מפגש הרבנים ב'זום'
מפגש הרבנים ב'זום' צילום: ועידת רבני אירופה

כארבע מאות וחמישים רבנים אבות בתי דין ודיינים ראשי קהילות והמשמשים בקודש מכל מדינות אירופה השתתפו ביום שכולו תורה לקראת חג הפסח בסימן 'שואלין ודורשין בהלכות הפסח' בעידן הקורונה המקננת בהיקף נרחב באירופה'.

בפני הרבנים, שהתכנסו באופן וירטואלי, נשאו דברים והשיבו לשאלות מורכבות בהלכות החג בעידן הקורונה אב בית הדין 'דרכי הוראה' הרב אשר ווייס וחברי בית הדין הגדול של אירופה - נשיא 'ועידת רבני אירופה' רב ואב בית הדין במוסקבה הרב פנחס גולדשמידט, יו"ר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' אב בית הדין בלונדון הרב מנחם געללי ואב בית הדין בליאון הרב יחי' טובול.

את הכינוס הנחה המנהל הרבני של 'ועידת רבני אירופה' ראש ישיבת 'תורת חיים' וחבר בית הדין במוסקבה הרב משה לבל.

תחילה פתחו הרבנים בפרקי תהילים לרפואת חולי המגיפה הנוראה בתוך שאר חולי ישראל ולרפואתו השלמה של אב בית הדין הגדול של אירופה רבי חנוך בן בלימלא הכהן ארנטרוי.

בין השאלות שהועלו ע"י רבני הקהילות ממזרח ומערב אירופה: ברכת המצוות על מרור לחולי קורונה, השימוש באלכוג'ל, שאלות מורכבות בענייני חיוב מילה בזמנה בעידן הנוכחי, אכילת קטניות עד השעה העשירית בשבת ערב החג, יולדות המבקשות לחזור מבתי החולים באירופה לליל הסדר בביתם, חשש שימוש בתחבורה למוזמנים לסדרי הפסח, חשש שימוש בהקלטות שיעורי הסדר למשפחות שזו להם לראשונה בחייהם שהם עורכים סדר פסח בביתם ועד כמה חלה עליהם חובת סיפור 'יציאת מצרים'.

הרב וויס אמר כי הקהילות באירופה סבלו במהלך השנה ועדיין סובלות קשות מהמגיפה. "הרבנים שהם האב והאם של בני קהילותיהם התמודדו בגבורה וסייעו למשפחות ככל יכולתם. ואנו מקווים שמדינות אירופה יצליחו במהרה להתגבר על המגיפה כפי שנעשה בישראל'.

הוא שיבח את הרבנים ועמידתם לצד בני הקהילות שנפגעו במיוחד בימי הקורונה. "כאשר הגיע ה'דברי חיים' מצאנז לבקר את תלמידו, רבי שמעון סופר, בנו של ה'חת"ם סופר', שכיהן כרבה של קראקא. הציגו לו את הרבנים, שתחת הנהגתו של הרב, הממונים על; המקוואות, הכשרות, העירובין, השחיטה. אחד הנוכחים שאל, ספק בהלצה ספק ברצינות, ומהו, אם כן, תפקידו של הרב. השיב ה'דברי חיים' באחדות דעים כפי שאמר רבי חיים מבריסק; להיות להם כאב וכאם. 'ואת התפקיד הזה אתם ממלאים על קוצו של יוד'".

הרב פנחס גולדשמידט סיפר במהלך תשובותיו לרבנים כי בעת שהגיע לכהן במוסקבה לפני כשלושים שנה נתקל בשאלה שהועלתה אודות גן הילדים היהודי שהתקיים בעידן ההוא בתוך אשכול של גני ילדים נוכרים. המטבח היה משותף והשלטונות אכן הסכימו שיהי' מטבח כשר. אלא שבפסח, הילדים היהודים כמובן לא הגיעו לגן הילדים, אלא שהיה צורך לשגר משגיח כדי לשמור שלא יכניסו נבלות וטרפות, במהלך חוה"מ, אע"פ שהיה חמץ, למטבח. הוא חיזק את הרבנים והביע את תקוותו שבקרוב נשוב לציון ברחמים ונזכה לחוג את הפסח כהלכתו בבניין בית המקדש.

כדי להמחיש למשתתפים אודות תפקידו של הרב במיוחד בענייני קירוב שבהם הם עוסקים סיפר הרב לבל לסיום על המנכ"ל הבלתי נשכח של 'ועידת רבני אירופה' הרב אבא דונר שביקר באחת ממדינות אירופה המזרחית ונתקל בכיתוב על אחת המצבות 'כשר לפסח'. אחד מזקני הקהילה הסביר לו כי היהודים המתגוררים שם לא ידעו כלום על אידישקייט רק אחד מהם זכר שעל בקבוק היין ראה את המילים 'כשר לפסח'. 'רבותי – אמר הרב לבל – אנחנו רבני התפוצות עוסקים ביהודים של 'כשר לפסח' ועלינו להיות ערניים, קשובים, ועם זאת, כמובן, נחושים, להיות להם כפי שאמר הרב ווייס, לאב ואם'.

בתוך כך, מרבית מדינות אירופה אישרו שלטונות הבריאות את פתיחת בתי הכנסת לקראת החג והושלמו ההכנות הנדרשות לפתיחתם תוך הקפדה מוחלטת על הוראות הבריאות והתייעצות עם גדולי הפוסקים.

על פי הוראת מורי ההוראה חלק מבתי הכנסת לא ייפתחו בשל הקושי הרב לשמור על הוראות הבריאות בתנאי גודל בתי הכנסת והמבואות. השנה, במגבלות הקורונה לא יתקיימו סדרי פסח ציבוריים והקהילות נערכו לספק את צרכי החג, והרבנים נשאו שיעורים מיוחדים לארגון סדרי פסח ביתיים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו