"נתניהו וכ"ץ מלווים - אנחנו נחזיר"

פרופ' עומר מואב (המרכז הבינתחומי) מתח ביקורת נגד ההחלטות הכלכליות שקיבלו רה"מ ושר האוצר לאורך משבר הקורונה: "זאת כלכלת בחירות".

103FM , ט' בניסן תשפ"א

"נתניהו וכ"ץ מלווים - אנחנו נחזיר"-ערוץ 7
נתניהו וכ"ץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרופ' עומר מואב מביע בראיון ל-103FMחשש כבד מההשלכות של המדיניות הכלכלית שהנהיגה הממשלה במהלך השנה האחרונה.

"אמנם הצליחו להפוך את השיח לכיוון הזה שאם השר כ"ץ או נתניהו נותנים כסף לציבור אז הם נדיבים, אבל זו שטות מוחלטת. נדיב הוא אדם שלוקח מעצמו מכיסו הפרטי ונותן למישהו אחר, פה בסך הכול לוקחים עוד ועוד הלוואות שאנחנו והילדים והנכדים שלנו נחזיר. אני בהחלט מודאג", אמר מואב.

הוא הדגיש כי הוא לא מתנגד לסיוע לנזקקים בעת משבר אך הבהיר: "מפזרים כסף בצורה חסרת כל אחריות. לתת לכל האוכלוסייה ולכל 70 אחוז העשירונים הנמוכים כסף, למרות שהרוב לא נפגעו כלל והכסף הזה מאוד יקר, ברור שזו מדיניות פופוליסטית לחלוטין". לדבריו, אנו מצויים מזה 5 שנים בכלכלת בחירות, וטען: "ראש הממשלה נהיה פופוליסט הרבה לפני המשפט".

בהמשך, מואב התייחס להשלכות שיכולות להיות למדיניות בה נקטו נתניהו וכ"ץ. "ההשלכה הכלכלית הברורה לחלוטין של מדיניות פזרנית שיצרה נזק כבד ובור תקציבי ענק. הבטחת החל"ת שנה מראש שכבר ביום שהבטיחו את זה, אני וכלכלנים נוספים אמרנו שנגיע למצב אבסורדי שבזמן מיתון שיש מובטלים רבים מעסיקים לא יכולים למצוא עובדים. זה אבסורד שאני לא חושב שאי פעם בהיסטוריה האנושית היה דבר כזה".

כמו כן, הוא טען כי בניגוד להכרזות של ראש הממשלה נתניהו כי ישראל נכנסה למשבר הקורונה במצב כלכלי מצוין וכי היא תהיה המדינה הראשונה לצאת מהמשבר, המצב דווקא הפוך: "נכנסנו למשבר עם גירעון מבני, כלומר, בהשוואה למדינות מערביות אחרות התחלנו לא טוב. לא נכנסנו מצוין, לכן היום אנחנו בין הגבוהים ביותר עם גירעון בזמן קורונה. 'נכנסנו מצוין' זה שקר, כמו שקרים רבים נוספים שהממשלה מפזרת כדי לזרות חול בעיני הציבור. כ"ץ ונתניהו, אצלם כל מה שהם עושים זה מושלם. אבל נגיע ליום אחרי הבחירות, יש את הבור הכלכלי, את המדיניות הכלכלית, איך יוצאים מזה?".

אתה לא מאמין לרה"מ שהוא יוריד מיסים?
"אני מאמין לו, כי לצערי הוא יכול לעשות את זה לתקופה קצרה".