בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: Oren Ben Hakoon/POOL

עורך הדין מיכאל דבורין, מצוותי הייעוץ המשפטי של הליכוד במערכות הבחירות האחרונות, מתייחס בראיון לערוץ 7 לנאום הפתיחה של עורכת הדין ליאת בן ארי, התובעת במשפט נתניהו, אתמול בראשית שלב הראיות במשפט נתניהו.

כבר בפתח דבריו מבהיר עו"ד דבורין כי אינו מתרשם במיוחד מעצם תשומת הלב התקשורתית שמקבל נאום פתיחה כדוגמת זה של בן ארי: "נאומי פתיחה טובים למשפטי ראווה בברית המועצות של שנות השלושים או לסדרות טלוויזיה", הוא אומר ומזכיר כי בבית המשפט "מדברים בשפת הראיות. רק כשאתה חלש או בתחושה שאתה לא בטוח אתה צריך את היתרון הבלתי הוגן שקיבלה התובעת בקיומו של הנאום. כשההגנה רצתה לבקש נאום מקביל היא הושתקה על ידי השופטת".

כשהוא מתייחס לתוכן דבריה של בן ארי וההאשמות שביקשה לטעון כלפי נתניהו כמי שסחר מול גופי התקשורת, אומר דבורין: "מערכת אכיפת החוק לקחה אירועים טריוויאליים, כאלה שכל מי שנמצא בפוליטיקה או בתקשורת עשר דקות מכיר, של סחר מכר בין הצדדים, מה שקורה מאז שהעיתונות קיימת, ואת זה היא שמה תחת זכוכית מגדלת משפטית ואומרת שמדובר בדברים חמורים של קבלה בעקבות בקשה, מה שקורה על ידי כל יחצ"ן בכל יום. עיתונאים מקבלים סיפורים כדי שיבליטו אותם. מערכת אכיפת החוק עצמה עושה את הדבר הזה", הוא מחדד.

"על איזו השחתה מדובר?", שואל דבורין. "זה לא פלילי בכלל. סחר מכר בין עיתונאים לפוליטיקאים קיים בכל מקום, עיתונאים עושים חשבונות שעכשיו לא כדאי להיכנס בפוליטיקאי מסויים כי כבר ירדו עליו קודם או כדי שייתן לי סיפור וכו'. באה פתאום ליאת בן ארי ודורשת לבחון את היחסים הללו ולהוכיח שזה לא בסדר. זה קורה רק במקרה של נתניהו. כשאמרתי שיאיר לפיד מקבל יחס כזה זרקו אותי, כשאמרתי שגם לפיד נפגש עם מוזס זרקו אותי".

להערכתו של דבורין צוות ההגנה של נתניהו יעשה שימוש בטיעון זה שלדבריו "חייב לעלות". הוא מדגיש ומציין שבתיק 2000 העוסק בעסקה שלא בוצעה נתניהו הוא הפוליטיקאי היחיד שלא נעתר ללחץ של נוני מוזס, בעוד פוליטיקאים אחרים נעתרו ללחץ שכזה. אותם פוליטיקאים, מאיתן כבל ועד יאיר לפיד, יצטרכו לעלות לדוכן העדים ולהשיב על כך. לפיד יצטרך להתייחס מעל הדוכן לשאלת יחסיו עם נוני מוזס ועם ארנון מילצ'ן.

דבורין מגדיר את המשפט כולו כהדבקת טלאי על טלאי על מנת להפיל את נתניהו, ולשם כך בית המשפט מתעלם מאישורי הפתיחה בחקירה שלא היו, מחקירת הפתיחה שלא בוצעה ומליקויים נוספים בתואנה שהמשפט כבר החל. "בית המשפט לא עוצר את זה ומאפשר את הקרקס הזה".

האם לנוכח הליקויים החמורים הללו נתניהו יכול להיות רגוע? ממש לא בטוח. "נתניהו צריך להיות מודאג מסיבה אחת - ברגע שהיועמ"ש, שגדל באותה ערוגה משפטית של הפרקליטות, פתח את הדלת ואמר שזה פלילי בעיניו, יש לנתניהו בעיה כי זה אומר שהשמש כבר נכנסה מהחלון". לזאת הוא מוסיף ומעיר כי "לפי מה שיודעים עד עכשיו יש לא מעט ספקות וראיות הפוכות לתזה של אכיפת החוק שמנסה לראות בנתניהו מושחת. הציבור לא מקבל זאת ואפילו תוקפי נתניהו מבינים שזה לא שחיתות וכעת הם אומרים שאמנם זה לא שחיתות אבל הצוללות הן השחיתות האמתית".

עוד שאלנו את דבורין אם את הרפורמות במערכת המשפט, עליהן מדובר כהכרח, יכול נתניהו לבצע למרות החרב המשפטית שמעליו? "זו שאלה טובה, אבל גם התשובה טובה", משיב דבורין וקובע כי "רק בגלל משפט נתניהו והעמידה שלו כמתאגרף בסיבוב העשירי, כשהוא זב דם אבל עדיין עומד, אנחנו זוכים לראות בעין בלתי מזויינת את תחלואי המערכת והבריונות שלה. אם נתניהו יודח בתואנות של איחוי וריפוי זה מטאטא את הדבר הזה. הם הרי היו מוכנים לוותר על הכול אם הוא רק יודיע שהוא פורש, אבל אז המערכת לא תתוקן".

לטעמו "כל פוליטיקאי אחר שיראה שנתניהו יפרוש חלילה לא יעז להרים את המאבק. אנחנו הרי מכירים את מסמכי יצחקי שנאגרו על כל הפוליטיקאים. אף פוליטיקאי לא יהיה עם האומץ לעשות את זה".