הרב שמואל די סייני בהכנת המצות דוברות

הרב שמואל די סייני, רבה של רומא וסגן נשיא ועידת רבני אירופה, מספר כי בית הכנסת הענק שמלא בדרך כלל בחגים פתוח במגבלות הקורונה ורק מעט מאוד אנשים מורשים להתפלל ביחס לגודלו.

לדבריו, רבים מבני הקהילה לא יוכלו להשתתף בתפילות חג הפסח. "כל לילה יש סגר בשעה 22:00 וכך, על פי הצפי, ככל הנראה יימשך המצב עוד זמן רב. החיסונים כאן מתנהלים באיטיות. עד שהאוכלוסיה תהיה מחוסנת, יש לעבור כברת דרך ארוכה. אני אישית, ברוך ה', התחסנתי משום שאני רופא במקצועי וצוותים רפואיים חוסנו. אבל בקהילה המצב שונה".

"בליל הסדר אפשרו לנו להביא 2 אורחים בלבד. הסיבה שהסכימו מאחר ואחר חג הפסח בא להבדיל החגא שלהם ולהם, לעצמם, התירו. בעקבות זאת ביקשנו גם אנחנו זכויות והשלטונות התירו גם ליהודים", מוסיף הרב.

הוא סיפר על אפיית המצות המיוחדת של הקהילה. "אנו אופים מצה עבה מיוחדת שאנחנו משתמשים בה לפי המסורת ל'עירוב חצרות' ומשמרים אותה בבית הכנסת מפסח לפסח, ובכל ערב פסח משליכים אותה לנהר הטיבר הזורם מול בית הכנסת. אנחנו עושים זאת יותר לזכר עירובי החצרות שהיו נהוגים בעבר, כשהעיר היתה קטנה וכולם התגוררו בגטו אבל גם כדי לצאת ידי חובת המהר"ל שאמר שיש צורך לעשות עירוב כדי שאפשר יהיה לטלטל גם בתוך שטח בית הכנסת".

"רבה של רומא לשעבר הרב טואף אמר לי לפני כחמישים שנה כי על פי המסורת העתיקה העוברת בקרב יהודי רומא אם ישבור מישהו את המצה הוא עלול לא להשלים את שנתו חלילה. בשעתו סיפר לי שהיו שני שמשים שלצערנו טלטלו את המצה והיא נשברה והם אכן לא השלימו את שנתם והיה הדבר לפלא בקהילה".

עוד מוסיף הרב שמואל די סייני כי הוא עובד כרגע על הקמת עירוב מתוקן ומהודר במקומות הרלוונטיים, למנוע חילולי שבת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו