הרחפנים בשימוש יש עתיד
הרחפנים בשימוש יש עתידצילום: דוברות

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24, השופט עוזי פוגלמן, דחה את העתירה נגד מפלגת יש עתיד שעברה לכאורה על חוק הבחירות.

כזכור, 'יש עתיד' ערכה מופע רחפנים לצורך תעמולת בחירות, בניגוד לאיסור על תעמולת בחירות באמצעות השימוש בכלי טיס, לפי סעיף 3 לחוק הבחירות.

ארגון 'בצלמו' עתר לועדת הבחירות נגד המפלגה, ודרש להטיל על המפלגה צו שיאסור להשתמש שוב בכלי טיס לצורך תעמולת בחירות ולהטיל עליה לשלם קנס.

השופט פוגלמן דחה את העתירה עוד לפני שביקש את תגובת המפלגה, בנימוק כי אין סימן שיש עתיד תשמש שוב במופע רחפנים שכזה. העתירה נדחתה מבלי שהשופט פוגלמן הכריע האם רחפן נחשב כלי טיס לעניין איסור השימוש בכלי טיס בתעמולת בחירות.

"כידוע, סמכותי לתת צו לפי סעיף 17ב(א) לחוק עניינה הפרה בהווה או הפרה מסוימת שעלולה להתרחש או הפרה שעוד ניתן לתקנה", נימק השופט פוגלמן. "ההפרה שנטענת כאן כבר הסתיימה. חוץ מהשערה של העותרת, אין סימן לכך שיש עתיד תשוב על מעשיה. בנסיבות אלו אין צורך להכריע אם שימוש ברחפן בתעמולת הבחירות מפר את האיסור שבסעיף 3 לחוק".

שי גליק, מנכ"ל 'בצלמו' מסר: "בעוד על הליכוד נאסר להגיד חוזרים לחיים, יש עתיד הפרה לכאורה בפומבי את חוק תעמולת הבחירות אך יו"ר הועדה מחפה עליהם. זה מצטרף להחלטתו לא לנקוט בהליכים נגד מפלגת מרצ שבוחרת 'להתרים' מעובדיה את הכסף שהם מקבלים מהמדינה בניגוד לחוק. מתברר שדין אחד לליכוד ודין אחר לשאר המפלגות".