנית (שיננית) תקופתי, ביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים וכמובן צחצוח שיניים קבוע ושימוש בחוט דנטלי.

איפה מבצעים השתלות שיניים?

השתלות שיניים ניתן לבצע במרפאות שיקום פה ולסת המתמחות בטיפולי השתלת שיניים, בעדיפות למרפאות בעלות מוניטין בערים גדולות כדוגמת השתלות שיניים בירושלים.

זקוקים לטיפול השתלת שיניים? חשוב לפנות למומחים. מרפאת השיניים של ד"ר איתן אוראל – מומחה לשיקום הפה והשתלות שיניים הממוקמת בירושלים – מתמחה בטיפולי השתלת שיניים מגוונים, תוך התאמת סוג ההשתלה למצב הפה של המטופל ובתיאום ציפיות מלא.