בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ' צילום: יצחק שוקרון

מנכ"ל רשת 'נעם צביה', ינקי פרידמן, רואה בהצבעה למפלגת 'הציונות הדתית' של בצלאל סמוטריץ' תרומה חשובה ומכרעת לעתיד החינוך הדתי בישראל.

"זה קריטי", הוא אומר. "ההימצאות של בצלאל ליד ברזי השלטון והברזים התקציביים במה שנוגע לחינוך הדתי היא קריטית".

"בכל שנה אנחנו מתחננים להכיר בצרכים המיוחדים של החינוך הדתי. אנחנו מקבלים בסופו של דבר, אבל נמאס מהתחנונים. הדברים צריכים להיות מתוקצבים ומעוגנים כמו לימודי מחול, פיזיקה ובישול. הגיע הזמן שלא תהיה כוהנת כפונדקאית ושהתקציבים יהיו חלק מתקציבי משרד החינוך, ומי שיודע לעשות זאת זה בצלאל".

לדברי פרידמן "יש אנשים טובים בימינה ובליכוד, אבל מי שבאמת אכפת לו זה בצלאל". כשהוא נשאל אם ברור לו כיצד יוכל באופן מעשי, בצלאל סמוטריץ' לחולל את מה שלא עשו אחרים לפניו, מבהיר פרידמן כי "יש מתווה שקיים כבר 15 שנה, ובכל פעם מעלים אותו מחדש והמועמד לראשות הממשלה ולשר החינוך מבטיחים שהפעם זה יקרה אבל זה לא קורה. אנחנו משוכנעים שכשבצלאל יהיה שם זה יקרה".

התכנית כוללת את הגדרתו המדויקת של החינוך הדתי וצרכיו ועל גבי בסיס זה, אומר פרידמן, יהיה ניתן לקדם גם את תכניתו של סמוטריץ' להפחתת תשלומי ההורים במוסדות החמ"ד.

"לא מדובר בתכנית מאוד יקרה. היו שותפים לבניית התכנית הזו רבים וייזכר לטובה השר בשעתו זאב אלקין שהיה מראשי הטבחים של התכנית הזו והבטיח שיעביר אותה", אומר פרידמן ואנחנו שואלים אם יתכן וגם סמוטריץ' יגלה ברגע האמת שמשהו מפריע לתכנית להגיע לכדי הבשלה ומימוש, ופרידמן משיב: "תמיד יכולות להיות הפתעות, אבל אנחנו בטוחים שכשבצלאל ישים את הדבר בראש מעייניו, גם אם תהיה בעיה שלא חשבנו עליה, הוא יפתור את הבעיה הזו, ביחד".

האם התמיכה הבלתי מסויגת שלו בסמוטריץ' לא עלולה להתגלות בטעות לנוכח ה"התאהבות" של סמוטריץ' במשרד התחבורה, מה שיתכן ויחזיר אותו למשרד זה במקביל לשיבוצו דווקא של נפתלי בנט במשרד החינוך? "אני מאוד מקווה שהתאהבות של בצלאל במשרד החינוך תהיה גדולה מההתאהבות הראשונה שלו במשרד התחבורה, אבל גם אם נפתלי או גדעון יהיו שרי החינוך, כשבצלאל הופך כל שולחן, מתווכח ויודע לעשות את העובדה, זה יקרה".